KQKKNTB bo‘limi mutaxassislari ishtirokida yig‘ilish o‘tkazildi.
Umumiy psixologiya kafedrasining yig‘ilishida KOKKNI bo‘limi bosh mutaxassisi D.Bosimov ishtirok etdi.
Kun tartibidagi ushbu masala yuzasidan JDPU Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplaens nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi bosh mutaxassisi D.Bosimov Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 4-yil 8-oktyabrdagi 369-sonli “O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tizimida korrupsiyaga qarshi kurashish faoliyatini yanada samarali tashkil etish to‘g‘risida” buyrug‘i korrupsiyaga qarshi kurashish faoliyatini yanada samarali tashkil etish yuzasidan professor-o‘qituvchilarga ma’lumotlar keltirib o‘tdi.
Ushbu buyruqning 1-ilovasi “O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tizimida korrupsiyaga qarshi kurashish siyosati”ning 3-bob 2-paragrafi 13-bandida “Vazirlik xodimlariga o‘z xizmat majburiyatlarini bajarishi doirasida jismoniy va yuridik shaxslardan sovg‘alar mehmondo‘stlik belgilari, jumladan qarz, kafolatlar, kafillik mukofotlar, moddiy yordam, naqd pulsiz va naqd pul mablag‘lari yoki ularning ekvivalentlari, qimmatbaho qog‘ozlar, kriptovalyuta, boshqa moddiy qadriyatlar yoki xizmatlar ko‘rinishidagi rag‘bat vositalarini olish taqiqlanadi” deb belgilab qo‘yilganligi va ushbu holatlarning salbiy oqibatlari haqida batafsil to‘xtalib o‘tdi. Shuningdek, akademik korrupsiya (akademik insofsizlik) va uning pulli va pulsiz ko‘rinishlarini qilmaslik, ochiq, shaffof, plagiat qilmagan ko‘rinishda ilmiy ishlar qilish va talabalarning ishlarini tekshirish, «Korrupsiyaga oid huquqbuzarlik haqida xabar bergan yoki korrupsiyaga qarshi kurashishga boshqa tarzda ko‘maklashgan shaxslarni rag‘batlantirish tartibi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash haqida»gi O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qarori bo‘yicha tushunchalar berildi. Bundan tashqari, «Kasbiy odob-axloq qoidalariga rioya etish, manfaatlar to‘qnashuvini bartaraf qilish va korrupsiyaga qarshi kurashishning boshqa yo‘nalishlari (24 soat) » bo‘yicha online kurs. https://mk.bimm.uz/courses/view/4da qatnashish, korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha huquqiy ong va huquqiy madaniyatni yuksaltirish kerakligini ta’kidlab o‘tdi.

Состоялось совещание с участием специалистов отдела УСПККК (управления системой противодействия коррупции и комплаенс-контроля)
В заседании кафедры общей психологии принял участие главный специалист отдела УСПККК Д. Босимов.
По данному вопросу повестки дня главный специалист отдела управления системой противодействия коррупции «Комплаенс-контроль» ДГПУ Д. Босимов предоставил профессорско-преподавательскому составу информацию о приказе Министерства высшего образования, науки и инноваций №369 от 8 октября 4-го года «О дальнейшей эффективной организации деятельности по противодействию коррупции в системе Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан», касающемся дальнейшей эффективной организации деятельности по противодействию коррупции.
В приложении №1 к данному приказу, в пункте 13 параграфа 2 главы 3 «Политики противодействия коррупции в системе Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан» указано, что «сотрудникам Министерства запрещается получать подарки от физических и юридических лиц в рамках выполнения своих служебных обязанностей, в том числе знаки гостеприимства, включая займы, гарантии, поручительства, вознаграждения, материальную помощь, безналичные и наличные денежные средства или их эквиваленты, ценные бумаги, криптовалюту, другие материальные ценности или услуги в качестве поощрения». Докладчик подробно остановился на негативных последствиях этих ситуаций. Также были даны разъяснения по академической коррупции (академической недобросовестности) и ее платным и бесплатным проявлениям, о необходимости проведения научных работ и проверки работ студентов в открытой, прозрачной форме, без плагиата. Были предоставлены пояснения к Постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан «Об утверждении Положения о порядке поощрения лиц, сообщивших о коррупционных правонарушениях или иным образом содействовавших борьбе с коррупцией». Кроме того, докладчик подчеркнул необходимость участия в онлайн-курсе «Соблюдение правил профессиональной этики, устранение конфликта интересов и другие направления борьбы с коррупцией (24 часа)» по адресу https://mk.bimm.uz/courses/view/4, а также важность повышения правосознания и правовой культуры в борьбе с коррупцией.