Jizzax davlat pedagogika universiteti Ingliz tili nazariyasi va amaliyoti kafedrasi mudiri Jabborova Anora xorijiy stajirovka doirasida Ispaniyaning mashhur shaharlaridan biri bo‘lgan Barselonaga tashrif buyurdi. Tashrif davomida u sport menejmenti, marketing va innovatsion ta’lim metodikalari bo‘yicha xalqaro miqyosda yetakchi bo‘lgan Johann Cruyff instituti faoliyati bilan yaqindan tanishdi.
Mazkur institutda Jabborova Anora institut menejeri janob Roman Paskal bilan uchrashdi. Suhbat davomida tomonlar ikki oliy ta’lim muassasasi o‘rtasidagi xalqaro hamkorlik istiqbollarini, ayniqsa sport sohasi bilan bog‘liq ingliz tilini o‘qitish metodikasini o‘rganish, hamkorlikda seminar va master-klasslar tashkil etish imkoniyatlarini muhokama qilishdi.
Uchrashuv davomida Johann Cruyff institutining zamonaviy infratuzilmasi, interaktiv o‘quv tizimi, sport sohasida liderlik va menejmentga oid o‘quv dasturlari haqida keng qamrovli ma’lumotlar berildi. Universitetda xorijiy tajribani joriy etish, talabalar va ustozlar uchun zamonaviy o‘quv metodikalarini olib kirish bo‘yicha qiziqarli g‘oyalar muhokama qilindi.
Mazkur tashrif JDPU va yevropalik yetakchi ta’lim muassasalari o‘rtasida xalqaro hamkorlikni yanada mustahkamlash, hamda ta’lim sifatini yangi bosqichga olib chiqish yo‘lida muhim qadamlardan biri bo‘ladi.

International Cooperation
Anora Jabborova, Head of the Department of English Language Theory and Practice at Jizzakh State Pedagogical University, visited Barcelona, one of the renowned cities of Spain, as part of a foreign internship. During her visit, she became closely acquainted with the activities of the Johan Cruyff Institute, a leading international institution in sports management, marketing, and innovative educational methodologies.
At the institute, Anora Jabborova met with the institute’s manager, Mr. Roman Pascal. During the conversation, the parties discussed the prospects for international cooperation between the two higher education institutions, particularly opportunities for studying the methodology of teaching English related to the field of sports, as well as organizing joint seminars and masterclasses.
During the meeting, comprehensive information was provided about the Johan Cruyff Institute’s modern infrastructure, interactive learning system, and educational programs on leadership and management in sports. Interesting ideas were discussed regarding the implementation of foreign experience at the university and the introduction of modern educational methodologies for students and teachers.
This visit will be one of the important steps in further strengthening international cooperation between JSPU and leading European educational institutions, and in raising the quality of education to a new level.