Ushbu postda  murojaatchilar “Universitetda joriy qilingan o‘qituvchini 110 ballik baholash tizimi teskari natija berayotganini, ballik baholash mezoni bahonasida o‘qituvchilarga bosim o‘tkazilayotgani, Universitet ma’muriyati korrupsiyaga berilganligi sabab sirtqi bo‘limda talabalar darslarga kelmasdan baho olishayotgani, auditoriyalar zamonaviy texnik vositalardan mahrum ekanligini va rahbariyatni bu muammolarga e’tibor qaratishini” bayon qilishgan.
2021-2022-o‘quv yilidan boshlab Jizzax davlat pedagogika universitetida professor-o‘qituvchilarning  faoliyati samaradorligi ko‘rsatkichlari KPI (110 ballik) tizimi universitetdagi ichki (main.jdpu.uz) elektron platformasida universitet Kengashida tasdiqlangan baholash komissiyasi tarkibi tomonidan amalga oshiriladi.
Universitetda pedagog xodimlarni baholash tizimi halollik, professionallik va shaffoflik prinsiplariga asoslangan. 110 ballik baholash tizimi xalqaro standartlarga mos bo‘lib, pedagog xodimlar faoliyatini integrativ baholashga qaratilgan. Bu tizim pedagog xodimlarni ishdan olish uchun emas, balki ularning mas’uliyatini oshirish orqali talabalarga sifatli ta’lim berishlarini rag‘batlantirish maqsadida joriy etilgan. Shuningdek, ushbu tizim faqat jazolash mexanizmi emas, balki rag‘batlantirish jarayoniga ham alohida e’tibor qaratilgan. Universitet Kengashida har o‘quv yili boshida KPI (110 ballik) tizimining uslubiyati, professor-o‘qituvchilar faoliyatini baholash uchun universitet komissiya tarkibi tasdiqlanib, ular har chorak bo‘yicha hisobotni universitet Kengashiga taqdim etib keladi. Baholash komissiya tarkibiga 15 nafar professor-o‘qituvchilar  Ochilova Baxti Murodovna, Yaxshiyeva Zuhra Ziyatovna, Tangirov Xurram,  Aqchaev Farrux Shavkatovich  kabi   tajribali pedagoglar, yetakchi olim va yuqori malakali mutaxassislar jalb etilgan. 2022-2023 o‘quv yilida mazkur tizimda baholash natijalariga ko‘ra 84 nafar professor- o‘qituvchi rag‘batlantirilgan, 2023-2024 o‘quv yilida esa 19 nafar professor-o‘qituvchiga bir martalik maosh miqdorida rag‘batlantirish berilgan.
Universitetda talabalarning davomati qat’iy nazoratda bo‘lib, HEMIS tizimi orqali onlayn tarzda kuzatiladi. JDPUda sirtqi ta’lim talabalarining davomati 95% dan yuqori ekanligi rasmiy statistik ma’lumotlar bilan tasdiqlangan. Bundan tashqari, yakuniy nazorat imtihonlariga qatnashish barcha talabalar uchun majburiy bo‘lib, hech bir talabaga hozir bo‘lmasdan baho qo‘yilishi mumkin emas.Bugun universitetning barcha o‘quv auditoriya va yo‘laklariga 1010 ta ovozli kameralar (sirtqi bo‘limga 152 dona) o‘rnatilgan bo‘lib, uning nazorati yo‘lga qo‘yilgan. Demak, murojaatda keltirilgan “Talabalar darslarga kelmay baho olmoqda” degan iddao asossiz.
