Xalqaro hamkorlikni kengaytirish maqsadida Jizzax davlat pedagogika universiteti delegatsiyasi Xitoy Xalq Respublikasiga tashrif buyurdi. Delegatsiya tarkibidan o‘rin olgan o‘quv ishlari bo‘yicha prorektor F. Jo‘raqulov va Xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i S. Yaxshilikov hozirda Xitoyda xizmat safarida bo‘lib turibdi.
Tashrifning dastlabki kunida delegatsiya Henan pedagogika universitetiga tashrif buyurib, ushbu oliy ta’lim muassasasi vitse-prezidenti janob SONG Ye bilan rasmiy uchrashuv o‘tkazdi. Uchrashuv davomida tomonlar ikki tomonlama hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish, istiqboldagi rejalarni ishlab chiqish hamda qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirish masalalarini muhokama qildilar.
Shuningdek, JDPU delegatsiyasi Henan pedagogika universitetining Xalqaro ta’lim instituti direktori janob ZHAO Yang, Xalqaro ta’lim fakulteti dekani janob DONG Hai hamda fakultet vakillari bilan uchrashuvlar o‘tkazdi. Muzokaralar davomida Jizzax davlat pedagogika universitetida xitoy tili kurslarini tashkil etish, talabalar almashinuvi dasturlarini yo‘lga qo‘yish hamda professor-o‘qituvchilarning malakasini oshirish bo‘yicha hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi.
Ayni paytda universitet delegatsiyasining Xitoydagi tashrifi davom etmoqda. Tashrif doirasida yangi hamkorlik loyihalari yuzasidan muzokaralar va rasmiy uchrashuvlar o‘tkazilishi rejalashtirilgan.

Делегация ДжГПУ находится с рабочим визитом в Китайской Народной Республике
В целях расширения международного сотрудничества делегация Джизакского государственного педагогического университета нанесла визит в Китайскую Народную Республику. Проректор по учебной работе Ф. Джуракулов и начальник отдела международного сотрудничества С. Яхшиликов, входящие в состав делегации, в настоящее время находятся с рабочим визитом в Китае.
В первый день визита делегация посетила Хэнаньский педагогический университет и провела официальную встречу с вице-президентом этого высшего учебного заведения господином СОНГ Е. В ходе встречи стороны обсудили вопросы установления двустороннего сотрудничества, разработки перспективных планов и реализации совместных инициатив.
Кроме того, делегация ДжГПУ провела встречи с директором Института международного образования Хэнаньского педагогического университета господином ЧЖАО Яном, деканом факультета международного образования господином ДУН Хаем и представителями факультета. В ходе переговоров обсуждались перспективы сотрудничества по организации курсов китайского языка в Джизакском государственном педагогическом университете, внедрению программ студенческого обмена и повышению квалификации профессорско-преподавательского состава.
В настоящее время продолжается визит делегации университета в Китай. В рамках визита запланировано проведение переговоров и официальных встреч по новым проектам сотрудничества.