“O‘zbekiston kelajagi savodxon yoshlar qo‘lida” shiori ostida “Ommaviy diktant” aksiyasi o‘tkazildi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining Davlat tilini rivojlantirish departamenti, Vazirlar Mahkamasi huzuridagi O‘zbek tilini rivojlantirish jamg‘armasi, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi hamda Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti huzuridagi Davlat tilida ish yuritish asoslarini o‘qitish va malaka oshirish markazi hamkorligida tashkil etilgan «Ommaviy diktant» aksiyasida Jizzax davlat pedagogika universiteti talaba yoshlari ham ishtirok etishdi.
Yoshlar orasida yozma savodxonlik madaniyatini keng targ‘ib qilish, o‘zbek tiliga bo‘lgan hurmat va qiziqishni yanada oshirish hamda o‘zbek tili ta’limini takomillashtirish maqsadida o‘tkazilgan aksiya 100 dan ziyod talaba yoshlarni birlashtirdi.— Oliygohni birinchi kursida tahsil olaman.
Ta’lim olish jarayonida savodxonligim qay darajada ekanligini bilish uchun qatnashdim, — deya taassuroti bilan o‘rtoqlashdi Ruxshona Po‘latova . – Aksiya yuqori darajada tashkillashtirilgan. Bunday tadbirlar muntazam o‘tkazib turiladi deb umid qilaman.

Под девизом «Будущее Узбекистана в руках грамотной молодежи» была проведена акция «Массовый диктант»
Студенты Джизакского государственного педагогического университета приняли участие в акции «Массовый диктант» организовано совместно с Управлением развития государственного языка Кабинета Министров Республики Узбекистан, Фондом развития узбекского языка при Кабинете Министров, Министерством высшего образования, науки и инноваций и с Центром преподавания и совершенствования основ бизнеса на государственном языке при Ташкентском государственном университете узбекского языка и литературы имени Алишера Навои.
Акция проведенная в целях широкой пропаганды культуры письменной грамотности среди молодежи, дальнейшего повышения уважения и интереса к узбекскому языку, улучшения образования узбекского языка собрала более 100 студентов. — Я учусь на первом курсе университета.
Я участвовала в образовательном процессе, чтобы узнать уровень своей грамотности, — поделилась впечатлением Рухшона Пулатова. — Акция очень организована. Надеюсь, что такие мероприятия будут проводиться регулярно.