Muqaddasim, munavvarim-Ona tilim.
JDPU madaniyat saroyida “O‘zbek tili bayrami”ning 35 yilligi munosabati bilan ochiq muloqot tashkil etildi.
Til inson madaniyatining ifodasidir. Har bir millatning o‘zligi, uning tili va adabiyotida namoyon bo‘ladi. Til umr bo‘yi o‘rganiladigan, sayqal bergan sari ochilib, yashnaydigan san’at durdonasi.
Ochiq muloqotni Jizzax davlat pedagogika universiteti yoshlar masalalari, ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori S.Nazarqosimov ochib berdi. U o‘z so‘zida Til insonning daraja va kamolini, ilm va fazlini o‘lchab ko‘rsatadigan tarozisi ekanligini, Jahonda 3000 dan ortiq til bo‘lib, bizlar uchun eng suyuklisi o‘zimizning ona tilimiz ekanligini ta’kidladi.
Til inson madaniyatining ifodasidir. Har bir millatning o‘zligi, uning tili va adabiyotida namoyon bo‘ladi. Til umr bo‘yi o‘rganiladigan, sayqal bergan sari ochilib , yashnaydigan san’at durdonasidir. Ochiq muloqotda so‘z olgan Jizzax viloyat hokimining Davlat tili bo‘yicha maslahatchisi B.Mavlonov talaba yoshlar O‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilgan davrdan to bugung qadar olib borilgan islohotlarga to‘xtalar ekan talaba yoshlardan tushgan taklif va mulohazalarga ham e’tibor qaratdi.
Ochiq muloqot davomida talaba yoshlar Allomalarning tilshinuoslikka oid qarashlari, ona tilimizni ulug‘lovchi she’rlar va qo‘shiqlar, ko‘rgazmali chiqishlar, milliy qadriyat va an’analarimiz aks etgan raqslar, sahna ko‘rinishlari so‘z mulkining sultoni Mir Alisher Navoiy va Zulfiyaxonim sherlari, Abdulla Oripov filmidan sahna ko‘rinishlarni ijro etishdi. Talaba yoshlar tomoindan o‘bek tili bayrami munosabati bilan tayyorlangan badiiy dastur hamda sportchi yoshlarimizni ulug‘lovchi musiqiy sahna ko‘rinishi tadbirga yanada ko‘tarinkilik baxsh etdi.

My holy, cherished native language.
An open dialogue was organized in the JSPU Palace of Culture on the occasion of the 35th anniversary of the “Uzbek Language Festival”.
Language is an expression of human culture. The identity of each nation is reflected in its language and literature. Language is a masterpiece of art that can be studied throughout life, which opens up and lives as it is polished.
The open dialogue was opened by S. Nazarqasimov, the first vice-rector for youth issues, spiritual and educational affairs of Jizzakh State Pedagogical University. In his speech, he emphasized that language is a scale that measures a person’s level and maturity, knowledge and grace, there are more than 3000 languages ​​in the world, and the most beloved one for us is our own mother tongue.
Language is an expression of human culture. The identity of each nation is reflected in its language and literature. Language is a masterpiece of art that can be studied throughout life, which opens up and lives as it is polished. B. Mavlanov, the State Language Adviser to the Governor of Jizzakh Region, who spoke in an open dialogue, focused on the reforms that have been carried out since the Uzbek language was granted the status of the state language, and paid attention to the suggestions and comments received from the students. .
During the open dialogue, students and young scientists presented views of linguistics, poems and songs glorifying our mother tongue, visual performances, dances and stage performances, scenes from Mir Alisher Navoi, the Sultan of the Word, and Zulfiyakhanim’s songs, scenes from the film by Abdulla Oripov reflecting our national values ​​and traditions. The artistic program prepared by the students on the occasion of the Ubek language holiday and the musical performance in honor of our young athletes gave the event even more excitement.