JDPUda brifing o’tkazildi.
Brifing  JDPUda 2023-2024 hamda 2024-2025 o‘quv yilida Talabalar turar joylarini qurish va foydalanishga topshirish (shuningdek  yangi qurilgan  va qurilayotgan boshqa binolar ) yo‘nalishida amalga oshirilgan  ishlar mavzusiga bag‘ishlandi.
Universitetda hozirgi kunda jami 18 482 nafar talabalar ta’lim olmoqda. Jumladan, 33 ta bakalavriat hamda 20 ta magistratura mutaxassisliklari bo‘yicha kadrlar tayyorlanadi. Shundan, 9230 nafari (kunduzgi) bakalavr, 247 nafar magistr, 38 nafar qo‘shma ta’lim, 8873 nafar sirtqi va 94 nafar kechki ta’lim shakllarida tahsil olayotgan talabalar hisoblanadi.
Jizzax davlat pedagogika universitetida 1 va  2 sonli 2 ta TTJ mavjud edi, talabalarni turar joy bilan qamrab olish darajasini oshirish  maqsadida mavjud 2 ta talabalar turar joyiga 2 yarusli krovatlar o‘rnatish hisobiga 1-sonli TTJ binosi sig‘imi  400 o‘rindan 512 o‘ringa, 2-sonli 80 o‘rinli TTJ binosi sig‘imi 104 o‘ringa oshirilishiga erishildi. Jami 616 urin tashkil etardi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 9-senyabrdagi №563-sonli qaroriga assosan talabalarni turar joy bilan qamrab olish darajasini oshirish, barcha qulayliklarga ega bo‘lgan zamonaviy talabalar turar joylarini qurish uchun qo‘shimcha sharoitlar yaratish maqsadida Davlat-xususiy sheriklik asosida universitet va “IKRA BOND” ma’suliyati cheklangan jamiyati o‘rtasidagi Bitim asosida loyihaning umumiy qiymati 37,8 mlrd bo‘lgan, 7 qavatdan iborat bino qurilib foydalanishga topshirildi. Buning uchun viloyat hokimligi tomonidan Zargarlik MFY hududidan 1.8 ga yer maydoni ajratib berildi. Bu TTJ asosan qizil hududda ijarada yashayotgan talabalar jalb qilindi.
Bundan tashqari  bugungi Universitetning byudjetdan tashqari mablag‘lari hisobidan  Jizzax shahri Sangzor MFY hududida umumiy qiymati 34,3 mlrdni tashkil qilgan 7 qavatdan iborat zamonaviy 600-o‘rinli yangi talabalar turar joyi binosini qurish ishlari tugallanmoqda. Buning uchun ham viloyat hokimligi tomonidan 3.0 ga yer maydoni ajratib berildi Sangzor MFY hududidan.
Shuniningdek  Zarbdor tumani Bo‘ston shaxarchasida joylashgan sirtqi bo‘lim talabalariga sharoit yaratish maksadida foydalanmay turgan binoda mukammal ta’mirlash ishlari bajarilib barcha zamonaviy sharoitlarga ega bo‘lgan, mebel va jixozlar bilan jixozlangan 200 o‘rinli yotoqxona foydalanishga topshirildi
Dastlab universitetda 2000 o‘ringa yangi talabalar turar joyi binolarini qurish ehtiyoji mavjud edi. 2023-2024 o‘quv yili va 2024-2025-o‘quv yilidan boshlab qabul kvotalarining pasayganligi, talabalar soni qamrovi kamayganligi sababli hamda  yuqoridagi DXSh asosida 600 o‘rinli TTJ binosini barpo etish, Jizzax shahri Sangzor MFY hududida 600-o‘rinli yangi talabalar turar joyi binosini qurish, 200 o‘rinli TTJ barpo etish,  mavjud TTJ binolarini ta’mirlash va 2 yarusli krovatlar o‘rnatish hisobiga talabalar turar joyiga bo‘lgan extiyoj qoplandi.
2024 yilda Jizzax davlat pedagogika universitetida talabalar professor o‘qituvchi xodimlarga yanada yaxshi sharoitlar yaratish maqsadida universitetning byudjetdan tashqari mablag‘lari hisobidan  Jizzax shahri Jizzaxlik maxallasida joylashgan Fizika va texnologik ta’lim fakulteti binosi hududidan yangi  2 qavatli umumiy qiymati 6,6 mlrd so‘m bo‘lgan 200 o‘rinli  o‘quv binosi to‘liq jihozlari bilan qurib foydalanishga topshirildi, ushbu binoda 100 o‘ringa muljallangan oshxona xam qurilib foydalanishga topshirildi.
