Mustaqillik bayrami muborak bo‘lsin!
Yangi O‘zbekiston tarixidagi buyuk va shonli sana – Vatanimiz mustaqilligining o‘ttiz uch yillik bayramini xalqimiz katta shod-u-xurramlik bilan kutib olmoqda. O‘tgan davrda jonajon O‘zbekistonimiz mashaqqatli, shu bilan birga, sharafli istiqlol yo‘lini bosib o‘tdi. Muhtaram Prezidentimiz Shavkat Miromonovich Mirziyoyev tashabbusi bilan amalga oshirilayotgan islohotlar mamlakatimizning butun dunyoga ochilishi uchun barcha sharoitlarni yaratmoqda. Jahon ham o‘z o‘rnida, O‘zbekistonga yuz tutmoqda.
Bu yil yurtimizda Vatanimiz Mustaqilligining o‘ttiz uch  yilligi “Bir bo‘lsak – yagona xalqmiz, birlashsak – Vatanmiz!” degan shior asosida nishonlanmoqda.
Qayd etish lozimki, yoshlar, ilm-fan va ta’lim sohasi vakillari mustaqillik bayrami bilan uyg‘un holda yangi o‘quv yilini boshlaydilar. Ushbu ayyom sharofati bilan hosil bo‘lgan bayramona kayfiyat ta’lim jarayonlarini ko‘tarinkilik ruhida boshlashga xizmat qiladi. Bugun barcha ta’lim maskanlarida bilim ixlosmandlarini kutib olish, zamonaviy ilm ziyosidan bahramand qilib borish uchun yetarli shart-sharoitlar yaratilgan.
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyevning 2021-yil Jizzax viloyati saylovchilari bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda “O‘zining 50-yilligini qarshi olayotgan Jizzax davlat pedagogika institutiga “Universitet” maqomini bersak nima deysizlar” deganda, to‘g‘risi butun universitet jamoasi singari chuqur hayajon va g‘urur tuyg‘usi butun vujudimni qamrab olgan edi.
O‘zining 50-yillik tantanalarini nishonlayotgan Jizzax davlat pedagogika universitetida  o‘tgan yillar mobaynida ulkan o‘zgarishlarga yuz tutdi. Jumladan, universitet   2024/2025 yangi o‘quv yiliga tayyorgarlik ko‘rish maqsadida yangidan bunyod etilgan “Professorlar bog‘i”, to‘liq kapital ta’mirdan chiqqan basseyn binosi,  ARM binosining zamonaviy ko‘rinishda qayta rekonstruksiya qilinishi mustaqilligimizning 33-yilligiga talabalarimizga tuhfa desak adashmaymiz. Yaqin kunlarda mustaqillik davri binolarimiz qatoriga 2500 o‘rinli o‘quv binosi, 2 ta 600 o‘rinli talabalar turar joyini yangidan bunyod etilib topshirilishi kutilmoqda. Bularning barchasi shu dargohda ta’lim berayotgan Siz aziz Ustozlar hamda bilimga chanqoq talabalarimiz uchun yaratilayotgan sharoitning bir ko‘rinishidir.
Oldimizda ulkan marralarni zabt etishdek vazifalar turibdi. Bunday keng ko‘lamli vazifalarni amalga oshirishda oldimizda turli qiyinchilik va muammolar paydo bo‘lishi tabiiy hol. Lekin o‘z tarixida qancha-qancha sinov va mashaqqatlarni boshidan kechirgan olim va olimalarimiz har qanday qiyinchilikni yengib o‘tishga qodir. Men bunga qat’iy ishonaman.
Hurmatli professor-o‘qituvchilar, qadri baland xodimlar hamda aziz talabalar!!!
So‘zimning yakunida shuni alohida ta’kidlamoqchimanki, yurtimiz aholisining hayoti, bugungi tinch va erkin hayotni qadrlab, shukronalik tuyg‘usi bilan yashashimiz, yoshlar, xotin-qizlar, keksa avlod vakillari, ijtimoiy himoyaga muhtoj insonlarga doimiy e’tibor va g‘amxo‘rlik ko‘rsatish bizning asosiy vazifamiz bo‘lmog‘i zarur.
Yo‘nalishimiz ta’lim sohasi bo‘lgani bois, farzandlarimizni bilimda ilg‘or, xulq-u odobda o‘rnak bo‘lishlari, Yangi O‘zbekiston ravnaqi va farovonligi yo‘lida hissa qo‘shadigan yetuk mutaxassislar bo‘lib yetishuvlarida ko‘mak bo‘ladigan ilm dargohi sifatida mehnat qilishda davom etamiz.
Siz, azizlarni O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining o‘ttiz uch yillik bayrami bilan yana bir bor chin qalbdan samimiy tabriklayman.
