«Ta’limda filologiyani rivojlantirishning global masalalari» mavzusida IV xalqaro  ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Turkiya, Ozarbayjon, Qozog‘iston kabi bir qator xorijiy hamda yurtimizdagi OTMlaridan taniqli olimlar ishtirokida bo‘lib o‘tgan konferensiya universitetning Boshlang‘ich ta’lim fakulteti, «Boshlang‘ich ta’lim nazariyasi va amaliyoti» kafedrasi tomonidan tashkil etildi.
Tilshunoslikning nazariy va amaliy muammolari, fdabiyotshunoslikni takomillashtirishning dolzarb masalalari, badiiy nutq va uslub, tarjimashunoslik masalalari, Globallashuv sharoitida ona tili va adabiyotini o‘qitish muammolari, Ona tili darslarida Pirls xalqaro baholash dasturlari asosida qo‘llaniladigan innovatsion texnologiyalar va ularning nazariy hamda amaliy ahamiyati mavzulariga bag‘ishlangan konferensiya tushdan so‘ng shubalarga bo‘lingan holda davom etdi.

The IV International Scientific and Practical Conference was held on the topic “Global Issues of the Development of Philology in Education”.
The conference, which was attended by renowned scientists from a number of foreign and domestic universities, including Turkey, Azerbaijan, and Kazakhstan, was organized by the University’s Faculty of Primary Education, Department of “Theory and Practice of Primary Education”.
The conference, which was devoted to the topics of theoretical and practical problems of linguistics, urgent issues of improving literary studies, artistic speech and style, translation studies, problems of teaching the native language and literature in the context of globalization, innovative technologies used in native language lessons based on the Pirlz international assessment programs and their theoretical and practical significance, continued in the afternoon, divided into sections.