Sh.Rashidov tumanida joylashgan Tarix fakulteti hududidan umumiy qiymati 2,7 mlrd so‘m bo‘lgan 240 o‘rinli ma’ruzalar zali va amaliy ko‘rgazma (muzey) binosi qurilib foydalanishga topshirildi. Ushbu xududdan 80 o‘rinli oshxona xam faoliyatni boshladi
Jizzax shahri Zargarlik MFY manzilida joylashgan yopiq suzish xavzasi inshootida umumiy qiymati 3,0 mlrd so‘m bo‘lgan  rekonstruksiya qilish ishlari amalga oshirildi. Hozirda suzish havzasi inshootida mashg‘ulotlar o‘tish uchun barcha sharoitlar yaratilgan.
Shuningdek Axborot-resurs markazi (ARM)  binosida umumiy qiymati 7,2 mlrd so‘m bo‘lgan qo‘shimcha qavat qurish orqali rekonstruksiya ishlari bajarildi. ARM binosi kitobxonlarga 7/24 rejimida xizmat ko‘rsatmoqda. Hozirgi kunda kutubxona bir vaqtning o‘zida 500 nafar talabani qabul qila oladi. Kutubxona umumiy 191600 kitob fondiga ega, 3-qavatning o‘zida 30 mingdan ortiq kitoblar mavjud bo‘lib, 9 mingdan ortig‘i badiiy adabiyotlar, 21 mingga yaqini darslik hamda o‘quv qo‘llanmalarni tashkil etadi.
Universiteti bosh binosi hududidan byudjetdan tashkari mablag‘lar hisobiga 1.1 mlrd so‘mga yangi 100 o‘rinli oshxona binosi qurib foydalanishga topshirildi.
Bundan tashqari Jizzax shahri Sangzor MFY hududida universitetning byudjetdan tashkari mablag‘lar hisobiga shartnoma qiymati 83.7 mlrd so‘mni tashkil qiladigan 2500 o‘rinli o‘quv binosi qurilishi davom etmoqda, ushbu qurilish joriy yilning aprel oyiga yakunlanishi rejalashtirilgan. Bu o‘quv binosi bitgandan so‘ng universitetning Xorijiy tillar fakulteti, Rus tili va adabiyoti fakulteti, O‘zbek tili fakulteti, Boshlang‘ich ta’lim fakultetlarini ko‘chirish rejalashtirilgan.
Universitet binolar tom kismiga jami 720 kvt quvvatga ega quyosh panellari o‘rnatildi. Jami  yillik elektr energiya iste’moli 1543586 kvtni tashkil etadi, shundan Elektr tarmoklari korxonasidan 1107726 kvt elektr energiya sotib olindi, quyosh panellari hisobidan 778615 kvt elektr energiya ishlab chikarildi, 342754 kvt elektr energiya Elektr tarmoklari korxonasiga sotildi, 435861 kvt elektr energiya quyosh paneli ishlab chikarishidan iste’molga ishlatildi, umumiy iste’molga nisbatan quyosh panelining ulushi 50.4 foiz ni tashkil etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 31-dekabrdagi “Jizzax viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishni jadallashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-468-sonli qarori ijrosida berilgan topshiriqlar ijrosi yuzasidan Jizzax viloyati hokimligi bilan hamkorlikda universitetining budjetdan tashqari mablag‘lari hisobidan 2025-yil davomida 420 o‘rinli maktab va 100 o‘rinli maktabgacha ta’lim muassasi qurish ishlarini amalga oshirish bo‘yicha dastur ishlab chiqilib vazirlikga taqdim qilingan. Jizzax shahri Zargarlik MFY Sh.Rashidov shoh ko‘chasi 4 uyda joylashgan 1.3–sonli binoni rekonstruksiya qilish orqali 420 o‘rinli umumiy o‘rta ta’lim maktabini, Jizzax davlat pedagogika universitetiga qarashli Zarbdor tumani «Shodlik» MFY hududida joylashgan 5.2–sonli binoni rekonstruksiya qilish orqali 100 o‘rinli maktabgacha ta’lim muassasasini tashkil qilish bo‘yicha ID raqam olish uchun Moliya vazirligiga tegishli hujjatlar rasmiylashtirish uchun taqdim qilindi. Obyektlar bo‘yicha ID raqam olingandan so‘ng qurilish sohasida elektron davlat xaridlarini o‘tkazish platformasiga (https://tender.mc.uz/) e’lonlar beriladi. Shuningdek mazkur qarorga asosan universitetning Jizzax shahri Sh.Rashidov shoh koʻchasida joylashgan bosh binosi hududidan mavjud xojatxona binosini buzish va oʻrniga avtoturargoh, 30 ochkoli xojatxona binosi va usti yopiq tennis maydoni qurish belgilangan. Jizzax davlat pedagogika Jizzax shahri