JDPUda “Ilmli ayol – jamiyat ko‘zgusi” shiori ostida “Ilm-fan sohasidagi ayollar va qizlar”  xalqaro kuniga bag‘ishlangan tadbir bo‘lib o‘tdi.
Vazirlar Mahkamasining 2025 yil 3 fevraldagi tegishli bayoniga muvofiq, 10-15 fevral kunlari “Ilmli ayol – jamiyat ko‘zgusi”  mavzusida haftalik tashkil qilindi.
Haftalikda olima ayollar va ilmiy izlanishlar olib borayotgan tadqiqotchi, talaba va o‘quvchi-qizlar ishtirokida ta’lim muassasalari hamda mahallalarda ilmiy-amaliy anjumanlar, xotin-qizlarning ilm-fanga bo‘lgan qiziqishlarini oshirishga qaratilgan turli tadbirlar o‘tkazilishi belgilangan.Jumladan,  kuni kecha Jizzax davlat pedagogika universitetida “Ilmli ayol – jamiyat ko‘zgusi” shiori ostida “Ilm-fan sohasidagi ayollar va qizlar”  xalqaro kuniga bag‘ishlangan tadbir bo‘lib o‘tdi.
So‘zga chiqqan Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor G‘ayrat Qodirov va boshqalar mamlakatimizda gender tenglikni ta’minlash kafolati sifatida istalgan yoshdagi ayollar va qizlarning fan, texnika va innovatsiyalar yutuqlari rivojidan teng va to‘laqonli foydalanish imkoniyati yaratilganligini e’tirof etishdi.
“Ayol ma’rifatli bo‘lsa, oila ma’rifatli bo‘ladi, oila ma’rifatli bo‘lsa -jamiyat ma’rifatli bo‘ladi. Bugungi kunda  Jizzax davlat pedagogika universitetida ham  olima ayollarimizning safi kengayayotgani, qizlar bilim olishga hammadan ko‘proq intilishayotgani quvonarli. Zero, bu bilimlar bilan ular kelajak avlodni tarbiyalaydilar. – deydi professor Baxti Ochilova
Shuningdek anjumanda  olima ayollar va ilmiy izlanishlar olib borayotgan tadqiqotchi, talaba va o‘quvchi-qizlarga yanada imkoniyat yaratish, xotin-qizlarning ilm-fanga bo‘lgan qiziqishlarini oshirishga qaratilgan turli tadbirlarni o‘tkazish lozimligi ta’kidlandi.
Tadbir nihoyasida universitet badiiy jamoasining konsert dasturi hamda yosh ijodkorlarning she’rlaridan tinglandi.
Qizg‘in munozara, savol-javoblarga boy ilmiy-anjuman so‘ngida bir qator olima ayollarimiz universitet ma’muriyati hamda kasaba uyushmalari qo‘mitasi tomonidan diplom va esdalik sovg‘alari bilan taqdirlanishdi.

В ДжГПУ состоялось мероприятие, посвященное Международному дню женщин и девочек в области науки под девизом «Образованная женщина — зеркало общества».
Согласно соответствующего протокола Кабинета Министров от 3 февраля 2025 года с 10 по 15 февраля была организована тематическая неделя под названием «Образованная женщина — зеркало общества».
В рамках недели запланировано проведение научно-практических конференций в образовательных учреждениях и махаллях с участием женщин-ученых, исследовательниц, студенток и учениц, занимающихся научными изысканиями, а также различных мероприятий, направленных на повышение интереса женщин к науке. В частности, вчера в Джизакском государственном педагогическом университете под девизом «Образованная женщина — зеркало общества» состоялось мероприятие, посвященное Международному дню женщин и девочек в науке.
Выступившие проректор по научной работе и инновациям Гайрат Кадыров и другие подчеркнули, что в качестве гарантии обеспечения гендерного равенства в нашей стране созданы возможности для женщин и девушек всех возрастов равного и полноценного использования достижений науки, техники и инноваций.
«Если женщина просвещена, то и семья просвещена, а если семья просвещена — то и общество просвещено. Отрадно, что сегодня в Джизакском государственном педагогическом университете расширяются ряды женщин-ученых, и девушки проявляют наибольшее стремление к знаниям. Ведь именно этими знаниями они будут воспитывать будущие поколения», — говорит профессор Бахти Очилова.
На конференции также была подчеркнута необходимость создания дополнительных возможностей для женщин-ученых, исследователей, студенток и учениц, проводящих научные изыскания, а также проведения различных мероприятий, направленных на повышение интереса женщин к науке и научным исследованиям.
В конце мероприятия состоялась концертная программа художественного коллектива университета, а также были прослушаны стихи молодых исполнителей.
По завершении научной конференции, богатой оживленными дискуссиями и обменом вопросами и ответами, ряд женщин-ученых были награждены дипломами и памятными подарками от администрации университета и профсоюзного комитета.