«Erta nikoh, erta tug‘ruq va yaqin qarindosh-urug‘lar o‘rtasidagi nikohning sabab va oqibatlari» mavzusida davra-suhbat tashkil etildi.
Jizzax davlat pedagogika universitetida «Erta nikoh, erta tug‘ruq va yaqin qarindosh-urug‘lar o‘rtasidagi nikohning sabab va oqibatlari» mavzusida davra-suhbat tashkil etildi.
Tadbir davomida talaba-qizlarga erta nikoh qurish, erta tug‘ruqning xususan, sog‘liq va ta’limga salbiy ta’siri, nikoh yoshini belgilash mezonlari, yaqin qarindoshlar o‘rtasidagi nikohlarning salbiy oqibatlari va uni oldini olish haqida batafsil ma’lumot berildi.
Shuningdek, nikoh tuzish tartibi, nikoh tuzishga monelik qiladigan holatlar, hamda nikohni qayd etishdan avval o‘tiladigan tibbiy ko‘rik va tibbiy ko‘rikdan o‘tishning ahamiyati haqida tushuncha va tavsiyalar berildi.Tadbir davomida erta va yaqin qarindoshlar o‘rtasidagi nikohlarning salbiy oqibatlari haqidagi videorolik va taqdimotlar ham namoyish etildi.

Была организована беседа на тему «Причины и последствия ранних браков, ранних родов и браков между близкими родственниками».
В Джизакском государственном педагогическом университете состоялась беседа на тему «Причины и последствия ранних браков, ранних родов и браков между близкими родственниками».
В ходе мероприятия студенткам была предоставлена подробная информация о ранних браках, негативном влиянии ранних родов на здоровье и образование, критериях определения брачного возраста, негативных последствиях браков между близкими родственниками и их предотвращении.
Также были даны разъяснения и рекомендации о порядке заключения брака, обстоятельствах, препятствующих заключению брака, а также о важности медицинского осмотра и медицинского обследования, проводимого перед регистрацией брака. В ходе мероприятия также были показаны видеоролики и презентации о негативных последствиях ранних и близкородственных браков.