“O‘zmilliybank” AJ Jizzax shahar bo‘limi mutaxasislari yoshlar bilan ochiq muloqot o‘tkazdi.
O‘zbekistonda yoshlar ishsizligiga barham berish ishlarini yangi bosqichga ko‘tarish rejalashtirilmoqda. Bu haqda prezident Shavkat Mirziyoyev 14-fevral kuni bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda ta’kidlab etgan edi.Unga ko‘ra, mahallalarda 378 mingta mikroloyiha amalga oshiriladi, mahalla bankirlari yangi kredit mahsulotlari hisobiga 250 ming nafar odamni daromadli qiladi.
Yoshlarga yuqori maoshli ishga joylashish uchun kasblar va chet tillari o‘rgatiladi. Yig‘ilishda prezident «Aloqabank» 200 mln dollar hisobiga yoshlarning biznes loyihalarini qo‘llab-quvvatlovchi «yoshlar banki»ga aylantirilishini aytib o‘tgan edi. Bank ayrim yosh tadbirkorlarga 7-yil muddatga 5 mlrd so‘mgacha imtiyozli kredit ajratadi. Milliy bangga esa oliygoh bitiruvchilari bandligini ta’minlash uchun 100 mln dollar resurs beriladi.
Bugungi bitiruvchi talabalar ishtirokida bo‘lib o‘tgan ochiq muloqotda davlat rahbarining “Oliy ta’lim tashkilotlari bitiruvchilarining ishga joylashishiga ko‘maklashish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” gi qarorning mazmun-mohiyati, yoshlar siyosati sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar,”O‘zмilliybank” AJ tomonidan “Kelajakka qadam” dasturi, o‘z biznes g‘oyalarini amalga oshirish istagi bo‘lgan bitiruvchi bosqich talabalari uchun “O‘zmilliybank” AJ tomonidan biznes g‘oyani tayyor loyihagacha olib borish jarayonida to‘liq hamrohlik qilish, shu jumladan qulay shartlarda moliyalashtirish haqida ma’lumot berishdi. Bank vakillari yoshlarning takliflarini tinglab, ularning tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlashga doim tayyor ekanligini bildirishdi.

Специалисты Джизакского городского отделения АО «Узнацбанк» провели открытый диалог с молодежью.
В Узбекистане планируется вывести на новый уровень работу по ликвидации безработицы среди молодежи. Об этом заявил президент Шавкат Мирзиёев на совещании, состоявшемся 14 февраля. По его словам, в махаллях будет реализовано 378 тысяч микропроектов, а махаллинские банкиры обеспечат доходом 250 тысяч человек за счет новых кредитных продуктов.
Молодежь будут обучать профессиям и иностранным языкам для трудоустройства на высокооплачиваемую работу. На совещании президент заявил, что «Алокабанк» будет преобразован в «банк для молодежи», который будет поддерживать бизнес-проекты молодых людей за счет 200 миллионов долларов. Банк предоставит некоторым молодым предпринимателям льготные кредиты до 5 млрд сумов сроком на 7 лет. Национальному банку будут выделены ресурсы в размере 100 млн долларов для обеспечения занятости выпускников высших учебных заведений.
На сегодняшнем открытом диалоге с участием выпускников была представлена информация о сути и значении постановления главы государства «О дополнительных мерах по содействию трудоустройству выпускников высших учебных заведений,» проводимых реформах в сфере молодежной политики, программе «Шаг в будущее» АО «Узнацбанк,» а также о полном сопровождении АО «Узнацбанк» процесса развития бизнес-идеи до готового проекта для выпускников, желающих реализовать свои бизнес-замыслы, включая финансирование на выгодных условиях. Представители банка выслушали предложения молодых людей и заявили о своей готовности всегда поддерживать их инициативы.