Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari tashkil etilganligining 33-yilligi va 14-yanvar «Vatan himoyachilari kuni» ga bag‘ishlandi. Maktabgacha ta’lim fakulteti hamda Ichki ishlar vazirligi qoshidagi Jizzax akademik litseyi hamkorligida tashkillashtirilgan tadbir harbiy parad bilan boshlandi. Talaba yoshlar hamda akademik litsey o‘quvchilaridan iborat harbiy parad musiqa sadolari ostida o‘tkazildi.
Tadbirning tantanali qismini fakultet dekani H. Meliyev ochib berdi. Shundan so‘ng tabrik so‘zi uchun navbat Jizzax akademik litseyi jangovar tayyorgarlik boshlig‘i Sh.Adilovga berildi. O‘ziga xos tarzda o‘tkazilgan bayram tadbirini litsey o‘quvchilarining jangovar tayyorgarlik bo‘yicha chiqishlari davom ettirdi.
Tadbirda iqtidorli talabalar tomonidan Vatani ona-yurtni madh etuvchi kuy-qo‘shiqlar ijro etildi. Tadbirga faol talabalarni taqdirlash marosimi yakun yasadi.

An event on the theme “The New Army of Uzbekistan – the support of the country, the pride of our people” was organized at the JSPU
The event was dedicated to the 33rd anniversary of the establishment of the Armed Forces of the Republic of Uzbekistan and January 14, “Defenders of the Fatherland Day”. The event, organized in collaboration with the Faculty of Preschool Education and the Jizzakh Academic Lyceum under the Ministry of Internal Affairs, began with a military parade. The military parade, which included students and students of the academic lyceum, was held to the sounds of music.
The ceremonial part of the event was opened by the dean of the faculty, H. Meliyev. After that, the turn for the congratulatory speech was given to Sh. Adilov, the head of combat training of the Jizzakh Academic Lyceum. The festive event, which was held in a unique way, was continued by the performances of the lyceum students on combat training.
The event featured the performance of songs praising the Motherland by talented students. The event concluded with an award ceremony for active students.