«Ta’limda filologiyani rivojlantirishning global masalalari» mavzusida IV xalqaro  ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Turkiya, Ozarbayjon, Qozog‘iston kabi bir qator xorijiy hamda yurtimizdagi OTMlaridan taniqli olimlar ishtirokida bo‘lib o‘tgan konferensiya universitetning Boshlang‘ich ta’lim fakulteti, «Boshlang‘ich ta’lim nazariyasi va amaliyoti» kafedrasi tomonidan tashkil etildi.
Tilshunoslikning nazariy va amaliy muammolari, fdabiyotshunoslikni takomillashtirishning dolzarb masalalari, badiiy nutq va uslub, tarjimashunoslik masalalari, Globallashuv sharoitida ona tili va adabiyotini o‘qitish muammolari, Ona tili darslarida Pirls xalqaro baholash dasturlari asosida qo‘llaniladigan innovatsion texnologiyalar va ularning nazariy hamda amaliy ahamiyati mavzulariga bag‘ishlangan konferensiya tushdan so‘ng shubalarga bo‘lingan holda davom etdi.

Состоялась IV международная научно-практическая конференция на тему «Глобальные вопросы развития филологии в образовании».
Конференция, прошедшая с участием известных ученых ряда зарубежных и отечественных вузов, таких как Турция, Азербайджан, Казахстан, была организована факультетом начального образования университета, кафедрой «Теория и практика начального образования».
Конференция, посвященная теоретическим и практическим проблемам языкознания, актуальным вопросам совершенствования литературоведения, вопросам художественной речи и стиля, переводоведения, проблемам обучения родному языку и литературе в условиях глобализации, инновационным технологиям, применяемым на основе международных оценочных программ Pirls на уроках родного языка, и их теоретической и практической значимости продолжалась после обеда, разделенная на сессии.