Universitetda barcha hujjatlar elektron tizim orqali yuritiladi. Hech bir professor-o‘qituvchi hujjatlar bilan xonama-xona yurib, qog‘ozbozlikka tortilib qolmaydi. Universitetda insonlar emas, balki hujjatlar aylanadi. Har qanday qarorlar, pedagogik jarayonga oid hisobotlar va boshqa rasmiy hujjatlar elektron platforma orqali amalga oshiriladi. Bu jarayon 2021 yildan boshlab to‘liq raqamlashtirilgan bo‘lib, universitet elektron hujjat aylanishi va raqamli boshqaruv tizimi bo‘yicha respublikadagi yetakchi oliygohlardan biri sifatida e’tirof etilgan. Binobarin, hech bir o‘qituvchi hujjatlarni qo‘lda ko‘tarib, xonama-xona yurmaydi.
Shuningdek , universitet respublikadagi moddiy-texnik ta’minot bo‘yicha yetakchi oliygohlardan biri hisoblanadi. Bugungi kunda universitetda 1410 ta kompyuter mavjud bo‘lib, o‘quv jarayonida foydalanilmoqda. Universitet internet tezligi 1 Gb/s tashkil etadi va 108 ta Wi-Fi uskunalari o‘rnatilgan. Auditoriyalar 114 ta proektor, 51 ta smart doska, 55 ta interaktiv panel, 8 ta elektron minbar (E-minbar) va 224 ta televizor bilan ta’minlangan.
Ayni paytda oliygohda  650 dan ortiq professor-o‘qituvchi faoliyat yuritadi va ular shaffof tanlov asosida ishga qabul qilinadi. Universitetda jamoatchilik kengashi tizimi yo‘lga qo‘yilgan bo‘lib, ishga kirish istagida bo‘lgan pedagoglar va xodimlar ochiq tanlov asosida baholanadi. Faqat haqiqiy malaka va bilimga ega nomzodlar ishga qabul qilinishi belgilangan. Rektor bu jarayonlarga aralashmaydi, qarorlar mustaqil tanlov komissiyasi tomonidan qabul qilinadi.
Jizzax davlat pedagogika universiteti mamlakatimiz ta’lim tizimida o‘zining munosib o‘rniga ega bo‘lib, hozirgi kunda yuqori malakali kadrlar tayyorlashda faoliyat yuritmoqda. Universitet shaffoflik va halollik tamoyillariga asoslangan holda ish olib boradi, korrupsiyaga qarshi keskin chora-tadbirlar qo‘llanilmoqda va bitiruvchilarning ish bilan ta’minlanishi bo‘yicha samarali mexanizmlar joriy etilgan.
Jizzax davlat pedagogika universiteti rasmiy manbalar orqali o‘z faoliyati bo‘yicha barcha ma’lumotlarni taqdim etishga tayyor. Biz ommaviy axborot vositalari va jamoatchilikni har qanday ma’lumotni muhokama qilishda xolis yondashishga, haqqoniy va tasdiqlangan axborotni tarqatishga chaqiramiz. Shu munosabat bilan, Jizzax davlat pedagogika universiteti haqidagi har qanday asossiz va yolg‘on ma’lumotlarni rad etamiz va jamoatchilikni haqiqatga asoslangan ma’lumotlardan foydalanishga chaqiramiz.

ОФИЦИАЛЬНОЕ ОТНОШЕНИЕ
руководства Джизакского государственного педагогического университета к обращению, опубликованному 15 марта в социальных сетях под заголовком «Джизакский государственный педагогический университет — мечта джадидов или очаг коррупции?»
В этом посте заявители утверждают, что «внедренная в университете 110-балльная система оценки преподавателей дает обратный эффект, на преподавателей оказывается давление под предлогом балльных критериев оценки, студенты заочного отделения получают оценки, не посещая занятия, из-за коррумпированности администрации университета, аудитории не оснащены современными техническими средствами, и призывают руководство обратить внимание на эти проблемы».
С 2021-2022 учебного года в Джизакском государственном педагогическом университете оценка эффективности деятельности профессорско-преподавательского состава по системе KPI (110 баллов) осуществляется на внутренней электронной платформе университета (main.jdpu.uz) оценочной комиссией, утвержденной Советом университета.
