“O‘zmilliybank” AJ Jizzax shahar bo‘limi mutaxasislari yoshlar bilan ochiq muloqot o‘tkazdi.
O‘zbekistonda yoshlar ishsizligiga barham berish ishlarini yangi bosqichga ko‘tarish rejalashtirilmoqda. Bu haqda prezident Shavkat Mirziyoyev 14-fevral kuni bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda ta’kidlab etgan edi.Unga ko‘ra, mahallalarda 378 mingta mikroloyiha amalga oshiriladi, mahalla bankirlari yangi kredit mahsulotlari hisobiga 250 ming nafar odamni daromadli qiladi.
Yoshlarga yuqori maoshli ishga joylashish uchun kasblar va chet tillari o‘rgatiladi. Yig‘ilishda prezident «Aloqabank» 200 mln dollar hisobiga yoshlarning biznes loyihalarini qo‘llab-quvvatlovchi «yoshlar banki»ga aylantirilishini aytib o‘tgan edi. Bank ayrim yosh tadbirkorlarga 7-yil muddatga 5 mlrd so‘mgacha imtiyozli kredit ajratadi. Milliy bangga esa oliygoh bitiruvchilari bandligini ta’minlash uchun 100 mln dollar resurs beriladi.
Bugungi bitiruvchi talabalar ishtirokida bo‘lib o‘tgan ochiq muloqotda davlat rahbarining “Oliy ta’lim tashkilotlari bitiruvchilarining ishga joylashishiga ko‘maklashish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” gi qarorning mazmun-mohiyati, yoshlar siyosati sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar,”O‘zмilliybank” AJ tomonidan “Kelajakka qadam” dasturi, o‘z biznes g‘oyalarini amalga oshirish istagi bo‘lgan bitiruvchi bosqich talabalari uchun “O‘zmilliybank” AJ tomonidan biznes g‘oyani tayyor loyihagacha olib borish jarayonida to‘liq hamrohlik qilish, shu jumladan qulay shartlarda moliyalashtirish haqida ma’lumot berishdi. Bank vakillari yoshlarning takliflarini tinglab, ularning tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlashga doim tayyor ekanligini bildirishdi.

Specialists of the Jizzakh city branch of the Joint Stock Company “National Bank of Uzbekistan” held an open dialogue with young people.
Uzbekistan plans to take efforts to combat youth unemployment to a new level, President Shavkat Mirziyoyev said at a meeting on February 14. According to him, 378,000 microprojects will be implemented in makhallas, and makhalla bankers will provide income to 250,000 people through new credit products.
Young people will be taught professions and foreign languages ​​to find high-paying jobs. At the meeting, the president said that Aloqabank will be transformed into a “youth bank” to support young people’s business projects at the expense of $200 million. The bank will provide preferential loans of up to 5 billion soums for a period of 7 years to individual young entrepreneurs. The National Bank will receive $100 million in resources to ensure the employment of university graduates.
At today’s open dialogue with the participation of graduating students, they provided information about the content of the resolution of the Head of State “On additional measures to assist graduates of higher education institutions in finding employment”, the reforms being implemented in the field of youth policy, the “Step to the Future” program by Uzmilliybank JSC, and the full support provided by Uzmilliybank JSC for graduating students who want to implement their business ideas in the process of bringing a business idea to a ready-made project, including financing on favorable terms. Representatives of the bank listened to the proposals of young people and expressed their readiness to support their initiatives.