Jizzax davlat pedagogika instituti rektori o‘zi tahsil olgan maktabga kitob sovg‘a qildi
Joriy yilning 19 martida Prezidentimiz Shavkat Mirziyoev raisligida bo‘lib o‘tgan videoselektor yig‘ilishida yoshlarga e’tiborni kuchaytirish, yosh avlodni madaniyat, san’at, jismoniy tarbiya va sportga keng jalb etish qatorida yoshlar o‘rtasida kitobxonlikni targ‘ib qilish masalasiga ham alohida e’tibor qaratildi.
Darhaqiqat, muhtaram Prezidentimiz tashabbusi bilan ishlab chiqilgan “Book challenge” loyihasi davlat va jamoat tashkilotlari, keng jamoatchilik tomonidan qizg‘in qo‘llab-quvvatlanmoqda.
Kitob ham ta’lim, ham tarbiya kaliti. U, birinchi navbatda, kishining irodasini mustahkamlaydi, fikrlashga, fikrlarini jonlantirib, tasavvur qilishga o‘rgatadi. Eng muhimi, kitob insonning ichki dunyosiga nur olib kiradi. Mutolaaga mehr qo‘ygan, kitob bilan oshno tutingan insonning ko‘ngliga xotirjamlik, ma’naviy olamiga esa, go‘zallik oshufta bo‘ladi. Shu ma’noda, aholi o‘rtasida kitobxonlikni rivojlantirish koni foyda hisoblanadi.
Jizzax davlat pedagogika instituti rektori Abdug‘ani Xolbekov ham mazkur loyiha doirasida o‘zi tahsil olgan Zomin tumanidagi 12-umumta’lim maktabi kutubxonasiga o‘zbek va jahon adabiyotining eng sara namunalaridan iborat 50 dan ortiq kitob jamlanmasini sovg‘a qildi. U umumta’lim maktabining o‘qituvchi va o‘quvchilari bilan suhbatlashar ekan, o‘zi ta’lim olgan vaqtlardagi qiziqarli, esda qolarli xotiralarini so‘zlab berdi. O‘quvchilarga kelgusida yuksak marralarga erishishlarida muvaffaqiyat va zafarlar tiladi.

The Rector of Jizzakh State Pedagogical Institute presented books to the school he studied
On the present year of March 19, the videoconference, which was chaired by President Shavkat Mirziyoyev, emphasized the importance of promoting the readership among young people as well as promoting younger generation to culture, art, physical training and sports.
Indeed, the book challenge project, initiated by the President of our country, is actively supported by public and public organizations.
The book is the key to teaching and learning. First of all, it strengthens one’s will, teaches ideas, revives, and imagines. Most importantly, the book brings light to the inner side of a person. The reader, who is fond of reading, enjoys the comfort of the book, and the beauty of the spiritual world. In this sense, the development of readership amidst population is a benefit.
Talking to the teachers and students of the secondary school, he told about his memorable memories of his studied years. He wished them successes and victories in their pursuit of remarkable achievements.