Mustaqillik bayrami muborak bo‘lsin!
Yangi O‘zbekiston tarixidagi buyuk va shonli sana – Vatanimiz mustaqilligining o‘ttiz uch yillik bayramini xalqimiz katta shod-u-xurramlik bilan kutib olmoqda. O‘tgan davrda jonajon O‘zbekistonimiz mashaqqatli, shu bilan birga, sharafli istiqlol yo‘lini bosib o‘tdi. Muhtaram Prezidentimiz Shavkat Miromonovich Mirziyoyev tashabbusi bilan amalga oshirilayotgan islohotlar mamlakatimizning butun dunyoga ochilishi uchun barcha sharoitlarni yaratmoqda. Jahon ham o‘z o‘rnida, O‘zbekistonga yuz tutmoqda.
Bu yil yurtimizda Vatanimiz Mustaqilligining o‘ttiz uch  yilligi “Bir bo‘lsak – yagona xalqmiz, birlashsak – Vatanmiz!” degan shior asosida nishonlanmoqda.
Qayd etish lozimki, yoshlar, ilm-fan va ta’lim sohasi vakillari mustaqillik bayrami bilan uyg‘un holda yangi o‘quv yilini boshlaydilar. Ushbu ayyom sharofati bilan hosil bo‘lgan bayramona kayfiyat ta’lim jarayonlarini ko‘tarinkilik ruhida boshlashga xizmat qiladi. Bugun barcha ta’lim maskanlarida bilim ixlosmandlarini kutib olish, zamonaviy ilm ziyosidan bahramand qilib borish uchun yetarli shart-sharoitlar yaratilgan.
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyevning 2021-yil Jizzax viloyati saylovchilari bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda “O‘zining 50-yilligini qarshi olayotgan Jizzax davlat pedagogika institutiga “Universitet” maqomini bersak nima deysizlar” deganda, to‘g‘risi butun universitet jamoasi singari chuqur hayajon va g‘urur tuyg‘usi butun vujudimni qamrab olgan edi.
O‘zining 50-yillik tantanalarini nishonlayotgan Jizzax davlat pedagogika universitetida  o‘tgan yillar mobaynida ulkan o‘zgarishlarga yuz tutdi. Jumladan, universitet   2024/2025 yangi o‘quv yiliga tayyorgarlik ko‘rish maqsadida yangidan bunyod etilgan “Professorlar bog‘i”, to‘liq kapital ta’mirdan chiqqan basseyn binosi,  ARM binosining zamonaviy ko‘rinishda qayta rekonstruksiya qilinishi mustaqilligimizning 33-yilligiga talabalarimizga tuhfa desak adashmaymiz. Yaqin kunlarda mustaqillik davri binolarimiz qatoriga 2500 o‘rinli o‘quv binosi, 2 ta 600 o‘rinli talabalar turar joyini yangidan bunyod etilib topshirilishi kutilmoqda. Bularning barchasi shu dargohda ta’lim berayotgan Siz aziz Ustozlar hamda bilimga chanqoq talabalarimiz uchun yaratilayotgan sharoitning bir ko‘rinishidir.
Oldimizda ulkan marralarni zabt etishdek vazifalar turibdi. Bunday keng ko‘lamli vazifalarni amalga oshirishda oldimizda turli qiyinchilik va muammolar paydo bo‘lishi tabiiy hol. Lekin o‘z tarixida qancha-qancha sinov va mashaqqatlarni boshidan kechirgan olim va olimalarimiz har qanday qiyinchilikni yengib o‘tishga qodir. Men bunga qat’iy ishonaman.
Hurmatli professor-o‘qituvchilar, qadri baland xodimlar hamda aziz talabalar!!!
So‘zimning yakunida shuni alohida ta’kidlamoqchimanki, yurtimiz aholisining hayoti, bugungi tinch va erkin hayotni qadrlab, shukronalik tuyg‘usi bilan yashashimiz, yoshlar, xotin-qizlar, keksa avlod vakillari, ijtimoiy himoyaga muhtoj insonlarga doimiy e’tibor va g‘amxo‘rlik ko‘rsatish bizning asosiy vazifamiz bo‘lmog‘i zarur.