Sh.Rashidov shoh koʻchasida joylashgan bosh binosi hududidan mavjud xojatxona binosini buzish va oʻrniga avtoturargoh, 30 ochkoli xojatxona binosi va usti ѐpiq tennis maydoni qurish obyekti bo‘yicha loyiha smeta hujjatlari “ME’MORPROJECT” MChJ tomonidan tayѐrlangan. Shaharsozlik hujjatlari ekspertizasi» davlat unitar korxonasining Andijon viloyati boshqarmasining 04-12-2024 yildagi 224344 sonli yig‘ma ekspert xulosalari olingan Loyihaning umumiy qiymati 2,2 mlrd ni tashkil qiladi. Mazkur obyekt qurilish ishlari universitetning budjetdan tashqari mablag‘lari hisobidan amalga oshiriladi. Bugungi kunda pudrat tashkilotini aniqlash uchun qurilish sohasida elektron davlat xaridlarini o‘tkazish platformasiga (https://tender.mc.uz/) e’lonlar berildi.

В ДжГПУ прошел брифинг
Брифинг был посвящен работе, проделанной в Джизакском государственном педагогическом университете по строительству и вводу в эксплуатацию студенческих общежитий (а также новых и строящихся зданий) в 2023-2024 и 2024-2025 учебном году.
В настоящее время в университете обучаются 18 482 студента. В частности, будут подготовлены кадры по 33 специальностям бакалавриата и 20 — магистратуры. Из них 9230 студентов обучаются по очной форме бакалавриата, 247 — по магистратуре, 38 — по совместной форме обучения, 8873 — по заочной и 94 — по вечерней форме обучения.
В Джизакском государственном педагогическом университете имелось 2 студенческих общежития №1 и №2, в целях повышения уровня охвата студентов общежития за счет установки 2-ярусных кроватей в существующих 2 студенческих общежитиях вместимость здания студенческого общежития №1 увеличилась с 400 мест до 512 мест, а вместимость здания студенческого общежития №2 на 80 мест увеличилась до 104 мест. Всего было 616 мест.
В соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №563 от 9 сентября 2021 года в целях повышения уровня студенческого размещения и создания дополнительных условий для строительства современного студенческого жилья со всеми удобствами на основе Договора между университетом и Обществом с ограниченной ответственностью «IKRA BOND» на условиях государственно-частного партнерства построено и сдано в эксплуатацию 7-этажное здание общей стоимостью проекта 37,8 млрд. Для этих целей областная администрация выделила 1,8 га земли из территории МСГ «Заргарлик». Это студенческое общежитие были привлечены в основном студентов, проживающих в съемном жилье в красной зоне.
Кроме того, за счет внебюджетных средств Университета завершается строительство нового современного 7-этажного студенческого общежития на 600 мест общей стоимостью 34,3 млрд сумов на территории МСГ «Сангзор» города Джизака. Для этого областной хокимият выделил 3,0 га земли на территории МСГ «Сангзор».
Также, в целях создания условий для студентов заочного отделения, расположенного в поселке Бустон Зарбдорского района, в неиспользуемом здании был проведен капитальный ремонт, и введено в эксплуатацию общежитие на 200 мест, оснащенное мебелью и оборудованием.
Первоначально университету необходимо было построить новые студенческие общежития на 2000 мест. Начиная с 2023-2024 учебного года и 2024-2025 учебного года, в связи с уменьшением квот приема, уменьшением численности студентов, а также строительством студенческого общежития на 600 мест на основе вышеуказанных проектов ГЧП (государственно-частного партнерства), потребность в студенческом жилье удовлетворялась за счет строительства нового студенческого общежития на 600 мест на территории МФЮ «Сангзор» в городе Джизаке, строительства студенческого общежития на 200 мест, реконструкции существующих зданий студенческих общежитий, установки 2-х ярусных кроватей.
