Muqaddasim, munavvarim-Ona tilim.
JDPU madaniyat saroyida “O‘zbek tili bayrami”ning 35 yilligi munosabati bilan ochiq muloqot tashkil etildi.
Til inson madaniyatining ifodasidir. Har bir millatning o‘zligi, uning tili va adabiyotida namoyon bo‘ladi. Til umr bo‘yi o‘rganiladigan, sayqal bergan sari ochilib, yashnaydigan san’at durdonasi.
Ochiq muloqotni Jizzax davlat pedagogika universiteti yoshlar masalalari, ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori S.Nazarqosimov ochib berdi. U o‘z so‘zida Til insonning daraja va kamolini, ilm va fazlini o‘lchab ko‘rsatadigan tarozisi ekanligini, Jahonda 3000 dan ortiq til bo‘lib, bizlar uchun eng suyuklisi o‘zimizning ona tilimiz ekanligini ta’kidladi.
Til inson madaniyatining ifodasidir. Har bir millatning o‘zligi, uning tili va adabiyotida namoyon bo‘ladi. Til umr bo‘yi o‘rganiladigan, sayqal bergan sari ochilib , yashnaydigan san’at durdonasidir. Ochiq muloqotda so‘z olgan Jizzax viloyat hokimining Davlat tili bo‘yicha maslahatchisi B.Mavlonov talaba yoshlar O‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilgan davrdan to bugung qadar olib borilgan islohotlarga to‘xtalar ekan talaba yoshlardan tushgan taklif va mulohazalarga ham e’tibor qaratdi.
Ochiq muloqot davomida talaba yoshlar Allomalarning tilshinuoslikka oid qarashlari, ona tilimizni ulug‘lovchi she’rlar va qo‘shiqlar, ko‘rgazmali chiqishlar, milliy qadriyat va an’analarimiz aks etgan raqslar, sahna ko‘rinishlari so‘z mulkining sultoni Mir Alisher Navoiy va Zulfiyaxonim sherlari, Abdulla Oripov filmidan sahna ko‘rinishlarni ijro etishdi. Talaba yoshlar tomoindan o‘bek tili bayrami munosabati bilan tayyorlangan badiiy dastur hamda sportchi yoshlarimizni ulug‘lovchi musiqiy sahna ko‘rinishi tadbirga yanada ko‘tarinkilik baxsh etdi.

Мой святой, заветный — родной язык.
Во Дворце культуры ДжГПУ был организован открытый диалог по случаю 35-летия «Праздника узбекского языка».
Язык является выражением человеческой культуры. Самобытность каждой нации отражается в ее языке и литературе. Язык – это шедевр искусства, который можно изучать на протяжении всей жизни, который раскрывается и живет, пока его полируют.
Открытый диалог открыл первый проректор по делам молодежи, духовно-просветительской работе Джизакского государственного педагогического университета С.Назаркасымов. В своем выступлении он подчеркнул, что язык – это шкала, измеряющая уровень и зрелость человека, знания и благодать, в мире существует более 3000 языков, и самым любимым для нас является родной язык.
Язык является выражением человеческой культуры. Самобытность каждой нации отражается в ее языке и литературе. Язык – это шедевр искусства, который можно изучать на протяжении всей жизни, который раскрывается и живет, пока его полируют. Советник хокима Джизакской области по государственному языку Б.Мавланов, выступив в открытом диалоге, остановился на реформах, проводимых с момента присвоения узбекскому языку статуса государственного языка, и обратил внимание на предложения и комментарии, полученные от студентов.
В ходе открытой дискуссии Мир Алишер Навои, султан речи и исполнял сценки, представил взгляды ученых на лингвистику, стихи и песни, прославляющие наш родной язык, изобразительные представления, танцы и представления, отражающие наши национальные ценности и традиции. из песен Зульфияханум и фильма Абдуллы Орипова. Художественная программа, подготовленная студентами по случаю праздника узбекского языка, и музыкальное выступление в честь наших юных спортсменов придали мероприятию еще больше азарта.