🌙 Qurbon hayiti bayrami muborak bo‘lsin!
Qadrli vatandoshlar, aziz yurtdoshlar! Sizlarni aziz va ulug‘ Qurbon hayiti bayrami bilan chin qalbimdan samimiy tabriklayman. Bu muqaddas va bebaho bayram chuqur ma’naviy ahamiyatga ega bo‘lib, yillar davomida millatimiz o‘rtasida o‘zaro hurmat, birdamlik va mehr-oqibat kabi buyuk insonparvarlik qadriyatlarini mustahkamlab kelmoqda.
Har birimiz uchun Qurbon hayiti — tinchlik, ezgulik va insonparvarlikni targ‘ib etuvchi ulug‘ va muborak ayyomdir. Bu kunda har bir inson o‘z qarindosh-urug‘lari, yaqin va qadrli insonlari bilan birga bo‘lib, ularning ahvolidan xabar olish, keksa yoshdagilarga ehtirom ko‘rsatish, muhtoj va kambag‘allarga yordam berish orqali xayriya va ezgulik ishlarini amalga oshiradi. Ana shunday amallar bayramning mohiyatini yanada yuksaltirib, jamiyatimizda mehr-oqibat va hurmat muhitini yanada mustahkamlaydi.
Islom dinining asosiy qoidalaridan biri bo‘lgan kechirish va muruvvat ko‘rsatish, Qurbon hayiti kunidagi eng buyuk fazilat hisoblanadi. Gina-kudurat va adovatni ortda qoldirgan holda, tinchlik va birdamlikni qaror toptirish barchamizning muqaddas burchimizdir.
Mamlakatimizda davlat rahbarining rahnamoligida yurtimizning ravnaqi, xalqimizning farovonligi yo‘lida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar, iqtisodiy va ijtimoiy rivojlanishlarning samarali natijalari barchamizda faxr va iftixor tuyg‘ularini uyg‘otmoqda. Shunday ekan, ushbu ulug‘ bayramda barchamiz birdek davlatimiz taraqqiyoti va millatimiz baxti uchun daxldor bo‘lib, barcha ezgu ishlarda faol ishtirok etaylik.
Qadrli vatandoshlar! Bayram fayz-u barakoti har bir uyga mehr, tinchlik va osoyishtalik olib kirsin. Yurtimizda tinchlik va osoyishtalik, yaxshi qo‘shnichilik va birdamlik muhiti barqaror bo‘lsin. Qurbon hayiti arafasida esa ko‘ngillarimizga mehr ko‘rsatish, kechirish va yaxshilikni maskan qilaylik.
🏛 Sizlarni yana bir bor samimiy tabriklab, hurmat bilan, Jizzax davlat pedagogika universiteti rektori, professor Sh. S. Sharipov

🌙 С праздником Курбан хайит!
Дорогие соотечественники, уважаемые сограждане! От всего сердца искренне поздравляю вас с дорогим и великим праздником Курбан-байрам. Этот священный и бесценный праздник имеет глубокое духовное значение и на протяжении многих лет укрепляет в нашем народе такие великие гуманистические ценности, как взаимное уважение, единство и милосердие.
Для каждого из нас Курбан-байрам — это великий и благословенный праздник, пропагандирующий мир, добро и гуманизм. В этот день каждый человек проводит время со своими родственниками, близкими и дорогими людьми, справляясь об их делах, проявляя уважение к пожилым, помогая нуждающимся и бедным, совершая благотворительные и добрые дела. Такие поступки еще больше возвышают суть праздника и укрепляют атмосферу милосердия и уважения в нашем обществе.
Прощение и проявление милосердия, которые являются одними из основных принципов Ислама, считаются величайшими добродетелями в день Курбан-байрама. Наш священный долг — оставить позади обиды и вражду, чтобы установить мир и единство.
В нашей стране под руководством главы государства осуществляются широкомасштабные реформы во имя процветания страны и благополучия народа, эффективные результаты экономического и социального развития вызывают у всех нас чувство гордости и воодушевления. Поэтому в этот великий праздник давайте все в равной степени будем причастны к развитию нашего государства и счастью нашей нации, активно участвуя во всех благородных делах.
Дорогие соотечественники! Пусть благодать праздника принесет в каждый дом любовь, мир и спокойствие. Пусть в нашей стране царят мир и спокойствие, добрососедство и единство. А накануне Курбан-байрама давайте сделаем наши сердца обителью милосердия, прощения и добра.
🏛 Еще раз искренне поздравляя вас, с уважением, ректор Джизакского государственного педагогического университета, профессор Ш.С.Шарипов