“O‘zbekiston – 2030” strategiyasida belgilangan keng ko‘lamli islohotlarni 2025-yilda samarali amalga oshirish, xalqimizning kundalik hayotida ijobiy o‘zgarishlarga erishish bo‘yicha tizimli harakatlarni izchil davom ettirish maqsadida Ozarbayjon Respublikasi Ozarbayjon pedagogika universiteti va O‘zbekiston Respublikasi Abdulla Qodiriy nomidagi Jizzax davlat pedagogika universiteti hamkorlikda 2025-yil 14-aprel kuni Ozarbayjon-O‘zbekiston filologiya va pedagogika sohasidagi yetuk olimlarning “Adabiy aloqa – ilm-fan taraqqiyoti asosi” mavzusida umumturkiy (turk) tilda nashr etilayotgan antologiyasi taqdimoti bo‘lib o‘tishi rejalashtirilgan.
Mazkur antologiyaga O‘zbekiston, Ozarbayjon davlatlarining filologiya va pedagogika sohasida faoliyat yuritayotgan yuqori malakali ilmiy kadrlarning qisqacha tarjimayi holi va ilmiy maqolasi kiritiladi.
“Adabiy aloqa – ilm-fan taraqqiyoti asosi” mavzusida turk tilida nashr etilgan antologiya taqdimoti Bokuda o‘tkaziladi.
Mazkur anjumanda O‘zbekiston Respublikasi va Ozarbayjon Respublikasi miqyosida faoliyat yuritayotgan filologiya va pedagogika sohasi mutaxassis olimlari ishtirok etishi ko‘zda tutilgan.

The presentation of an anthology published in Turkish on the topic “Literary Communication – the Basis of the Development of Science” will be held in Baku.
In order to effectively implement the large-scale reforms set out in the “Uzbekistan – 2030” strategy in 2025 and to consistently continue systematic efforts to achieve positive changes in the daily life of our people, the Azerbaijan Pedagogical University of the Republic of Azerbaijan and the Abdulla Qodiriy Jizzakh State Pedagogical University of the Republic of Uzbekistan jointly plan to hold a presentation of the anthology of outstanding Azerbaijani-Uzbek scholars in the field of philology and pedagogy on the topic “Literary Communication – the Basis of the Development of Science” published in the Turkic (Turkic) language on April 14, 2025.
This anthology will include brief biographies and scientific articles of highly qualified scientific personnel working in the field of philology and pedagogy of the states of Uzbekistan and Azerbaijan.
The presentation of the anthology published in Turkish on the topic “Literary Communication – the Basis of the Development of Science” will be held in Baku.
This conference is expected to be attended by specialists in the field of philology and pedagogy working in the Republic of Uzbekistan and the Republic of Azerbaijan.