Yo‘nalishimiz ta’lim sohasi bo‘lgani bois, farzandlarimizni bilimda ilg‘or, xulq-u odobda o‘rnak bo‘lishlari, Yangi O‘zbekiston ravnaqi va farovonligi yo‘lida hissa qo‘shadigan yetuk mutaxassislar bo‘lib yetishuvlarida ko‘mak bo‘ladigan ilm dargohi sifatida mehnat qilishda davom etamiz.
Siz, azizlarni O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining o‘ttiz uch yillik bayrami bilan yana bir bor chin qalbdan samimiy tabriklayman.
Barcha pok niyatlarimiz ijobat bo‘lishini, Yaratganning o‘zi yurtimizni turli balo-qazolardan asrashini, birdamlik, do‘stlik va ahillik tuyg‘ulari yanada ziyoda bo‘lishini so‘rab qolaman.
Barchangizga sihat-salomatlik, yangi yutuqlar, oilaviy xotirjamlik yor bo‘lsin, farzandlar  baxt-u kamolini ko‘rish nasib etsin!
Xonadonlaringizda tinchlik-osoyishtalik, fayz-u baraka hech qachon arimasin! Yurtimiz tinch, osmonimiz musaffo bo‘lsin, barchangizga jonajon O‘zbekistonimizning mustaqillik bayrami muborak bo‘lsin.

Happy Independence Day!
First of all, I would like to sincerely congratulate all our compatriots on the 33rd anniversary of the Independence of our country on today’s happy day!
The great and glorious date in the history of new Uzbekistan – the thirty-third anniversary of the independence of our country – is being greeted with great joy by our people. In the past period, our dear Uzbekistan traveled the difficult, but at the same time, honorable path of independence. The reforms implemented at the initiative of the Honorable President Shavkat Miromonovich Mirziyoyev are creating all the conditions for the opening of our country to the whole world. The world is also turning to Uzbekistan.
This year the thirty-third-year anniversary of the Independence of our country is being celebrated based on the slogan “Bir bo‘lsak – yagona xalqmiz, birlashsak – Vatanmiz!”.
Dear ones!
It should be noted that young people, representatives of science and education start the new academic year in harmony with the Independence Day. The festive mood created by this day serves to start the educational process in a cheerful spirit. Today, in all educational institutions, sufficient conditions have been created to welcome the lovers of knowledge and to enjoy the knowledge of modern science.
At the meeting of the head of our state Shavkat Mirziyoyev with the voters of Jizzakh region in 2021, he said, “What do you think if we grant the status of “University” to the Jizzakh State Pedagogical Institute, which is celebrating its 50th anniversary?” I, like the entire university community, was filled with deep excitement and pride.
Jizzakh State Pedagogical University, which is celebrating its 50th anniversary, has undergone great changes over the past years.
In particular, in order to prepare for the new academic year 2024/2025, the university has newly created “Professors’ Garden”, the swimming pool building that has been completely overhauled, and the modern reconstruction of the Information Resource Center building. It was a gift to our students on the 33rd anniversary of our independence. In the near days, it is expected that a 2,500-bed educational building and 2 600-bed student residences will be newly constructed among our independence-era buildings. All this is just a glimpse of the conditions created for our dear teachers and students who are hungry for knowledge.
Before us are the tasks of conquering huge milestones. It is natural that various difficulties and problems arise in front of us in the implementation of such large-scale tasks. But our scientists who have experienced many trials and hardships in their history are able to overcome any difficulties. I firmly believe that.
Dear professors and teachers, valued employees and dear students!!!
In conclusion, I would like to emphasize that It is necessary and our main task to appreciate the life of the people of our country, today’s peaceful and free life, to live with a sense of gratitude, to show constant attention and care to young people, women, representatives of the elderly generation, and people in need of social protection.
Since our direction is the field of education, we want our children to be advanced in knowledge, to be exemplary in behavior, to become mature specialists who will contribute to the development and prosperity of New Uzbekistan. We will continue to work as a center of learning.
Once again, I sincerely congratulate you on the thirty-third anniversary of the independence of the Republic of Uzbekistan.
I pray that all our pure intentions will be fulfilled, that the Creator himself will protect our country from various calamities, that the feelings of solidarity, friendship and harmony will increase even more.
May you all be blessed with good health, new achievements, family peace, may your children be blessed with happiness and perfection!
May peace and blessings never disappear in your homes! May our country be peaceful, may our sky be clear, and may you all have a blessed Independence Day of Uzbekistan.