JDPU tarix fakultetida 8-mart Xalqaro xotin -qizlar kuni munosabati bilan bo‘lib o‘tgan tadbir ana shunday nomlandi.
Ayolni e’zozlash, ehtirom ko‘rsatish xalqimizga xos oliyjanob qadriyat hisoblanadi. Nafosat timsoli bo‘lmish aziz ayollarning sog‘lom zurriyot, barkamol avlodni tarbiyalab, voyaga yetkazishdagi o‘rni va xizmatini hech narsa bilan qiyoslab, baholab bo‘lmaydi. Shu bois ham ayol zotiga, mamlakatimiz xotin-qizlariga yuksak hurmat, doimiy e’tibor va g‘amxo‘rlik ko‘rsatib kelinayotgani davlat siyosati darajasiga ko‘tarilgan.
Bayram tadbirida fakultet dekani F.Akchayev so‘z olib, ayollarni ushbu qutlug‘ ayyom bilan qutladi. Xotin-qizlarga ko‘rsatilayotgan e’tibor, olima ayollarning jamiyatdagi o‘rni, ularni ijtimoiy-siyosiy faolligini oshirish bo‘yicha qilingan ishlar haqida qisqacha to‘xtalib o‘tdi va bu yutuqlarga erishishda fidoyilik ko‘rsatgan ayollarni e’tirof etdi.

Неделя «Почтение к женщине»: Почтение к женщине — уважение к женщине
Так было названо мероприятие, состоявшееся на факультете Истории ДжГПУ по случаю «8 марта — Международного женского дня».
Уважение и почитание женщин считается благородной ценностью, присущей нашему народу. Роль и заслуги дорогих женщин, являющихся воплощением красоты, в воспитании здорового и гармонично развитого поколения нельзя ни с чем сравнить и оценить. Поэтому проявление высокого уважения, постоянного внимания и заботы о женщинах в нашей стране поднято на уровень государственной политики.
На праздничном мероприятии декан факультета Ф.Акчаев выступил с речью и поздравил женщин с этим замечательным праздником. Она кратко рассказала о внимании, уделяемом женщинам, их роли в обществе, о проделанной работе по повышению их общественно-политической активности и отметила женщин, проявивших самоотверженность в достижении этих успехов.
Праздничное поздравление, переплетенное с песнями и мелодиями, принесло особую радость прекрасным и красивым женщинам.