В 2024 году в целях создания лучших условий для студентов, профессорско-преподавательского состава и сотрудников Джизакского государственного педагогического университета на территории факультета физико-технологического образования, расположенного в махалле Джизаклик города Джизака, за счет внебюджетных средств университета построен и сдан в эксплуатацию с полным оснащением новый 2-х этажный учебный корпус общей стоимостью 6,6 млрд. сумов и вместимостью 200 мест. Также в этом здании построена и сдана в эксплуатацию кухня на 100 посадочных мест.
На территории факультета Истории, расположенного в Ш.Рашидовском районе, построены и сданы в эксплуатацию лекционный зал на 240 мест и здание практической выставки (музей) общей стоимостью 2,7 млрд сумов. В этом районе также начала свою деятельность столовая на 80 мест.
На крытом плавательном бассейне, расположенном по адресу: город Джизак, махалля Заргарлик, проведены работы по реконструкции общей стоимостью 3,0 млрд сумов. В настоящее время в сооружении бассейна созданы все условия для проведения занятий.
Также в здании Центра информационных ресурсов (ЦИР) были проведены работы по реконструкции путем строительства дополнительного этажа общей стоимостью 7,2 млрд сумов. Здание ARM обслуживает читателей круглосуточно. В настоящее время библиотека может одновременно принимать 500 студентов. Общий книжный фонд библиотеки составляет 191600 книг, на одном только 3-м этаже хранится более 30 тысяч книг, из которых более 9 тысяч — художественная литература, около 21 тысячи — учебники и учебные пособия.
На территории главного здания университета за счет внебюджетных средств было построено и сдано в эксплуатацию новое столовое здание на 100 мест стоимостью 1,1 млрд сумов.
Кроме того, на территории МСГ Сангзор города Джизак за счет внебюджетных средств университета продолжается строительство учебного корпуса на 2500 мест, стоимость контракта которого составляет 83,7 млрд сумов, завершение строительства запланировано на апрель текущего года. После завершения строительства этого учебного корпуса планируется перенести факультеты иностранных языков, русского языка и литературы, узбекского языка и начального образования университета.
На крышах зданий университета установлены солнечные панели общей мощностью 720 кВт. Общее годовое потребление электроэнергии составляет 1543586 кВт, из которых 1107726 кВт электроэнергии было закуплено у предприятия «Электрические сети,» 778615 кВт электроэнергии было произведено за счет солнечных панелей, 342754 кВт электроэнергии было продано предприятию «Электрические сети,» 435861 кВт электроэнергии было использовано для производства солнечных панелей, доля солнечных панелей в общем потреблении составила 50,4 процента.
В соответствии с поручениями, данными в реализацию Постановления Президента Республики Узбекистан от 31 декабря 2024 года №ПП-468 «О дополнительных мерах по ускорению социально-экономического развития Джизакской области», разработана и представлена ​​в министерство программа по строительству в 2025 году за счет внебюджетных средств университета совместно с хокимиятом Джизакской области школы на 420 мест и дошкольного образовательного учреждения на 100 мест. Соответствующие документы были поданы в Министерство финансов для регистрации с целью получения идентификационного номера на реконструкцию здания № 1.3, расположенного по адресу: г. Джизак, МФЮ «Заргарлик», проспект Ш. Рашидова, 4, для создания общеобразовательной средней школы на 420 мест, и дошкольного образовательного учреждения на 100 мест путем реконструкции здания № 5.2, расположенного на территории МФЮ «Шодлик» Зарбдорского района при Джизакском государственном педагогическом университете. После получения идентификационного номера объектам, объявления размещаются на электронной площадке государственных закупок в строительной сфере (https://tender.mc.uz/). Данным постановлением также предусмотрен снос существующего здания туалета на территории главного корпуса университета, расположенного по улице Ш. Рашидова в городе Джизаке, и строительство на его месте автостоянки, здания туалета на 30 мест и крытого теннисного корта. Проектно-сметная документация на снос существующего здания туалета на территории главного корпуса Джизакского государственного педагогического университета, расположенного по улице Ш.Рашидова в городе Джизаке и строительство на его месте автостоянки, здания туалета на 30 мест и крытого теннисного корта была подготовлена ​​ООО «ME’MORPROJECT». Общая стоимость проекта, по которому Андижанским областным управлением ГУП «Экспертиза градостроительной документации» выдано сводное экспертное заключение № 224344 от 12.04.2024 г., составляет 2,2 млрд. Строительство данного объекта будет осуществляться за счет внебюджетных средств университета. Сегодня на электронной площадке государственных закупок в сфере строительства (https://tender.mc.uz/) размещены объявления по определению подрядной организации.