JDPUda korrupsion xavf-xatarlarni aniqlash bo‘yicha tuzilgan Ishchi guruh a’zolari ishtirokida yig‘ilish o‘tkazildi.
Joriy yilning 2025-yil 6-yanvardan 29-yanvarga qadar Ishchi guruhi tomonidan universitetning professor-o‘qituvchi, o‘quv yordamchi va xo‘jalik xodimlarining zimmasiga yuklangan vazifa va funksiyalarni amalga oshirishda yuzaga keladigan korrupsiya xavf-xatarlarini baholash o‘tkazildi. Shundan 950 ga yaqin funksiya/vazifalar bo‘yicha baholash o‘tkazilgan bo‘lib, 11 ta funksiya/vazifalar “Jizzax davlat pedagogika universitetini faoliyatidagi korrupsiyaviy xavf-xatarlarning xaritasi” loyihasiga kiritildi. Ushbu loyihaga kiritilgan 11 ta funksiya/vazifalarning barcha korrupsion xatarga moyillik darajasi o‘rta deb baholandi. Universitet faoliyatidagi (vazifa va funksiyalardagi) korrupsiyaviy xavf- xatarlar ichki va tashqi axborot manbalari asosida aniqlanadi. Jumladan, Ichki axborot manbalari quyidagilardan iborat: Universitet faoliyatining (vazifa va funksiyalarining) huquqiy asosi; Ichki tekshiruv materiallari, shu jumladan xizmat tekshiruvi materiallari; Odob-axloq komissiyasi majlislarining yig‘ilishi bayonnomalari; Korrupsiyaga qarshi kurashish ishlarining monitoring natijalari; Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplaens nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi tomonidan Universitet faoliyati (vazifa va funksiyalari) yuzasidan o‘tkazilgan so‘rovnomalar, shu jumladan sotsiologik tadqiqotlar natijalari, Tashqi axborot manbalari quyidagilardan iborat: Universitet faoliyati to‘g‘risidagi huquqbuzarliklar bo‘yicha murojaatlar (xabarlar) va statistik ma’lumotlar; O‘zbekiston Respublikasi Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi yoki boshqa davlat tashkilotlari tomonidan Universitet faoliyati (vazifa va funksiyalari) yuzasidan o‘tkazilgan so‘rovnomalar, shu jumladan sotsiologik tadqiqotlar natijalari; huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan taqdim etilgan materiallar va boshqalar. Bundan tashqari, Universitet xodimi tomonidan sodir etilgan korrupsiyaga oid huquqbuzarlik; Universitet tomonidan faoliyatni (vazifa va funksiyalarni) amalga oshirishda jismoniy va yuridik shaxslar uchun sun’iy to‘siqlarning mavjudligi; o‘z vaqtida qaror qabul qilmaslik, asossiz tezkor tartibda qaror qabul qilish; hujjatlar, elektron ma’lumotlar bazalariga bila turib yolg‘on ma’lumotlarning kiritilishi; xizmat vakolatlarini amalga oshirishda manfaatlar to‘qnashuvi; vakolatlarini amalga oshirishda mahalliychilik, homiylik, urug‘-aymoqchilik kabi holatlarning mavjudligi ham hisobga olinganligi ta’kidlab o‘tildi.
Shundan so‘ng, yig‘ilishda ishtirok etayotgan Ishchi guruh a’zolariga “Jizzax davlat pedagogika universitetini faoliyatidagi korrupsiyaviy xavf-xatarlarning xaritasi” loyihasi tarqatildi hamda Ishchi guruh a’zolariga yig‘ilish kun tartibiga asosan so‘z berildi.

В ДжГПУ состоялось совещание с участием членов Рабочей группы по выявлению коррупционных рисков.
С 6 по 29 января текущего года Рабочей группой проведена оценка коррупционных рисков, возникающих при реализации задач и функций, возложенных на профессорско-преподавательский состав, учебно-вспомогательный и хозяйственный персонал университета. Из них оценивалось около 950 функций/задач, 11 функций/задач были включены в проект «Карта коррупционных рисков в деятельности Джизакского государственного педагогического университета.» Все 11 функций/задач, включенных в данный проект, были оценены как имеющие умеренный уровень коррупционного риска. Коррупционные риски в деятельности университета (задачи и функции) определяются на основе внутренних и внешних источников информации. В частности, источниками внутренней информации являются: Правовая основа деятельности (задач и функций) Университета; Материалы внутреннего расследования, в том числе служебного расследования; протоколы заседаний комиссии по этике; Результаты мониторинга антикоррупционной работы; Результаты опросов, проведенных Отделом по управлению системой противодействия коррупции «Комплаенс-контроль» по деятельности (задачам и функциям) Университета, в том числе результаты социологических исследований, Внешними источниками информации являются: Обращения (сообщения) и статистические данные о правонарушениях в деятельности Университета; Опросы, проведенные Агентством по противодействию коррупции Республики Узбекистан или другими государственными организациями по вопросам деятельности (задач и функций) Университета, включая результаты социологических исследований; материалы, предоставленные правоохранительными органами, и другие. Кроме того, коррупционное правонарушение, совершенное сотрудником Университета; Отмечалось, что Университетом также учтено наличие искусственных препятствий для физических и юридических лиц при осуществлении деятельности (задач и функций); несвоевременное принятие решений, принятие решений в необоснованном оперативном порядке; внесение заведомо ложной информации в документы, электронные базы данных; конфликт интересов при осуществлении служебных полномочий; наличие местничества, спонсорства, кумовства при осуществлении полномочий.
После этого членам Рабочей группы, участвовавшим в заседании, был распространен проект «Карта коррупционных рисков в деятельности Джизакского государственного педагогического университета», а членам Рабочей группы было предоставлено слово в соответствии с повесткой дня заседания.