Bugun, 2-sentyabr kuni, Jizzax viloyatidagi 560 ta umumta’lim maktablarida 2025–2026 o‘quv yili darslari tantanali ravishda boshlandi. Joriy o‘quv yilida viloyat bo‘yicha 30 643 nafar bolajon 1-sinfga qabul qilinib, ularga 12 turdagi o‘quv qurollari, maktab sumkasi va darsliklar majmuasidan iborat Prezident sovg‘alari topshirildi.
Shuningdek, yangi o‘quv yili arafasida viloyatimizda 6 ta yangi maktab qurilib, foydalanishga topshirildi. Aytish lozimki, hozirda Jizzax viloyati maktablarida tahsil olayotgan 270 689 nafar o‘quvchi ishtirokida tashkil etilayotgan “Birinchi qo‘ng‘iroq” tadbirlarida mahalliy hokimlik va keng jamoatchilik vakillari, mahalla faollari, o‘quvchilar hamda ularning ota-onalari keng ishtirok etmoqda.
Mazkur tadbirlar “Vatan uchun, xalq uchun, millat uchun” shiori ostida o‘tkazilib, unda xalqimiz ardog‘idagi insonlar, maktablarning faxriy bitiruvchilari hamda davlat idoralari rahbarlari ishtirok etmoqda.
Sharof Rashidov tumanidagi “Ko‘rpasoy” mahalla fuqarolar yig‘ini hududida joylashgan 45-umumta’lim maktabida ham katta bayram tantanalari bo‘lib o‘tdi. Tadbirda Jizzax davlat pedagogika universiteti rektori Maqsud Yuldashev ishtirok etib, maktab jamoasi va o‘quvchilarni samimiy tabrikladi.
Rektor o‘z nutqida maktabgacha va umumta’lim tizimida amalga oshirilayotgan islohotlar haqida to‘xtalib o‘tdi. Bayram tantanalari yakunida esa u 1-sinf o‘quvchilariga Prezident sovg‘alarini topshirdi.

Ректор ДжГПУ принял участие в торжественном мероприятии в общеобразовательной школе №45
Сегодня, 2 сентября, в 560 общеобразовательных школах Джизакской области торжественно начались занятия 2025-2026 учебного года. В нынешнем учебном году по области в 1-й класс были приняты 30 643 ребенка, которым были вручены президентские подарки, состоящие из 12 видов учебных принадлежностей, школьного рюкзака и комплекта учебников.
Кроме того, накануне нового учебного года в нашей области было построено и введено в эксплуатацию 6 новых школ. Следует отметить, что в мероприятиях «Первый звонок», организуемых с участием 270 689 учащихся школ Джизакской области, активно участвуют представители местных органов власти и широкой общественности, активисты махаллей, учащиеся и их родители.
Данные мероприятия проводятся под лозунгом «Во имя Родины, во имя народа, во имя нации», в которых принимают участие почитаемые народом люди, почетные выпускники школ и руководители государственных учреждений.
В общеобразовательной школе №45, расположенной на территории схода граждан махалли «Курпасой» Шараф-Рашидовского района, также прошли большие праздничные мероприятия. В торжестве принял участие ректор Джизакского государственного педагогического университета Максуд Юлдашев, который искренне поздравил коллектив школы и учащихся.
В своей речи ректор остановился на реформах, осуществляемых в системе дошкольного и общего образования. По завершении праздничных мероприятий он вручил первоклассникам подарки от Президента.