O‘zlashtirish ko‘rsatkichi yuqori bo‘lgan ijtimoiy faol talabalarga ta’lim granti beriladi.
Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 10-martdagi tegishli qarori oliy ta’lim tizimini yanada takomillashtirish, grantlarni adolatli va samarali taqsimlash hamda yoshlarga teng imkoniyatlar yaratishda muhim huquqiy asos bo‘lib xizmat qiladi. Mazkur qaror doirasida iqtidorli talabalarni aniqlash, ularni rag‘batlantirish, talabalar o‘rtasida raqobat muhitini yaratish mexanizmi takomillashtirilib, yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlash jarayoni yanada rivojlantirilmoqda.
Qarorga ko‘ra, oliygohlarda davlat granti kvotalarini tabaqalashtirilgan tarzda qayta taqsimlash amaliyoti joriy etildi. Endilikda ikkinchi va undan yuqori kurslarda tahsil olayotgan, o‘zlashtirish ko‘rsatkichi yuqori bo‘lgan ijtimoiy faol talabalarga ta’lim granti to‘liq va to‘liq bo‘lmagan shakllarda taqdim etiladi.
Shuningdek, mazkur hujjatga asosan, Ijtimoiy himoya milliy agentligi hamda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan belgilangan ayrim toifadagi talabalarga qo‘shimcha imkoniyatlar yaratildi. Ushbu toifadagi talabalar o‘zlashtirish ko‘rsatkichiga qarab ikki turdagi grantdan foydalanishi mumkin. Birinchi turdagi grant orqali ularning kontrakt to‘lovi Davlat byudjetidan to‘liq qoplanadi, ikkinchi turdagi grantda esa moliyaviy mustaqil oliygohlarning mablag‘lari hisobidan kontrakt summasining ma’lum bir qismi qoplab beriladi.
Bundan tashqari, ushbu toifadagi abituriyentlar uchun davlat granti kvotasidan tashqari 10 foizgacha qo‘shimcha grantlar ajratiladi. Davlat grantiga o‘tish balining 80 foizidan yuqori natija ko‘rsatgan abituriyentlar ushbu grantlar orqali o‘qishga kirish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Talabalar uchun yana bir muhim yangilik – o‘zlashtirish ko‘rsatkichi 3,5 va undan yuqori bo‘lgan ayrim toifadagi talabalarga keyingi o‘quv yili uchun foizsiz ta’lim krediti ajratiladi. Bu imkoniyat orqali yoshlarimiz ta’lim olish jarayonida moliyaviy qiyinchiliklarga duch kelmaydi. Grantlarni taqdim etish jarayoni shaffoflik va xolislik tamoyillariga asoslanadi. Barcha talabgorlar oliygohlarning rasmiy veb-sayti orqali onlayn tarzda ariza topshirishi mumkin.
Grantlarga talabgorlar oliygohlar huzurida tashkil etiladigan maxsus komissiyalar tomonidan baholanib, natijalar yangi o‘quv yili boshlanishidan oldin e’lon qilinadi.

Socially active students with high achievement scores are awarded educational grants.
The relevant resolution of the Cabinet of Ministers of March 10, 2025 serves as an important legal basis for further improving the higher education system, fair and effective distribution of grants, and creating equal opportunities for young people. Within the framework of this resolution, the mechanism for identifying talented students, encouraging them, creating a competitive environment among students is being improved, and the process of training highly qualified specialists is being further developed.
According to the resolution, a differentiated redistribution of state grant quotas has been introduced in universities. Now, socially active students studying in the second and higher years with a high achievement rate will be provided with an education grant in full and partial forms.
Also, based on this document, additional opportunities were created for certain categories of students determined by the National Agency for Social Protection and the Ministry of Higher Education, Science and Innovation. Students in this category can use two types of grants, depending on their achievement indicators. Through the first type of grant, their contract fee is fully covered from the State budget, and in the second type of grant, a certain part of the contract amount is covered from the funds of financially independent universities.
In addition, additional grants of up to 10 percent will be allocated for applicants in this category in addition to the state grant quota. Applicants who score more than 80 percent of the state grant passing score will have the opportunity to enroll in studies through these grants.
Another important innovation for students is that certain categories of students with a GPA of 3.5 or higher will be provided with an interest-free educational loan for the next academic year. Thanks to this opportunity, our young people will not face financial difficulties during their education. The process of providing grants is based on the principles of transparency and impartiality. All applicants can apply online through the official websites of universities.
Applicants for grants are evaluated by special commissions established at universities, and the results are announced before the start of the new academic year.