JDPUda “Til va adabiyot”  fani doirasida «Literary event” nomli ma’naviy va madaniy tadbir tashkil etildi.
Jizzax davlat pedagogika universiteti  Xorijiy tillar fakulteti “Ingliz tili nazariyasi va amaliyoti ” kafedrasi professor-o‘qituvchilari o‘qituvchilari va  va 3-kurs talabalarining “Til va adabiyot” fani doirasida o‘tkazilgan tadbir ingliz tilida so‘zlashuvchi davlatlarning adabiyotni bilish talabalarning dunyoqarashini oshirish, ularning kelgusidagi pedagogik faoliyatini yaxshilash maqsadida tashkil etildi.
Tadbirda “Romeo va Julietta” hamda “Molxona” kabi mashh asarlaridan sag‘naviy ko‘rinishlar , Iqtidorli talabalar tomonidan qo‘shiqlar va raqslar ijro etildi.

A spiritual and cultural event called “Literary event” was organized at JSPU within the framework of the “Language and Literature” discipline.
The event, held by the professors and teachers of the Department of “Theory and Practice of English Language” of the Faculty of Foreign Languages ​​of Jizzakh State Pedagogical University and 3rd-year students of the subject “Language and Literature”, was organized to increase the students’ worldview by learning the literature of English-speaking countries and improve their future pedagogical activities.
The event featured spiritual performances from famous works such as “Romeo and Juliet” and “Animal Farm” as well as songs and dances performed by talented students.