Ta’limda Yangi Bosqich: Sifatli Bilimga yo‘l ochildi
Ayni kunlarda Ta’lim sifatini nazorat qilish bo‘limi tomonidan oliy ta’lim muassasalaridagi professor-o‘qituvchilarni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025 yil 5 may kuni qabul qilingan PF-76-son Farmoni — “Ta’lim sifatini ta’minlash va ta’lim xizmatlari ko‘rsatish tizimini takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi hujjat bilan tanishtirish ishlari boshlab yuborildi. Navbatdagi tadbir universitetning Pedagogika va psixologiya va rus tili va adabiyoti fakulteti o‘qituvchilari ishtirokida o‘tkazildi.
Mazkur Farmon ta’lim tizimini xalqaro mezonlar asosida yangilash, ta’lim sifatini oshirish va raqobatbardosh kadrlar tayyorlashni yangi bosqichga olib chiqishga qaratilgan. Unda o‘quv va ilmiy-tadqiqot jarayonlarini zamonaviy standartlar asosida baholash, ta’lim muassasalarida sifat monitoringi tizimini joriy etish, shuningdek, axborot texnologiyalarini keng joriy qilish bo‘yicha muhim vazifalar belgilab berilgan.
Farmonga 3-ilova sifatida taqdim etilgan “Yo‘l xaritasi” esa mazkur islohotlarni amalga oshirishning aniq yo‘nalish va chora-tadbirlarini o‘z ichiga oladi. Unga ko‘ra:
• ta’limda sifatni ta’minlashning tashkiliy asoslarini mustahkamlash,
• baholash va monitoring tizimlarini yaratish,
• sifat madaniyatini shakllantirish,
• normativ-huquqiy bazani takomillashtirish ishlari amalga oshiriladi.
Mazkur hujjat O‘zbekistonda ta’lim sifatini oshirish bo‘yicha tub o‘zgarishlarga asos bo‘lib xizmat qiladi. Farmonda belgilangan vazifalarning amalga oshirilishi orqali nafaqat o‘quv jarayonining sifati, balki ta’lim xizmatlarining umumiy darajasi ham sezilarli ravishda oshishi, xalqaro standartlarga mos bilimli va malakali kadrlar yetishtirish imkoniyati kengayishi kutilmoqda.
Tadbir yakunida fakultet professor-o‘qituvchilari bilan ochiq muloqot va savol-javoblar tashkil etilib, ular tomonidan bildirilgan fikr va takliflar eshitildi. Bu esa yangi islohotlarga nisbatan amaliy yondashuv va ochiqlik tamoyillarining muhimligini yana bir bor tasdiqladi.

Новый этап в образовании: Путь к качественным знаниям открыт
В настоящее время Отделом контроля качества образования начата работа по ознакомлению профессорско-преподавательского состава высших учебных заведений с Указом Президента Республики Узбекистан от 5 мая 2025 года №УП-76 «О дополнительных мерах по обеспечению качества образования и совершенствованию системы предоставления образовательных услуг». Очередное мероприятие прошло с участием преподавателей факультета педагогики и психологии и факультета русского языка и литературы университета.
Данный Указ направлен на обновление системы образования на основе международных критериев, повышение качества образования и выведение на новый уровень подготовки конкурентоспособных кадров. В нем определены важные задачи по оценке учебных и научно-исследовательских процессов на основе современных стандартов, внедрению системы мониторинга качества в образовательных учреждениях, а также широкому внедрению информационных технологий.
«Дорожная карта», представленная в качестве приложения №3 к Указу, включает в себя конкретные направления и меры по реализации данных реформ. Согласно ей будут осуществлены:
• укрепление организационных основ обеспечения качества в образовании,
• создание систем оценки и мониторинга,
• формирование культуры качества,
• совершенствование нормативно-правовой базы.
Данный документ послужит основой для кардинальных изменений в повышении качества образования в Узбекистане. Ожидается, что реализация задач, определенных в указе, позволит значительно повысить не только качество учебного процесса, но и общий уровень образовательных услуг, а также расширить возможности подготовки знающих и квалифицированных кадров, соответствующих международным стандартам.
В завершение мероприятия был организован открытый диалог с профессорско-преподавательским составом факультета, проведена сессия вопросов и ответов, заслушаны их мнения и предложения. Это еще раз подтвердило важность практического подхода и принципов открытости в отношении новых реформ.