Система оценки педагогических кадров в университете основана на принципах честности, профессионализма и прозрачности. 110-балльная система оценивания соответствует международным стандартам и направлена на интегративную оценку деятельности педагогических работников. Эта система была внедрена не для увольнения педагогических работников, а для стимулирования качественного обучения студентов путем повышения ответственности преподавателей. Также данная система не является только механизмом наказания, особое внимание уделяется и процессу поощрения. В начале каждого учебного года на Совете университета утверждается методика системы KPI (110 баллов) и состав университетской комиссии для оценки деятельности профессорско-преподавательского состава, которая ежеквартально представляет отчет Совету университета. В состав оценочной комиссии включены 15 профессоров-преподавателей, среди которых такие опытные педагоги, ведущие ученые и высококвалифицированные специалисты, как Очилова Бахти Муродовна, Яхшиева Зухра Зиятовна, Тангиров Хуррам, Акчаев Фаррух Шавкатович. В 2022-2023 учебном году по результатам оценки в данной системе были поощрены 84 профессора-преподавателя, а в 2023-2024 учебном году 19 профессоров-преподавателей получили единовременное поощрение в размере месячной заработной платы.
Посещаемость студентов в университете находится под строгим контролем и отслеживается онлайн через систему HEMIS. Официальными статистическими данными подтверждено, что посещаемость студентов заочного обучения в Джизакском государственном педагогическом университете превышает 95%. Кроме того, участие в итоговых контрольных экзаменах является обязательным для всех студентов, и ни одному студенту не может быть выставлена оценка без его присутствия. На сегодняшний день во всех учебных аудиториях и коридорах университета установлено 1010 камер с функцией звукозаписи (152 из них на заочном отделении), и их мониторинг налажен. Следовательно, утверждение в обращении о том, что «Студенты получают оценки, не посещая занятия,» является необоснованным.
В университете все документы ведутся через электронную систему. Ни один профессор-преподаватель не занимается бумажной волокитой, ходя по кабинетам с документами. В университете циркулируют документы, а не люди. Любые решения, отчеты о педагогическом процессе и другие официальные документы оформляются через электронную платформу. Этот процесс полностью оцифрован с 2021 года, и университет признан одним из ведущих вузов республики в области электронного документооборота и цифрового управления. Следовательно, ни один преподаватель не ходит по кабинетам с документами в руках.
Кроме того, университет является одним из ведущих вузов республики по материально-техническому оснащению. На сегодняшний день в университете имеется 1410 компьютеров, используемых в учебном процессе. Скорость интернета в университете составляет 1 Гб/с, установлено 108 устройств Wi-Fi. Аудитории оборудованы 114 проекторами, 51 интерактивной доской, 55 интерактивными панелями, 8 электронными кафедрами (Е-кафедра) и 224 телевизорами.
В настоящее время в высшем учебном заведении работают более 650 профессоров-преподавателей, которые принимаются на работу на основе прозрачного конкурса. В университете внедрена система общественного совета, где педагоги и сотрудники, желающие трудоустроиться, оцениваются на основе открытого конкурса. Установлено, что на работу принимаются только кандидаты, обладающие реальной квалификацией и знаниями. Ректор не вмешивается в эти процессы, решения принимаются независимой конкурсной комиссией.
Джизакский государственный педагогический университет занимает достойное место в системе образования нашей страны и в настоящее время осуществляет деятельность по подготовке высококвалифицированных кадров. Университет функционирует на принципах прозрачности и честности, применяются решительные меры против коррупции и внедрены эффективные механизмы трудоустройства выпускников.
Джизакский государственный педагогический университет готов предоставить всю информацию о своей деятельности через официальные источники. Мы призываем средства массовой информации и общественность к объективному подходу при обсуждении любой информации, распространению достоверных и проверенных сведений. В связи с этим, мы опровергаем любую необоснованную и ложную информацию о Джизакском государственном педагогическом университете и призываем общественность использовать информацию, основанную на фактах.