O‘zbekiston kasaba uyushmalariga 120 yil.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan inson manfaatlarini ta’minlash, mehnatkashlar huquq va manfaatlarini himoya qilish yo‘lida keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilmoqda. Ushbu islohotlarda kasaba uyushmalari tizimi ham faol ishtirok etib, jamiyatda o‘z o‘rnini yanada mustahkamlab bormoqda.
O‘zbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasi tomonidan kasaba uyushmalarining jamiyatdagi rolini oshirish asnosida mazkur jamoat tashkilotining tarixi, xususan, ilk kasabachilik harakatining paydo bo‘lishi omillarini o‘rganish borasida ham tizimli ishlar olib borilmoqda. Shu maqsadda maxsus ishchi guruhi tuzilib, O‘zbekiston Fanlar akademiyasi Tarix instituti, O‘zbekiston Milliy arxivi, O‘zbekiston Kinofotofono hujjatlari milliy arxivi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi arxivi, O‘zbekiston Milliy kutubxonasining Nodir, alohida qimmatli va noyob nashrlar bo‘limi, O‘zbekiston tarixi muzeyi va boshqa qator ilmiy muassasalarda yetuk tarixchi olimlar, ilmiy xodimlar, sharqshunoslar bilan tadqiqot ishlari olib borildi.
Bundan tashqari Rossiya Federatsiyasining Sankt-Peterburg shahrida joylashgan Rossiya davlat tarixi arxivi fondi hamda Rossiya milliy kutubxonasida besh mingdan ortiq hujjatlar ustida o‘rganishlar olib borilib, O‘zbekiston kasaba uyushmalari tarixiga oid qimmatli ma’lumotlar aniqlandi. Shuningdek, Turkiston general gubernatorligida ishchilar harakatiga oid chop etilgan «Turkiston», «Ishchilar dunyosi», «Xurshid», «Taraqqiy» va «Samarqand» gazetalarining 500 dan ortiq sonlari o‘rganildi.
Tarixiy manbalar ishchi-xodimlarning ilk kasaba uyushmalari XIX asrning ikkinchi yarmida Angliya va Amerikada vujudga kelgan bo‘lsa, XX asrning boshlarida Turkiston o‘lkasida ilk kasabachilik harakati boshlanganini ko‘rsatmoqda. Tadqiqotlarga ko‘ra, butun jahonda bo‘lgani kabi Turkiston zaminida ham kasaba uyushmalari paydo bo‘lishidan oldin ishchi-xizmatchilar turli to‘garak, yig‘in va uyushmalarga birlasha boshlagan. 1905 yilda Toshkentda ishchilarning 15 ta ana shunday to‘garagi faoliyat yuritgan.
Tadqiqotlarga ko‘ra, O‘zbekiston kasaba uyushmalari qariyb 120 yillik tarixga ega bo‘lib, o‘lkadagi ilk kasaba uyushmalari 1905 yilda temir yo‘l ishchilari va aloqa xodimlari tomonidan tashkil etilgan.
1905 yilning kuzida temir yo‘l uyushmasining Turkiston bo‘limi tashkil etilgan. 1906 yilning boshida u O‘rta Osiyo va Orenburg – Toshkent temir yo‘llarining 8 ming nafar ishchi-xodimlarini o‘zida birlashtirgan. 1906 yilning 1 iyulida Toshkentda bo‘lib o‘tgan Butunrossiya temir yo‘l uyushmasi Turkiston bo‘limining birinchi qurultoyida O‘rta Osiyo va Orenburg – Toshkent temir yo‘llari ishchi-xodimlarining Ustavi qabul qilingan. Ushbu hujjatning nusxasi O‘zbekiston kasaba uyushmalari tarixi muzeyida saqlanmoqda.
Arxiv hujjatlarida 1905 yil 24 oktyabrda Toshkentda Pochta-telegraf ishchilarining umumiy yig‘ilishi bo‘lib o‘tgani, unda Pochta-telegraf uyushmasining Turkiston bo‘limini tashkil etish bo‘yicha qaror qabul qilingani, ushbu ishlarni boshqarish uchun qo‘mita a’zolari saylangani bayon etilgan.
