Mirzo Ulug‘bek tavalludining 631-yilligiga va 12-aprel “Kosmonavtika kuni” kuni munosabati bilan “Mirzo Ulug‘bek ilmiy merosining zamonaviy astronomiya fani va ta’limi ravnaqidagi roli” mavzusida ilmiy-amaliy anjuman o‘tkazildi.
9-11-aprel kunlari bo‘lib o‘tgan ilmiy-amaliy anjuman O‘zbekiston Fanlar akademiyasi Astronomiya instituti va Jizzax davlat pedagogika universiteti bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Anjumanda O‘zR FA Astronomiya instituti, Moskva davlat universiteti, O‘zbekiston milliy universiteti, Samarqand davlat universiteti, Qoqon davlat pedagogika instituti, Shahrisabz davlat pedagogika instituti, Nizomiy nomidagi Toshkent davlat pedagogika universiteti, Axborot texnologiyalari va menejment universiteti (Qarshi), Chirchiq davlat pedagogika universiteti va Navoiy davlat universitetidan 50 nafardan ziyod professor-o‘qituvchilar va talabalar ishtirok etishdi.
Anjumanni JDPU Ilmiy ishlar bo‘yicha prorektori G‘ayrat Qodirov va O‘zFA Astronomiya instituti bosh ilmiy xodimi Sobit Po‘latovich Ilyosov tabrik so‘zlari bilan ochib berdi.
Shundan so‘ng  ilmiy-amaliy anjumanni borishida dastur bo‘yicha o‘z ishini davom ettirdi. Shu  kuni talabalar tomonidan Quyosh teleskopi bilan Quyosh dog‘ini kuzatish va Oyni kuzatish bilan bog‘liq tadbirlar amalga oshirildi. Anjumanining ikkinchi kuni mavzu doirasidagi ma’ruzalar bilan davom etdi.
Tadbirning so‘nggi kuni Universitet muzeyiga sayohat uyushtirildi va 12-aprel “Kosmonavtika kuni” ga bag‘ishlab ramziy raketa uchirish marosimi tashkil etildi. Ilmiy-amaliy anjumanga Mirzacho‘l tumani Gagarin shahridagi “Kosmonavtika muzeyi” ga tashrif yakun yasadi.

В связи с 631-летием со дня рождения Мирзо Улугбека и Днем космонавтики 12 апреля состоялась научно-практическая конференция на тему «Роль научного наследия Мирзо Улугбека в развитии современной астрономической науки и образования»
Научно-практическая конференция, прошедшая 9-11 апреля, была организована совместно с Астрономическим институтом Академии наук Узбекистана и Джизакским государственным педагогическим университетом.
В конференции приняли участие более 50 профессоров-преподавателей и студентов Астрономического института АН РУз, Московского государственного университета, Национального университета Узбекистана, Самаркандского государственного университета, Кокандского государственного педагогического института, Шахрисабзского государственного педагогического института, Ташкентского государственного педагогического университета имени Низами, Университета информационных технологий и менеджмента (Карши), Чирчикского государственного педагогического университета и Навоийского государственного университета.
Конференцию открыли с приветственными словами проректор по научной работе Джизакского государственного педагогического университета Гайрат Кадыров и главный научный сотрудник Института астрономии Академии наук Узбекистана Сабит Пулатович Ильясов.
После этого научно-практическая конференция продолжила свою работу согласно программе. В этот день студентами были проведены мероприятия по наблюдению солнечных пятен с помощью солнечного телескопа, а также наблюдению за Луной. Второй день конференции продолжился докладами в рамках заявленной темы.
В последний день мероприятия была организована экскурсия в университетский музей и символический запуск ракеты, посвященный «Дню космонавтики» 12 апреля. Научно-практическая конференция завершилась посещением «Музея космонавтики» в городе Гагарине Мирзачульского района.