“Besh tashabbus olimpiadasi” qizg‘in pallada.
Bugungi kunda olimpiadaning navbatdagi bosqichi — yengil atletika musobaqalari bo‘lib o‘tdi. Unda turli fakultetlardan saralab olingan iqtidorli talabalar o‘z mahorat va jismoniy tayyorgarligini namoyish etdilar.
Musobaqalar davomida talabalar belgilangan masofaga yugurish, bo‘yicha bellashdilar. Har bir ishtirokchi g‘alaba uchun kurashish barobarida sog‘lom turmush tarzini hayotga tatbiq etishda namuna ko‘rsatdi.
Tadbirning asosiy maqsadi — yoshlarni sportga jalb etish, ularning jismoniy salomatligini mustahkamlash, jamoada ishlash va raqobatbardoshlik ko‘nikmalarini rivojlantirishdan iborat.
Musobaqa g‘olib va sovrindorlari tashkilotchilar tomonidan diplom va esdalik sovg‘alari bilan taqdirlanadilar.

The “Five Initiatives Olympiad” in full swing.
At Jizzakh State Pedagogical University, the “Five Initiatives Olympiad,” organized within the framework of the President’s “Five Important Initiatives,” is continuing in full swing.
Today, the next stage of the Olympiad — the athletics competitions — took place. Talented students selected from various faculties demonstrated their skills and physical fitness.
During the competitions, students competed in running over designated distances. Each participant, while striving for victory, also served as an example of putting a healthy lifestyle into practice.
The main goal of the event is to engage young people in sports, strengthen their physical health, and develop teamwork and competitiveness skills.
The winners and prizeholders of the competition will be awarded diplomas and commemorative gifts by the organizers.