Rektor talabalar bilan uchrashdi.
Jizzax davlat pedagogika universitetida yoshlar muammolarini hal etish, yashash va ta’lim jarayonlarini yanada yaxshilash maqsadiga qaratilgan “Rektor va yoshlar uchrashuvi” bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbek tili va adabiyoti fakulteti  talaba-yoshlar ishtirok etdi.
Tadbir avvalida universitet rektori Shavkat Sharipov oliy ta’lim maskanida talabalar uchun yaratilgan sharoitlar xususida so‘z yuritdi.
Uchrashuv davomida talabalarning fikr-mulohazalari, taklif va muammolari tinglandi. Ularni qiziqtirgan barcha savollariga batafsil javob qaytarildi. Jumladan, ta’lim sifatini oshirish, dars jarayonlarini innovatsion texnologiyalar yordamida takomillashtirish, sport va madaniy tadbirlarni ko‘paytirish kabi masalalar muhokama qilindi.O‘zbek tili va adabiyoti fakulteti talabasi Qoraqalpog‘istonlik Shaxzoda ismli talaba qiz qoraqalpoq tilida bitgan she’rlarini o‘qib berdi. Dutorchi qiz Zebo eng sevimli kuylarini chalib berdi. Shu bilan bir qatorda bir qator talabalar ingliz tili to‘garaklarini tashkil etish, 4+2 talabalar amaliyoti, maktab bitiruvchilarini oliy ta’limga tayyorlash kurslari borasida o‘z takliflarini bildirishdi. Ularning taklifini qo‘llab-quvvatlagan rektor mas’ullarga bu borada tegishli topshiriq berdi.

Ректор встретился со студентами
В Джизакском государственном педагогическом университете состоялась «Встреча ректора и молодежи», направленная на решение проблем молодежи и дальнейшее улучшение условий жизни и образовательных процессов. В нем приняли участие студенты факультета узбекского языка и литературы.
В начале мероприятия ректор университета Шавкат Шарипов рассказал об условиях, созданных для студентов в высшем учебном заведении.
В ходе встречи были выслушаны мнения, предложения и проблемы студентов. На все интересующие их вопросы были даны подробные ответы. В частности, обсуждались такие вопросы, как повышение качества образования, совершенствование учебного процесса с помощью инновационных технологий, увеличение количества спортивных и культурных мероприятий. Студентка факультета узбекского языка и литературы Шахзода из Каракалпакстана прочитала стихи, написанные на каракалпакском языке. Девушка-дутаристка Зебо исполнила свои любимые мелодии. Наряду с этим, ряд студентов высказали свои предложения по организации кружков английского языка, студенческой практики по системе 4+2, курсов подготовки выпускников школ к высшему образованию. Поддержав их предложения, ректор дал соответствующие поручения ответственным лицам.
Следует отметить, что на сегодняшний день на данном факультете работают около 50 профессоров и преподавателей, 2 кафедры. В настоящее время на факультете обучаются 678 бакалавров.