Hindistonga tashrif.
JDPU rektori Sh.Sharipov 17-23-mart kunlari xizmat safari bilan Hindiston davlatining Dehli sharida bo‘lib turibdi. Ayni kunlarda Maverick medicial simulation tashkiloti va National Heart Institutlariga tashrif amalga oshirildi. Tashrif davomida institutdagi imkoniyatlar, yaratilgan sharoitlar, tibbiyot sohasida amalga oshirilgan yangilik va yutuqlar bilan yaqindan tanishildi.
Bu yerdagi imkoniyatlar yuqori baholandi. Kelgusida o‘zaro manfaatli hamkorlik aloqalarini  kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.  Safar davomida JDPU rektori Sh.Sharipovga Hindistonning National Heart Instituti Xalqaro aloqalar bo‘yicha direktori DR. Anand Kumar Tripathi hamrohlik qilmoqda.

The first day of the visit was productive.
Rector of JSPU Sh. Sharipov is on a business trip to Delhi, India, from March 17 to 23. During these days, a visit was made to the Maverick medical simulation organization and the National Heart Institute. During the visit, he was closely acquainted with the opportunities at the institute, the created conditions, and the innovations and achievements in the field of medicine.
The opportunities here were highly appreciated. Issues of expanding mutually beneficial cooperation in the future were considered. During the trip, the rector of JSPU Sh. Sharipov is accompanied by the Director of International Relations of the National Heart Institute of India, Dr. Anand Kumar Tripathi.