1905 yilning fevralida O‘rta Osiyo temir yo‘llarining Toshkentdagi bosh ustaxonasida Orenburg – Toshkent temir yo‘lining taxminan 400, O‘rta Osiyo temir yo‘li Toshkent bosh ustaxonalarining qariyb 800 nafar ishchisi o‘z rahbariyatlari oldiga 19 banddan iborat talablarni qo‘ygan. Ishchi-xodimlarning huquq va manfaatlarini himoyalashga oid bu talabnoma bugungi kundagi Jamoa shartnomalarining asl mazmunining ifodasi deyish mumkin.
«Samarqand» gazetasining 1905 yil 10 iyundagi 116-sonida chop etilgan «Temir yo‘l xizmatchilari uyushmasi» nomli maqolada temir yo‘l tizimida turli kasb egalari va ishchi-xizmatchilarni qamrab oladigan va birlashtiradigan kasaba uyushmalarini tuzish zarurati tug‘ilgani ta’kidlangan. 1905 yilning 13-20 dekabr kunlari O‘rta Osiyo temir yo‘llari ishchi va xizmatchilarining 1-Qurultoyi o‘tkazilgan. Unda yanvar oyidan e’tiboran 8 soatlik ish kunini belgilash to‘g‘risida qaror qabul qilingan. Ushbu tarixiy qarorning qabul qilingani kasaba uyushmalari harakati faollarining yirik g‘alabasidir.
Shuningdek, «Russkiy Turkestan» gazetasining 1905 yil dekabr oyidagi 264-sonida Toshkentda Idora xizmatchilari va buxgalterlar kasaba uyushmasi tashkil etilayotgani to‘g‘risida xabar berilgan.
«Turkestan», «Turkestanskiye vedomosti», «Turkestanskiy kurer», «Novыy put», «Vpered» gazetalarida 1905-1906 yillarda nashr etilgan maqola va xabarnomalarga ko‘ra, Tikuvchi va etikdo‘zlar kasaba uyushmasi, Ofitsiant, oshpaz va uy xizmatkorlari kasaba uyushmasi, Matbaa xodimlari kasaba uyushmasi, Toshkent Mexanika ishlab chiqarish zavodi ishchilari kasaba uyushmasi, Quruvchilar kasaba uyushmasi, feldsher ayollar va hamshiralar kasaba uyushmasi kabi kasaba tashkilotlarining ta’sis yig‘ilishlari o‘tkazilgan.
Bundan tashqari Turkiston kasaba uyushmalari 1906 yildayoq o‘z faoliyatini yanada rivojlantirish, a’zolarini zarur bilim va ko‘nikmalar bilan qurollantirish maqsadida Toshkent shahrida o‘z kutubxonasini ochgani aniqlandi. Ushbu ma’lumot Turkiston zaminida kasaba uyushmalariga bo‘lgan qiziqishning yuqori salmog‘ini belgilash bilan birga o‘lka kasaba uyushmalari ilk qadamlarini bilim va ma’rifat asosida tashlaganliklaridan dalolat beradi.
Ushbu xulosalar haqiqatdan ham Turkiston zaminida ilk kasaba uyushmalari 1905 yilda vujudga kelganini tasdiqlaydi. Bu esa, 2025 yilda mamlakat kasaba uyushmalari tashkil topganiga 120 yil to‘lishini yorqin namoyon etadi.

Профсоюзам Узбекистана исполнилось 120 лет.
По инициативе Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева осуществляются широкомасштабные реформы по обеспечению интересов человека, защите прав и интересов трудящихся. Профсоюзная система также принимает активное участие в этих реформах, укрепляя свои позиции в обществе.
В целях повышения роли профсоюзов в обществе Федерацией профсоюзов Узбекистана проводится системная работа по изучению истории этой общественной организации, в частности, факторов возникновения первого профсоюзного движения. С этой целью была создана специальная рабочая группа, которая провела исследовательскую работу в Институте истории Академии наук Узбекистана, Национальном архиве Узбекистана, Национальном архиве кинофотофонодокументов Узбекистана, Архиве Администрации Президента Республики Узбекистан, отделе редких, особо ценных и уникальных изданий Национальной библиотеки Узбекистана, Музее истории Узбекистана и ряде других научных учреждений с ведущими учеными-историками, научными работниками, востоковедами.
