O‘zlashtirish ko‘rsatkichi yuqori bo‘lgan ijtimoiy faol talabalarga ta’lim granti beriladi.
Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 10-martdagi tegishli qarori oliy ta’lim tizimini yanada takomillashtirish, grantlarni adolatli va samarali taqsimlash hamda yoshlarga teng imkoniyatlar yaratishda muhim huquqiy asos bo‘lib xizmat qiladi. Mazkur qaror doirasida iqtidorli talabalarni aniqlash, ularni rag‘batlantirish, talabalar o‘rtasida raqobat muhitini yaratish mexanizmi takomillashtirilib, yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlash jarayoni yanada rivojlantirilmoqda.
Qarorga ko‘ra, oliygohlarda davlat granti kvotalarini tabaqalashtirilgan tarzda qayta taqsimlash amaliyoti joriy etildi. Endilikda ikkinchi va undan yuqori kurslarda tahsil olayotgan, o‘zlashtirish ko‘rsatkichi yuqori bo‘lgan ijtimoiy faol talabalarga ta’lim granti to‘liq va to‘liq bo‘lmagan shakllarda taqdim etiladi.
Shuningdek, mazkur hujjatga asosan, Ijtimoiy himoya milliy agentligi hamda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan belgilangan ayrim toifadagi talabalarga qo‘shimcha imkoniyatlar yaratildi. Ushbu toifadagi talabalar o‘zlashtirish ko‘rsatkichiga qarab ikki turdagi grantdan foydalanishi mumkin. Birinchi turdagi grant orqali ularning kontrakt to‘lovi Davlat byudjetidan to‘liq qoplanadi, ikkinchi turdagi grantda esa moliyaviy mustaqil oliygohlarning mablag‘lari hisobidan kontrakt summasining ma’lum bir qismi qoplab beriladi.
Bundan tashqari, ushbu toifadagi abituriyentlar uchun davlat granti kvotasidan tashqari 10 foizgacha qo‘shimcha grantlar ajratiladi. Davlat grantiga o‘tish balining 80 foizidan yuqori natija ko‘rsatgan abituriyentlar ushbu grantlar orqali o‘qishga kirish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Talabalar uchun yana bir muhim yangilik – o‘zlashtirish ko‘rsatkichi 3,5 va undan yuqori bo‘lgan ayrim toifadagi talabalarga keyingi o‘quv yili uchun foizsiz ta’lim krediti ajratiladi. Bu imkoniyat orqali yoshlarimiz ta’lim olish jarayonida moliyaviy qiyinchiliklarga duch kelmaydi. Grantlarni taqdim etish jarayoni shaffoflik va xolislik tamoyillariga asoslanadi. Barcha talabgorlar oliygohlarning rasmiy veb-sayti orqali onlayn tarzda ariza topshirishi mumkin.
Grantlarga talabgorlar oliygohlar huzurida tashkil etiladigan maxsus komissiyalar tomonidan baholanib, natijalar yangi o‘quv yili boshlanishidan oldin e’lon qilinadi.

Образовательные гранты предоставляются социально активным студентам, имеющим высокие показатели успеваемости.
Соответствующее постановление Кабинета Министров от 10 марта 2025 года служит важной правовой основой для дальнейшего совершенствования системы высшего образования, справедливого и эффективного распределения грантов и создания равных возможностей для молодежи. В рамках данного постановления совершенствуется механизм выявления одаренных студентов, их стимулирования, создания конкурентной среды среди учащихся, а также дальнейшего развития процесса подготовки высококвалифицированных специалистов.
Согласно постановлению, в вузах внедрена практика дифференцированного перераспределения квот на государственные гранты. Теперь образовательный грант предоставляется в полной и частичной формах социально активным студентам, обучающимся на втором и старших курсах с высокими показателями успеваемости.
Также на основании данного документа созданы дополнительные возможности для отдельных категорий студентов, определенных Национальным агентством социальной защиты и Министерством высшего образования, науки и инноваций. Студенты этой категории могут воспользоваться двумя видами грантов в зависимости от показателя успеваемости. При гранте первого типа оплата их контракта полностью покрывается из Государственного бюджета, а при гранте второго типа определенная часть суммы контракта покрывается за счет средств финансово самостоятельных вузов.
Кроме того, для этой категории абитуриентов, помимо квоты на государственный грант, будут выделяться дополнительные гранты в размере до 10%. Абитуриенты, набравшие более 80 процентов от проходного балла на государственный грант, получат возможность поступить на учебу по этим грантам.
Еще одно важное нововведение для студентов — отдельным категориям студентов с показателем успеваемости 3,5 и выше будут выделены беспроцентные образовательные кредиты на следующий учебный год. Благодаря этой возможности наша молодежь не столкнется с финансовыми трудностями в процессе обучения. Процесс предоставления грантов основан на принципах прозрачности и объективности. Все кандидаты могут подать заявку онлайн через официальный сайт вуза.
Претенденты на гранты оцениваются специальными комиссиями, создаваемыми при вузах, а результаты объявляются до начала нового учебного года.