Qozog‘istonlik ustozlar JDPUda
Matematika va informatika fakulteti Informatika va raqamli ta’lim texnologiyalari kafedrasida o‘quv jarayoniga o‘zaro hamkorlik aloqalari asosida 2024/2025 – o‘quv yili uchun, xorijiy oliy ta’lim va ilmiy-tadqiqot muassasalari professor-o‘qituvchilarini jalb etish borasida Muxtor Avezov nomidagi Janubiy Qozog‘iston universiteti “Informatika” kafedrasi bilan kelishuv shartnomasi imzolangan edi.
Kelishuvga ko‘ra matematika va informatika yo‘nalishi talabalari va Ta’limda axborot texnologiyalari yo‘nalishi magistrlari uchun 2024-2025- o‘quv yilining bahorgi semestrida offlayn va onlayn rejimida dars mashg‘ulotlari va seminar-treninglar o‘tkazish ko‘zda tutilgan.
Joriy yilning 28-29-mart kunlari Janubiy Qozog‘iston universiteti Informatika kafedrasi professor-o‘qituvchilari Jaydaqbayeva Lazzat Kuandikovna va Kemelbekova Janar Satiboldiyevnalar universitetimizga tashrif buyurdilar. Ular matematika va informatika yo‘nalishi talabalariga offlayn rejimda zamonaviy dasturlash tillari, ma’lumotlar bazasi va sun’iy intellekt sohalari bo‘yicha dars mashg‘ulotlari va seminar-treninglar o‘tkazishdilar.
Mehmonlar Universitetimizning kutubxonasi, ARM, “Qatag‘on davrlari muzeyi” larida va Navro‘z sayliga ham qatnashib bayramona taassurotlarga ega bo‘lishdi.

Kazakh teachers at JSPU
An agreement was signed with the Department of Informatics and Digital Educational Technologies of the Faculty of Mathematics and Informatics with the Department of Informatics of the Mukhtar Avezov South Kazakhstan University to involve professors and teachers from foreign higher education and research institutions in the educational process on the basis of mutual cooperation for the 2024/2025 academic year.
According to the agreement, offline and online classes and seminars-trainings will be held for students of mathematics and computer science and masters of information technologies in education in the spring semester of the 2024-2025 academic year.
On March 28-29 of this year, professors and teachers of the Department of Informatics of South Kazakhstan University, Zhaidakbayeva Lazzat Kuandikovna and Kemelbekova Janar Satiboldievna, visited our university. They conducted offline classes and seminars on modern programming languages, databases, and artificial intelligence for students of mathematics and computer science.
The guests had a festive experience by visiting our University’s library, the IRC, the “Museum of the Repression Periods”, and participating in the Navruz celebration.