O‘zbekiston kasaba uyushmalariga 120 yil.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan inson manfaatlarini ta’minlash, mehnatkashlar huquq va manfaatlarini himoya qilish yo‘lida keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilmoqda. Ushbu islohotlarda kasaba uyushmalari tizimi ham faol ishtirok etib, jamiyatda o‘z o‘rnini yanada mustahkamlab bormoqda.
O‘zbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasi tomonidan kasaba uyushmalarining jamiyatdagi rolini oshirish asnosida mazkur jamoat tashkilotining tarixi, xususan, ilk kasabachilik harakatining paydo bo‘lishi omillarini o‘rganish borasida ham tizimli ishlar olib borilmoqda. Shu maqsadda maxsus ishchi guruhi tuzilib, O‘zbekiston Fanlar akademiyasi Tarix instituti, O‘zbekiston Milliy arxivi, O‘zbekiston Kinofotofono hujjatlari milliy arxivi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi arxivi, O‘zbekiston Milliy kutubxonasining Nodir, alohida qimmatli va noyob nashrlar bo‘limi, O‘zbekiston tarixi muzeyi va boshqa qator ilmiy muassasalarda yetuk tarixchi olimlar, ilmiy xodimlar, sharqshunoslar bilan tadqiqot ishlari olib borildi.
Bundan tashqari Rossiya Federatsiyasining Sankt-Peterburg shahrida joylashgan Rossiya davlat tarixi arxivi fondi hamda Rossiya milliy kutubxonasida besh mingdan ortiq hujjatlar ustida o‘rganishlar olib borilib, O‘zbekiston kasaba uyushmalari tarixiga oid qimmatli ma’lumotlar aniqlandi. Shuningdek, Turkiston general gubernatorligida ishchilar harakatiga oid chop etilgan «Turkiston», «Ishchilar dunyosi», «Xurshid», «Taraqqiy» va «Samarqand» gazetalarining 500 dan ortiq sonlari o‘rganildi.
Tarixiy manbalar ishchi-xodimlarning ilk kasaba uyushmalari XIX asrning ikkinchi yarmida Angliya va Amerikada vujudga kelgan bo‘lsa, XX asrning boshlarida Turkiston o‘lkasida ilk kasabachilik harakati boshlanganini ko‘rsatmoqda. Tadqiqotlarga ko‘ra, butun jahonda bo‘lgani kabi Turkiston zaminida ham kasaba uyushmalari paydo bo‘lishidan oldin ishchi-xizmatchilar turli to‘garak, yig‘in va uyushmalarga birlasha boshlagan. 1905 yilda Toshkentda ishchilarning 15 ta ana shunday to‘garagi faoliyat yuritgan.
Tadqiqotlarga ko‘ra, O‘zbekiston kasaba uyushmalari qariyb 120 yillik tarixga ega bo‘lib, o‘lkadagi ilk kasaba uyushmalari 1905 yilda temir yo‘l ishchilari va aloqa xodimlari tomonidan tashkil etilgan.
1905 yilning kuzida temir yo‘l uyushmasining Turkiston bo‘limi tashkil etilgan. 1906 yilning boshida u O‘rta Osiyo va Orenburg – Toshkent temir yo‘llarining 8 ming nafar ishchi-xodimlarini o‘zida birlashtirgan. 1906 yilning 1 iyulida Toshkentda bo‘lib o‘tgan Butunrossiya temir yo‘l uyushmasi Turkiston bo‘limining birinchi qurultoyida O‘rta Osiyo va Orenburg – Toshkent temir yo‘llari ishchi-xodimlarining Ustavi qabul qilingan. Ushbu hujjatning nusxasi O‘zbekiston kasaba uyushmalari tarixi muzeyida saqlanmoqda.
