Qozog‘istonlik ustozlar JDPUda
Matematika va informatika fakulteti Informatika va raqamli ta’lim texnologiyalari kafedrasida o‘quv jarayoniga o‘zaro hamkorlik aloqalari asosida 2024/2025 – o‘quv yili uchun, xorijiy oliy ta’lim va ilmiy-tadqiqot muassasalari professor-o‘qituvchilarini jalb etish borasida Muxtor Avezov nomidagi Janubiy Qozog‘iston universiteti “Informatika” kafedrasi bilan kelishuv shartnomasi imzolangan edi.
Kelishuvga ko‘ra matematika va informatika yo‘nalishi talabalari va Ta’limda axborot texnologiyalari yo‘nalishi magistrlari uchun 2024-2025- o‘quv yilining bahorgi semestrida offlayn va onlayn rejimida dars mashg‘ulotlari va seminar-treninglar o‘tkazish ko‘zda tutilgan.
Joriy yilning 28-29-mart kunlari Janubiy Qozog‘iston universiteti Informatika kafedrasi professor-o‘qituvchilari Jaydaqbayeva Lazzat Kuandikovna va Kemelbekova Janar Satiboldiyevnalar universitetimizga tashrif buyurdilar. Ular matematika va informatika yo‘nalishi talabalariga offlayn rejimda zamonaviy dasturlash tillari, ma’lumotlar bazasi va sun’iy intellekt sohalari bo‘yicha dars mashg‘ulotlari va seminar-treninglar o‘tkazishdilar.
Mehmonlar Universitetimizning kutubxonasi, ARM, “Qatag‘on davrlari muzeyi” larida va Navro‘z sayliga ham qatnashib bayramona taassurotlarga ega bo‘lishdi.

Казахстанские преподаватели в ДжГПУ
На кафедре информатики и цифровых образовательных технологий факультета математики и информатики было подписано соглашение с кафедрой «Информатика» Южно-Казахстанского университета имени Мухтара Ауэзова о привлечении профессоров и преподавателей зарубежных высших учебных заведений и научно-исследовательских учреждений к учебному процессу на основе взаимного сотрудничества на 2024/2025 учебный год.
Согласно договоренности, для студентов направления математики и информатики, а также магистрантов направления информационных технологий в образовании предусмотрено проведение учебных занятий и семинаров-тренингов в офлайн и онлайн режимах в весеннем семестре 2024-2025 учебного года.
28-29 марта текущего года профессора кафедры информатики Южно-Казахстанского университета Жайдакбаева Ляззат Куандыковна и Кемельбекова Жанар Сатыболдиевна посетили наш университет. Они провели аудиторные занятия и семинары-тренинги для студентов направления математики и информатики по современным языкам программирования, базам данных и искусственному интеллекту.
Гости посетили библиотеку нашего университета, АРМ, «Музей эпохи репрессий,» а также приняли участие в праздновании Навруза, получив праздничные впечатления.