Registrator ofisi tomonidan seminar tashkil etildi.
Jizzax davlat pedagogika universiteti madaniyat saroyida O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining 2024-yil 6-dekabrdagi “Barcha oliy, o‘rta maxsus va kasbiy ta’lim tashkilotlari talabalari va o‘qituvchilarining qishki ta’til davrini mazmunli o‘tkazish hamda professor-o‘qituvchilar uchun seminarlar tashkil etish to‘g‘risida” gi 457-son buyrug‘i ijrosini ta’minlash maqsadida fakultet dekanlari, kafedra mudirlari va professor-o‘qituvchilar uchun seminar tashkil etildi.
Seminarda ECTS kredit-modul tizimi: asosiy tushuncha va qoidalar.“Oliy ta’lim tashkilotlarida joriy etilgan axborot tizimlaridan foydalanish bo‘yicha reglamentni tasdiqlash to‘g‘risida” gi 412-son Buyrug‘i mazmun-mohiyati va ijrosi, HEMIS axborot tizimiga professor-o‘qituvchilar tomonidan talabalar davomatini amalga oshirish va o‘tilgan darslarni qayd etish tartibi, fan kontentlarini tizimga joylash, fan topshiriqlarini berib borish va baholash tizimi, Auditoriya soatlari miqdorining HEMIS axborot tizimida, auditoriyadan tashqari soatlar miqdorining universitet main.jdpu.uz ichki poshqaruv portalida bajarilishi tartibi mavzulari muhokama etildi.
Mazkur seminar fakultet dekanlari, kafedra mudirlari va professor-o‘qituvchilarning o‘z kasbiy mahoratlarini oshirishga, shuningdek, oliy ta’lim tashkilotlarida joriy etilgan axborot tizimlaridan foydalanishda muhim ko‘nikmalarni o‘zlashtirishda yordam beradi.

The seminar was organized by the Registrar’s Office.
A seminar for faculty deans, department heads and professors was organized at the Palace of Culture of Jizzakh State Pedagogical University in order to ensure the implementation of Order No. 457 of the Minister of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan dated December 6, 2024 “On meaningful spending of the winter vacation period of students and teachers of all higher, secondary specialized and vocational educational organizations and organizing seminars for professors and teachers.”
The seminar discussed the ECTS credit-module system: basic concepts and rules. The content and implementation of Order No. 412 “On approval of the regulations on the use of information systems introduced in higher education institutions”, the procedure for recording student attendance and classes taken by professors and teachers in the HEMIS information system, the system for posting subject content in the system, submitting subject assignments and evaluating them, the procedure for calculating the number of classroom hours in the HEMIS information system, and the number of non-classroom hours on the university’s internal management portal main.jdpu.uz.
This seminar will help faculty deans, department heads, and professors improve their professional skills, as well as master important skills in using information systems implemented in higher education institutions.