Arxiv hujjatlarida 1905 yil 24 oktyabrda Toshkentda Pochta-telegraf ishchilarining umumiy yig‘ilishi bo‘lib o‘tgani, unda Pochta-telegraf uyushmasining Turkiston bo‘limini tashkil etish bo‘yicha qaror qabul qilingani, ushbu ishlarni boshqarish uchun qo‘mita a’zolari saylangani bayon etilgan.
1905 yilning fevralida O‘rta Osiyo temir yo‘llarining Toshkentdagi bosh ustaxonasida Orenburg – Toshkent temir yo‘lining taxminan 400, O‘rta Osiyo temir yo‘li Toshkent bosh ustaxonalarining qariyb 800 nafar ishchisi o‘z rahbariyatlari oldiga 19 banddan iborat talablarni qo‘ygan. Ishchi-xodimlarning huquq va manfaatlarini himoyalashga oid bu talabnoma bugungi kundagi Jamoa shartnomalarining asl mazmunining ifodasi deyish mumkin.
«Samarqand» gazetasining 1905 yil 10 iyundagi 116-sonida chop etilgan «Temir yo‘l xizmatchilari uyushmasi» nomli maqolada temir yo‘l tizimida turli kasb egalari va ishchi-xizmatchilarni qamrab oladigan va birlashtiradigan kasaba uyushmalarini tuzish zarurati tug‘ilgani ta’kidlangan. 1905 yilning 13-20 dekabr kunlari O‘rta Osiyo temir yo‘llari ishchi va xizmatchilarining 1-Qurultoyi o‘tkazilgan. Unda yanvar oyidan e’tiboran 8 soatlik ish kunini belgilash to‘g‘risida qaror qabul qilingan. Ushbu tarixiy qarorning qabul qilingani kasaba uyushmalari harakati faollarining yirik g‘alabasidir.
Shuningdek, «Russkiy Turkestan» gazetasining 1905 yil dekabr oyidagi 264-sonida Toshkentda Idora xizmatchilari va buxgalterlar kasaba uyushmasi tashkil etilayotgani to‘g‘risida xabar berilgan.
«Turkestan», «Turkestanskiye vedomosti», «Turkestanskiy kurer», «Novыy put», «Vpered» gazetalarida 1905-1906 yillarda nashr etilgan maqola va xabarnomalarga ko‘ra, Tikuvchi va etikdo‘zlar kasaba uyushmasi, Ofitsiant, oshpaz va uy xizmatkorlari kasaba uyushmasi, Matbaa xodimlari kasaba uyushmasi, Toshkent Mexanika ishlab chiqarish zavodi ishchilari kasaba uyushmasi, Quruvchilar kasaba uyushmasi, feldsher ayollar va hamshiralar kasaba uyushmasi kabi kasaba tashkilotlarining ta’sis yig‘ilishlari o‘tkazilgan.
Bundan tashqari Turkiston kasaba uyushmalari 1906 yildayoq o‘z faoliyatini yanada rivojlantirish, a’zolarini zarur bilim va ko‘nikmalar bilan qurollantirish maqsadida Toshkent shahrida o‘z kutubxonasini ochgani aniqlandi. Ushbu ma’lumot Turkiston zaminida kasaba uyushmalariga bo‘lgan qiziqishning yuqori salmog‘ini belgilash bilan birga o‘lka kasaba uyushmalari ilk qadamlarini bilim va ma’rifat asosida tashlaganliklaridan dalolat beradi.
Ushbu xulosalar haqiqatdan ham Turkiston zaminida ilk kasaba uyushmalari 1905 yilda vujudga kelganini tasdiqlaydi. Bu esa, 2025 yilda mamlakat kasaba uyushmalari tashkil topganiga 120 yil to‘lishini yorqin namoyon etadi.

120 years of Trade Unions of Uzbekistan.
With the initiative of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, large-scale reforms are being carried out to ensure human interests and to protect the rights and interests of workers. The system of trade unions is also actively participating in these reforms, further strengthening its role in society.
