Bugungi kunda giyohvandlik vositalari, ularning analoglari va psixotrop moddalar bilan bir qatorda, inson ongi va sog‘lig‘iga salbiy ta’sir ko‘rsatuvchi kuchli ta’sir qiluvchi yoki zaharli moddalar ham keng tarqalayotgani dunyo hamjamiyatini tashvishga solmoqda.
Shu bois mamlakatimizda giyohvandlik vositalari, ularning analoglari va psixotrop moddalarning noqonuniy aylanmasiga qarshi kurashish, yoshlar o‘rtasida giyohvandlik va narkotik moddalar bilan bog‘liq jinoyatlar sodir etilishining oldini olish maqsadida  turli uchrashuvlar targ‘ibot tadbirlari tashkil qilinmoqda. Navbatdagi tadbirlardan biri JDPU madaniyat saroyida bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda  OAV xodimlari, JDPU professor-o‘qituvchilari, talaba yoshlar bilan bir qatorda IIB vakillari, sog‘liqni saqlash boshqarmasi hamda OITSga qarshi kurashish markazi mutaxassislari ishtirok etishdi. Tadbir davomida talaba-yoshlarga  O‘zbekistonda psixotrop moddalar bilan bir qatorda, inson ongi va sog‘lig‘iga salbiy ta’sir ko‘rsatuvchi kuchli ta’sir qiluvchi yoki zaharli moddalarning noqonuniy muomalasiga qarshi kurashish va uning oldini olish borasida olib borilayotgan chora-tadbirlar to‘g‘risida ma’lumot berildi.
Shuningdek, bu illatlarga mubtalo bo‘layotgan bemorlarning ayanchli holatlari to‘g‘risida tushunchalar berilib, ayniqsa oliy ta’lim muassasalari talaba yoshlari, maktab, litsey o‘quvchilari tomonidan yengil daromad topish maqsadida, giyohvandlik jinoyatlari sodir etilish holatlari kuzatilayotgani to‘g‘risida to‘xtalib o‘tildi. Tadbir talabalarda katta taassurot qoldirdi.Talabalar o‘zlarini qiziqtirgan savollariga soha mutaxassislaridan javoblar oldilar.
Tadbir yakunida JDPU talabalar teatr studiyasi tomonidan sahnalashtirilgan giyohvandlik va uning salbiy oqibatlaridan hikoya qiluvchi asar namoyish etildi.

An event was organized on the topic of “Combating illegal trafficking of psychotropic substances”.
Today, in addition to narcotic drugs, their analogues and psychotropic substances, the world community is concerned about the widespread distribution of powerful or toxic substances that have a negative effect on the human mind and health.
Therefore, in order to fight against the illegal circulation of narcotic drugs, their analogues and psychotropic substances, to prevent the commission of drug and drug-related crimes among young people, various meetings and promotional events are being organized in our country. One of the next events was held at the Palace of Culture of JSPU.
The event was attended by media workers, professors and teachers of JSPU, students and young people, as well as representatives of IIB, health department and specialists of the center for fighting against AIDS. During the event, the students were informed about the measures taken in Uzbekistan to combat and prevent the illegal circulation of psychotropic substances, as well as strong or toxic substances that have a negative effect on the human mind and health.
Also, insights were given about the pitiable conditions of patients suffering from these diseases. It was discussed that cases of drug crimes are being observed, especially by students of higher educational institutions, school and lyceum students in order to earn easy income. The event left a great impression on the students. The students received answers to their questions from experts in the field.
At the end of the event, a play about drug addiction and its negative consequences, staged by the JSPU student theater studio, was shown.