Tarixiy xotira – kelajak avlod uchun saboq.
Tashrif davomida talabalar muzey ekspozitsiyalari bilan yaqindan tanishdilar. Muzey mutaxassislari turli eksponatlar va tarixiy yodgorliklar haqida qiziqarli ma’lumotlar berib, Jizzax viloyatidan qatag‘on qilingan shaxslar taqdiri, ularning hayoti va ijtimoiy faoliyati haqida samimiy hikoyalar so‘zlab berdilar. Ushbu tarixiy jarayonlarni yorituvchi jihozlar, hujjatlar va moddiy madaniy meros namunasi tashrifchilarda chuqur taassurot qoldirdi.
Rektor Maqsudjon Yuldashev o‘z fikrida shunday dedi:
“Qatag‘on qurbonlari — millatimiz ozodligi va istiqlol yo‘lida jon fido qilgan insonlar. Ularning hayoti va taqdiri har birimiz uchun ibrat maktabidir. Bunday sayohatlar yoshlarimizning tarixiy xotiraga hurmatini yanada oshirib, ularda Vatanga sadoqat tuyg‘usini mustahkamlaydi.”
Shu bilan birga, tashrif jarayonida talabalar ham o‘z fikrlarini bayon etdilar. Tabiiy fanlar fakulteti talabasi, universitet Boshlang‘ich tashkiloti yetakchisi Madina Xushvaqtova shunday deydi:
“Muzeyda ko‘rgan eksponatlarimiz qalbimizni hayajonlantirdi. Biz nafaqat qatag‘on qurbonlari taqdiri bilan tanishdik, balki ozodlik va istiqlol qadrini yanada chuqur his qildik.Tarixiy xotira — bu kelajak avlod uchun saboq. Bugungi tinch, erkin hayotimizning ortida qanday og‘ir kunlar bo‘lganini bilish, bizga yurtimiz istiqlolini asrashda katta mas’uliyat yuklashi aniq.”
Shu bilan birga, rektor hamda talabalar 2024-yilda universitetning 50-yillik tantanalari munosabati bilan tashkil etilgan “Universitet tarixi” muzeyida ham bo‘ldilar. Mazkur muzeyda oliygohning yarim asrlik tarixini aks ettiruvchi eksponatlar, universitet rahbarlari haqidagi ma’lumotlar, qo‘lyozmalar, turli maket va fotosuratlar talabalarga namoyish etildi.Tashrifdan ko‘zlangan asosiy maqsad – yosh avlodni tarixiy xotira bilan tanishtirish, ularda vatanparvarlik tuyg‘usini kuchaytirish, ajdodlar xotirasiga hurmat va minnatdorlik hissini yanada mustahkamlashdir.
Ta’kidlash joiz, bunday ma’naviy-ma’rifiy tadbirlar talabalarning tarixiy merosimizga bo‘lgan qiziqishi va e’zozini yanada kuchaytirishga xizmat qiladi.

Историческая память — урок для будущего поколения.
Ректор Джизакского государственного педагогического университета, профессор Максуджон Юлдашев вместе со студентами посетил музей «Памяти жертв репрессий», функционирующий в структуре университета.
В ходе визита студенты подробно ознакомились с экспозициями музея. Специалисты музея предоставили интересную информацию о различных экспонатах и исторических памятниках, поделились искренними рассказами о судьбе репрессированных лиц из Джизакской области, их жизни и общественной деятельности. Оборудование, документы и образцы материального культурного наследия, освещающие эти исторические процессы, произвели глубокое впечатление на посетителей.
Ректор Максуджон Юлдашев в своем мнении отметил:
«Жертвы репрессий — это люди, пожертвовавшие своими жизнями ради свободы и независимости нашей нации. Их жизнь и судьба являются примером для каждого из нас. Такие поездки еще больше повышают уважение нашей молодежи к исторической памяти и укрепляют чувство преданности Родине.»
В то же время, в ходе визита студенты также высказали свои мнения. Студентка факультета естественных наук, лидер первичной организации университета Мадина Хушвактова говорит:
«Экспонаты, которые мы увидели в музее, взволновали наши сердца. Мы не только познакомились с судьбами жертв репрессий, но и еще глубже осознали ценность свободы и независимости. Историческая память — это урок для будущих поколений. Осознание того, какие тяжелые времена предшествовали нашей сегодняшней мирной и свободной жизни, несомненно, возлагает на нас большую ответственность за сохранение независимости нашей страны.»
Кроме того, ректор и студенты посетили музей «История университета», созданный к празднованию 50-летия университета в 2024 году. В этом музее студентам были представлены экспонаты, отражающие полувековую историю высшего учебного заведения, информация о руководителях университета, рукописи, различные макеты и фотографии. Основная цель визита — ознакомить молодое поколение с исторической памятью, усилить чувство патриотизма, укрепить уважение и благодарность к памяти предков.
Следует отметить, что подобные духовно-просветительские мероприятия служат дальнейшему укреплению интереса и уважения студентов к нашему историческому наследию.