The Federation of Trade Unions of Uzbekistan is also carrying out systematic work to study the history of this public organization, particularly the factors behind the emergence of the early trade union movement, as part of increasing the role of trade unions in society. For this purpose, a special working group was established, and research was conducted with prominent historians, researchers, and Orientalists at the Institute of History of the Uzbekistan Academy of Sciences, the National Archive of Uzbekistan, the National Archive of Cinematic and Photographic Documents of Uzbekistan, the Archive of the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan, the Rare, Especially Valuable and Unique Publications Department of the National Library of Uzbekistan, the Museum of the History of Uzbekistan, and other scientific institutions.
In addition, more than five thousand documents were studied in the archives of the Russian State Historical Archive and the National Library of Russia located in St. Petersburg, and valuable information regarding the history of trade unions of Uzbekistan was identified. Also, more than 500 issues of the newspapers Turkistan, Ishchilar dunyosi (Workers’ World), Xurshid, Taraqqiy, and Samarqand, published during the labor movement under the Turkestan General-Governorship, were studied.
Historical sources show that the earliest trade unions of workers and employees first emerged in the second half of the 19th century in England and America, and that the first trade union movement began in the early 20th century in the Turkestan region. According to research, before the emergence of trade unions, workers and employees in Turkestan, as in the rest of the world, began to unite in various circles, gatherings, and associations. In 1905, 15 such workers’ circles operated in Tashkent.
According to research, trade unions in Uzbekistan have nearly a 120-year history, and the first trade unions in the region were established in 1905 by railway workers and communication service employees.
In the autumn of 1905, the Turkestan branch of the Railway Union was established. In early 1906, it united about 8,000 workers of the Central Asian and Orenburg–Tashkent railways. On July 1, 1906, during the first congress of the Turkestan branch of the All-Russian Railway Union held in Tashkent, the Charter of the employees of the Central Asian and Orenburg–Tashkent railways was adopted. A copy of this document is preserved in the Museum of Trade Union History of Uzbekistan.
Archival documents state that on October 24, 1905, a general assembly of Post-Telegraph workers was held in Tashkent, during which a decision was made to establish the Turkestan branch of the Post-Telegraph Union and members of the committee to manage this work were elected.
In February 1905, about 400 workers of the Orenburg–Tashkent railway and nearly 800 workers of the Central Asian railway at the main workshops in Tashkent submitted 19 demands to their administration. This list of demands aimed at protecting the rights and interests of workers can be regarded as an early expression of the current concept of collective agreements.
In Issue 116 of Samarqand newspaper dated June 10, 1905, the article titled Railway Workers’ Union emphasized the need to establish trade unions that would unite various professions and workers in the railway sector. From December 13 to 20, 1905, the 1st Congress of workers and employees of the Central Asian railways was held. During the congress, a decision was made to introduce an 8-hour workday starting in January. The adoption of this historic decision was a major victory for the trade union movement.
Also, Issue 264 of Russkiy Turkestan newspaper dated December 1905 reported on the establishment of the Union of Office Workers and Accountants in Tashkent.
According to articles and news published in Turkestan, Turkestanskiye vedomosti, Turkestanskiy kurer, Novыy put, and Vpered newspapers in 1905–1906, founding meetings were held for trade unions of Tailors and Shoemakers, Waiters, Cooks and Domestic Servants, Printing House Workers, Workers of the Tashkent Mechanical Plant, Builders, and Female Feldshers and Nurses.
Furthermore, it was discovered that as early as 1906, Turkestan trade unions opened their own library in Tashkent to develop their activities and equip members with necessary knowledge and skills. This indicates not only the high level of interest in trade unions in the region, but also that the first steps of the trade union movement in Turkestan were based on knowledge and enlightenment.
These conclusions confirm that the first trade unions in Turkestan indeed emerged in 1905. This clearly signifies that in 2025, the trade unions of the country will celebrate their 120th anniversary.