Кроме того, были изучены более пяти тысяч документов из фонда Российского государственного исторического архива и Российской национальной библиотеки, расположенных в Санкт-Петербурге, и выявлена ценная информация об истории профсоюзов Узбекистана. Также было изучено более 500 номеров газет «Туркестан», «Мир рабочих», «Хуршид», «Прогресс» и «Самарканд», издававшихся в Туркестанском генерал-губернаторстве и касающихся рабочего движения.
Исторические источники указывают на то, что первые профсоюзы рабочих возникли во второй половине XIX века в Англии и Америке, а в начале XX века в Туркестанском крае началось первое профсоюзное движение. Согласно исследованиям, как и во всем мире, до появления профсоюзов в Туркестане рабочие и служащие начали объединяться в различные кружки, собрания и ассоциации. В 1905 году в Ташкенте действовало 15 таких рабочих кружков.
Согласно исследованиям, профсоюзы Узбекистана имеют почти 120-летнюю историю, первые профсоюзы в крае были созданы в 1905 году железнодорожниками и работниками связи.
Осенью 1905 года было создано Туркестанское отделение железнодорожного союза. В начале 1906 года оно объединило 8000 рабочих и служащих Среднеазиатской и Оренбургско-Ташкентской железных дорог. 1 июля 1906 года на первом съезде Туркестанского отделения Всероссийского железнодорожного союза в Ташкенте был принят Устав рабочих и служащих Среднеазиатской и Оренбургско-Ташкентской железных дорог. Копия этого документа хранится в Музее истории профсоюзов Узбекистана.
В архивных документах говорится, что 24 октября 1905 года в Ташкенте состоялось общее собрание почтово-телеграфных работников, на котором было принято решение о создании Туркестанского отделения Почтово-телеграфного союза, для управления этими делами были избраны члены комитета.
В феврале 1905 года в главной мастерской Среднеазиатских железных дорог в Ташкенте около 400 рабочих Оренбургско-Ташкентской железной дороги и около 800 рабочих Ташкентской главной мастерской Среднеазиатской железной дороги предъявили своему руководству требования, состоящие из 19 пунктов. Эти требования о защите прав и интересов работников можно считать выражением истинного содержания современных Коллективных договоров.
В статье под названием «Союз железнодорожных служащих», опубликованной в газете «Самарканд» No 116 от 10 июня 1905 года, подчеркивается необходимость создания профсоюзов, охватывающих и объединяющих работников различных профессий в железнодорожной системе. 13-20 декабря 1905 года состоялся 1-й Съезд рабочих и служащих Среднеазиатских железных дорог. На нем было принято решение об установлении с января месяца 8-часового рабочего дня. Принятие этого исторического решения является крупной победой активистов профсоюзного движения.
Также в декабрьском номере 264 газеты «Русский Туркестан» за 1905 год сообщалось о создании в Ташкенте профсоюза конторских служащих и бухгалтеров.
Согласно статьям и сообщениям, опубликованным в 1905-1906 годах в газетах «Туркестан», «Туркестанские ведомости», «Туркестанский курьер», «Новый путь», «Вперед», были проведены учредительные собрания таких профсоюзных организаций, как Профсоюз портных и сапожников, Профсоюз официантов, поваров и домашних работников, Профсоюз работников полиграфии, Профсоюз рабочих Ташкентского механического производственного завода, Профсоюз строителей, Профсоюз фельдшериц и медсестер.
Кроме того, было установлено, что уже в 1906 году профсоюзы Туркестана открыли свою библиотеку в Ташкенте с целью дальнейшего развития своей деятельности и вооружения своих членов необходимыми знаниями и навыками. Эта информация не только указывает на высокий уровень интереса к профсоюзам в Туркестане, но и свидетельствует о том, что первые шаги профсоюзов края были основаны на знаниях и просвещении.
Эти выводы действительно подтверждают, что первые профсоюзы в Туркестане возникли в 1905 году. Это ярко демонстрирует, что в 2025 году исполнится 120 лет со дня образования профсоюзов страны.