Aniqlik va halollik sari qadam.
Trening davomida ishtirokchilarga korrupsiya tushunchasi, uning turlari, javobgarlik masalalari, shuningdek, universitet ichki tartib-qoidalarini buzish va fan sillabuslari yoki o‘quv dasturlarini bilmaslik natijasida ayrim akademik korrupsion holatlarning kelib chiqish sabablari haqida batafsil tushunchalar berildi.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2025-yil 5-martdagi tanqidiy-tahliliy ma’ruzasi mazmuni keng yoritilib, undagi asosiy g‘oya — barcha sohalarda halollik, adolat va mas’uliyatni kuchaytirish masalalari muhokama qilindi.
Seminar davomida “Tarbiya” fani doirasida talabalarga halollik, vijdon, birovning haqiga xiyonat qilmaslik, odob va mas’uliyat kabi ezgu qadriyatlar haqida sodda va tushunarli tilda tushuntirishlar berildi.
Bundan tashqari, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Korrupsiyaga oid huquqbuzarlik haqida xabar bergan yoki korrupsiyaga qarshi kurashishga ko‘maklashgan shaxslarni rag‘batlantirish tartibi to‘g‘risidagi Nizomni tasdiqlash haqidagi qarori asosida talabalarga mazkur huquqiy mexanizmlar haqida ham amaliy ma’lumotlar yetkazildi.

Шаг к точности и порядочности.
На факультете точных наук Джизакского государственного педагогического университета был организован семинар-тренинг с участием студентов 1-го курса в рамках программы «Глобальный ресурс антикоррупционного образования и расширения возможностей молодежи (GRACE)».
В ходе тренинга участникам были предоставлены подробные разъяснения о понятии коррупции, ее видах, вопросах ответственности, а также о причинах возникновения некоторых случаев академической коррупции вследствие нарушения внутреннего распорядка университета и незнания учебных планов или программ дисциплин.
Кроме того, было широко освещено содержание критико-аналитического доклада Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева от 5 марта 2025 года, и обсуждалась его основная идея — усиление честности, справедливости и ответственности во всех сферах.
В ходе семинара в рамках предмета «Воспитание» студентам простым и понятным языком были разъяснены такие благородные ценности, как честность, совесть, неприкосновенность чужих прав, вежливость и ответственность.
Кроме того, на основании постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан «Об утверждении Положения о порядке поощрения лиц, сообщивших о коррупционном правонарушении или оказавших содействие в борьбе с коррупцией», студентам была предоставлена практическая информация об этих правовых механизмах.