«Erta nikoh, erta tug‘ruq va yaqin qarindosh-urug‘lar o‘rtasidagi nikohning sabab va oqibatlari» mavzusida davra-suhbat tashkil etildi.
Jizzax davlat pedagogika universitetida «Erta nikoh, erta tug‘ruq va yaqin qarindosh-urug‘lar o‘rtasidagi nikohning sabab va oqibatlari» mavzusida davra-suhbat tashkil etildi.
Tadbir davomida talaba-qizlarga erta nikoh qurish, erta tug‘ruqning xususan, sog‘liq va ta’limga salbiy ta’siri, nikoh yoshini belgilash mezonlari, yaqin qarindoshlar o‘rtasidagi nikohlarning salbiy oqibatlari va uni oldini olish haqida batafsil ma’lumot berildi.
Shuningdek, nikoh tuzish tartibi, nikoh tuzishga monelik qiladigan holatlar, hamda nikohni qayd etishdan avval o‘tiladigan tibbiy ko‘rik va tibbiy ko‘rikdan o‘tishning ahamiyati haqida tushuncha va tavsiyalar berildi.Tadbir davomida erta va yaqin qarindoshlar o‘rtasidagi nikohlarning salbiy oqibatlari haqidagi videorolik va taqdimotlar ham namoyish etildi.

A roundtable discussion was organized on the topic “Causes and consequences of early marriage, early childbirth, and marriage between close relatives.”
A roundtable discussion was organized at Jizzakh State Pedagogical University on the topic “Causes and consequences of early marriage, early childbirth, and marriage between close relatives.”
During the event, female students were provided with detailed information about early marriage, the negative impact of early childbirth, in particular on health and education, the criteria for determining the age of marriage, the negative consequences of marriages between close relatives, and how to prevent it.
Also, understanding and recommendations were provided about the procedure for concluding a marriage, circumstances that prevent marriage, and the importance of undergoing a medical examination and medical examination before registering a marriage. During the event, videos and presentations were also shown about the negative consequences of early and consanguineous marriages.