Bugun, 2-sentyabr kuni, Jizzax viloyatidagi 560 ta umumta’lim maktablarida 2025–2026 o‘quv yili darslari tantanali ravishda boshlandi. Joriy o‘quv yilida viloyat bo‘yicha 30 643 nafar bolajon 1-sinfga qabul qilinib, ularga 12 turdagi o‘quv qurollari, maktab sumkasi va darsliklar majmuasidan iborat Prezident sovg‘alari topshirildi.
Shuningdek, yangi o‘quv yili arafasida viloyatimizda 6 ta yangi maktab qurilib, foydalanishga topshirildi. Aytish lozimki, hozirda Jizzax viloyati maktablarida tahsil olayotgan 270 689 nafar o‘quvchi ishtirokida tashkil etilayotgan “Birinchi qo‘ng‘iroq” tadbirlarida mahalliy hokimlik va keng jamoatchilik vakillari, mahalla faollari, o‘quvchilar hamda ularning ota-onalari keng ishtirok etmoqda.
Mazkur tadbirlar “Vatan uchun, xalq uchun, millat uchun” shiori ostida o‘tkazilib, unda xalqimiz ardog‘idagi insonlar, maktablarning faxriy bitiruvchilari hamda davlat idoralari rahbarlari ishtirok etmoqda.
Sharof Rashidov tumanidagi “Ko‘rpasoy” mahalla fuqarolar yig‘ini hududida joylashgan 45-umumta’lim maktabida ham katta bayram tantanalari bo‘lib o‘tdi. Tadbirda Jizzax davlat pedagogika universiteti rektori Maqsud Yuldashev ishtirok etib, maktab jamoasi va o‘quvchilarni samimiy tabrikladi.
Rektor o‘z nutqida maktabgacha va umumta’lim tizimida amalga oshirilayotgan islohotlar haqida to‘xtalib o‘tdi. Bayram tantanalari yakunida esa u 1-sinf o‘quvchilariga Prezident sovg‘alarini topshirdi.

The rector of JSPU took part in a solemn ceremony at Secondary School No. 45.
Today, on September 2, classes for the 2025–2026 academic year officially began with solemn ceremonies at 560 secondary schools across Jizzakh region. This academic year, 30,643 first-graders have been admitted in the region, and each of them received Presidential gifts consisting of 12 types of school supplies, a school bag, and a set of textbooks. topshirildi.
In addition, on the eve of the new academic year, six new schools were built and commissioned in our region. It should be noted that at present, “First Bell” ceremonies are being held with the participation of 270,689 students studying in the schools of Jizzakh region. These events are widely attended by representatives of the local government and the broader community, mahalla activists, students, and their parents.
These events are being held under the slogan “For the Homeland, for the People, for the Nation,” with the participation of respected members of our society, distinguished alumni of the schools, and heads of state institutions.
Grand festive celebrations were also held at Secondary School No. 45, located in the territory of the “Ko‘rpasoy” Mahalla Citizens’ Assembly in Sharof Rashidov district. The rector of Jizzakh State Pedagogical University, Maqsud Yuldashev, attended the event and extended his sincere congratulations to the school community and students.
In his speech, the rector spoke about the reforms being carried out in the preschool and general education system. At the conclusion of the festive celebrations, he presented the Presidential gifts to the first-grade pupils.