Jizzax davlat pedagogika universitetida pedagog xodimlarning kasbiy faoliyatini samarali baholash mezonlari ishlab chiqildi va e’lon qilindi. Ushbu mezonlar o‘qituvchilarning ilmiy, metodik, pedagogik va kommunikativ salohiyatini har tomonlama baholashga xizmat qiladi.
Mazkur jarayonni sifatli tashkil etish maqsadida 25 nafar namunali professor-o‘qituvchilardan iborat ishchi guruh tuzildi. Bugun ishchi guruhining ilk yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Unda pedagog xodimlarni baholashning asosiy mezonlari va amaliy tartiblari batafsil tushuntirildi.
Baholash jarayonida har bir pedagog xodim 100 ballik tizim asosida quyidagi yo‘nalishlar bo‘yicha baholanadi:
✅ Tashkiliy qism va darsning metodik tashkil etilishi; ✅ Pedagogik mahorat va kommunikativlik darajasi; ✅ Axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini (AKT) qo‘llay olishi; ✅ Talabalar faolligi va ularni baholashning xolisligi; ✅ Ta’lim muhitini yaratish va xavfsizlikni ta’minlash; ✅ Muloqot va ijtimoiy ko‘nikmalarni rivojlantira olishi; ✅ Darsning samaradorligi va natijadorligi; ✅ Vaqtdan oqilona foydalanish.
Tadbirda ta’kidlanishicha, mazkur tizim professor-o‘qituvchilarning o‘z ustida ishlashi, ilg‘or metodlarni joriy etishi hamda ta’lim sifati va samaradorligini oshirishgа xizmat qiladi.Mazkur tashabbus JDPUda ta’lim jarayonini yanada takomillashtirish, pedagoglarning malakasini oshirish va ularning mehnatini adolatli baholash yo‘lidagi muhim qadamlardan biridir.

Объявлены критерии оценки педагогических кадров в ДжГПУ
В Джизакском государственном педагогическом университете разработаны и обнародованы критерии эффективной оценки профессиональной деятельности педагогических работников.
Данные критерии служат для всесторонней оценки научного, методического, педагогического и коммуникативного потенциала преподавателей.
С целью качественной организации данного процесса была сформирована рабочая группа, состоящая из 25 образцовых профессоров-преподавателей. Сегодня состоялось первое заседание рабочей группы. На нем были подробно разъяснены основные критерии и практический порядок оценки педагогических работников.
В процессе оценки каждый педагогический работник оценивается по 100-балльной системе по следующим направлениям:
✅Организационная часть и методическая организация урока; ✅ Уровень педагогического мастерства и коммуникативности; ✅ Умение применять информационно-коммуникационные технологии (ИКТ); ✅ Активность студентов и объективность их оценивания; ✅ Создание образовательной среды и обеспечение безопасности; ✅ Умение развивать коммуникативные и социальные навыки; ✅ Эффективность и результативность урока; ✅ Рациональное использование времени.
На мероприятии было отмечено, что данная система будет способствовать самосовершенствованию профессорско-преподавательского состава, внедрению передовых методов и повышению качества и эффективности образования. Данная инициатива является одним из важных шагов на пути дальнейшего совершенствования образовательного процесса в ДжГПУ, повышения квалификации педагогов и справедливой оценки их труда.