Barcha pok niyatlarimiz ijobat bo‘lishini, Yaratganning o‘zi yurtimizni turli balo-qazolardan asrashini, birdamlik, do‘stlik va ahillik tuyg‘ulari yanada ziyoda bo‘lishini so‘rab qolaman.
Barchangizga sihat-salomatlik, yangi yutuqlar, oilaviy xotirjamlik yor bo‘lsin, farzandlar  baxt-u kamolini ko‘rish nasib etsin!
Xonadonlaringizda tinchlik-osoyishtalik, fayz-u baraka hech qachon arimasin! Yurtimiz tinch, osmonimiz musaffo bo‘lsin, barchangizga jonajon O‘zbekistonimizning mustaqillik bayrami muborak bo‘lsin.

С праздником независимости!
Прежде всего, в этот радостный день искренне поздравляю всех соотечественников с 33-й годовщиной независимости нашей Родины!
Великая и славная дата в истории Нового Узбекистана – наш народ с большим воодушевлением встречает тридцать третью годовщину независимости нашей Родины. За прошедший период наш родной Узбекистан прошел трудный и вместе с тем славный путь независимости. Реформы, осуществляемые по инициативе нашего уважаемого Президента Шавката Миромоновича Мирзиёева, создают все условия для открытия нашей страны всему миру. Мир тоже в свою очередь обращается к Узбекистану.
В этом году тридцать третья годовщина независимости нашей Родины празднуется под лозунгом «Если мы едины – мы одна нация, если объединимся – мы Родина!».
Дорогие!
Следует отметить, что молодежь, представители науки и образования в созвучии с праздником независимости начинают новый учебный год. Праздничное настроение, созданное в связи с этим праздником, послужит запуску образовательных процессов в душевном подъеме. Сегодня во всех учебных заведениях созданы достаточные условия для приема любителей знаний и получения удовольствия от знаний современной науки.
Когда глава нашего государства Шавкат Мирзиёев на встрече с избирателями Джизакской области в 2021 году сказал: «Что бы вы сказали, если мы дадим статус «Университет» Джизакскому государственному педагогическому институту, который приветствует свое 50-летие?,» то, как и весь университетский коллектив, меня охватило глубокое волнение и чувство гордости.
Джизакский государственный педагогический университет, отмечающий свое 50-летие, за последние годы претерпел большие изменения. В частности, в целях подготовки университета к новому 2024/2025 учебному году недавно созданный «Профессорский сад», полностью отремонтированное здание бассейна, современная реконструкция здания ЦИР (АРМ) не ошибемся, если назовем это подарком нашим студентам к 33-й годовщине нашей независимости. В ближайшее время в ряды зданий периода независимости ожидается, что будут построены и сданы: новый учебный корпус на 2500 мест и 2 студенческих общежития на 600 мест. Все это проявление условий, созданных для вас, дорогие учителя, обучающихся и для наших студентов, жаждущих знаний в этом учебном заведении.
Перед нами стоят такие задачи, как достижение больших рубежей. Естественно, что при осуществлении таких широкомасштабных задач перед нами возникают различные трудности и проблемы. Однако наши ученые, пережившие в своей истории немало испытаний и трудностей, способны преодолеть любые трудности. Я в этом твердо убежден.
Уважаемые профессора-преподаватели, высокочтимые сотрудники и дорогие студенты!!!
В завершение своего выступления хотелось бы подчеркнуть, что жизнь людей нашей страны, ценящих сегодняшнюю мирную и свободную жизнь, живущих с чувством благодарности, проявляющих постоянное внимание и заботу к молодежи, женщинам, представителям старшего поколения, людям, нуждающимся в социальной защите должно быть нашей главной задачей.
Поскольку наше внимание сосредоточено на сфере образования, мы продолжим работать как школа обучения, которая поможет нашим детям продвинуться в знаниях, быть образцовыми в поведении, стать зрелыми профессионалами, которые будут способствовать развитию и процветанию Нового Узбекистана.
Дорогие, еще раз искренне поздравляю вас с тридцать третьей годовщиной независимости Республики Узбекистан.
Желаю, чтобы все наши благие намерения сбылись, чтобы Всевышний оградил нашу страну от различных бед и напастей, чтобы еще больше укрепились чувства единства, дружбы и согласия.
Желаю всем вам здоровья, новых успехов, семейного благополучия, счастья и благополучия вашим детям!
Пусть всегда в ваших домах царят мир и спокойствие, изобилие и достаток! Пусть в нашей стране царит мир и чистое небо, поздравляю всех вас с Днем независимости родного Узбекистана.
С уважением, ректор Джизакского государственного педагогического университета, профессор Ш.С.Шарипов