Jizzax davlat pedagogika universitetida “Ma’rifat ulashib” loyihasi doirasida ijod va ilhomga boy uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Madaniyat saroyida to‘plangan professor-o‘qituvchilar va talaba-yoshlar haqiqiy ma’noda mushoira va adabiy raqobat kechasining guvohi bo‘lishdi.
Ularning ijodga chanqoq qalblariga ma’naviy ozuqa bag‘ishlagan ushbu tadbirga adabiyotimiz sardorlaridan Ochil Tursun, Olim Toshboyev va Shodmon Sulaymon kabi taniqli ijodkorlar mehmon sifatida tashrif buyurishdi.
Ijodiy kechani universitetning yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori Farrux Akchayev ochib berdi. U Sharof Rashidov va Hamid Olimjondek buyuk arboblarni voyaga yetkazgan tabarruk zaminda ko‘rishdan mamnun ekanligini ta’kidladi.
Kechaga Ochil Tursunning “qayroq va tesha tegmagan” so‘zlar bilan bitilgan ta’sirli she’rlari o‘ziga xos ruh bag‘ishladi. Yozuvchi va jurnalist Olim Toshboyevning mazmunli nutqi ilhom bag‘ishladi. Shodmon Sulaymonning qalb qulfini ochuvchi ta’sirli misralari esa ishtirokchilarni befarq qoldirmadi.
Shoirning har bir so‘zi, har bir ohangi yuraklarga yetib bordi.
Haqiqiy ijodiy muhitni yuzaga keltirgan bu uchrashuvda talaba-yoshlar ham o‘zlari ardoqlaydigan adiblar asarlaridan parchalar o‘qib berishdi.
Tadbir yakunida mehmon ijodkorlar o‘zlarining eng sara asarlarini universitet kutubxonasiga sovg‘a qilishdi. Universitet rahbariyati esa ularga samimiy minnatdorlik ifodasi sifatida esdalik sovg‘alarni taqdim etdi.
Tadbirning mazmunli davomi sifatida universitet “Professorlar bog‘i”da ko‘chat ekish marosimi o‘tkazildi. Ijodkor mehmonlar o‘z ismlari bitilgan ko‘chatlarni o‘tqazishdi. Bu amaliy tashabbus kechaning ma’naviy qiymatini yanada yuksaltirdi.
Ko‘chat ekish marosimidan so‘ng mehmonlar universitetda yaratilgan shart-sharoitlar bilan ham yaqindan tanishdilar. Xususan, Axborot-resurs markaziga tashrif buyurib, kitob fondi, elektron ma’lumotlar bazasi va talabalar uchun yaratilgan zamonaviy imkoniyatlar bilan qiziqish bilan tanishishdi.
Shuningdek, “Qatag‘on qurbonlari xotirasi” muzeyida bo‘lib, yurt tarixi va fojiali voqealar xotirasiga bag‘ishlangan ekspozitsiyalar bilan tanishib chiqishdi. Tadbir bugun soat 18:00 da talabalar turar joyida “Gulxan atrofida” kechasida davom ettirilishi belgilandi.

В Джизакском государственном педагогическом университете состоялась творческая и вдохновляющая встреча в рамках проекта «Маърифат улашиб»
Собравшиеся во Дворце культуры профессора-преподаватели и студенческая молодежь стали свидетелями настоящего поэтического вечера и литературного состязания.
Творческий вечер открыл первый проректор университета по делам молодежи и духовно-просветительской работе Фаррух Акчаев. Он подчеркнул, что рад находиться на этой благословенной земле, взрастившей таких великих деятелей, как Шараф Рашидов и Хамид Алимджан.
Трогательные стихи Очила Турсуна, написанные «нетронутыми» словами, придали вечеру особую атмосферу. Содержательная речь писателя и журналиста Олима Тошбоева вдохновила присутствующих. А проникновенные строки Шодмона Сулаймона, открывающие замок сердца, не оставили участников равнодушными.
Каждое слово, каждый звук поэта проникал в сердца.
На этой встрече, создавшей подлинную творческую атмосферу, студенты и молодежь также прочитали отрывки из произведений почитаемых ими писателей.
В завершение мероприятия приглашенные творческие деятели подарили свои лучшие произведения университетской библиотеке. Руководство университета, в свою очередь, преподнесло им памятные подарки в качестве выражения искренней благодарности.
В качестве содержательного продолжения мероприятия в «Профессорском саду» университета была проведена церемония посадки саженцев. Творческие гости посадили саженцы с табличками, на которых были написаны их имена. Эта практическая инициатива еще больше подчеркнула духовную значимость вечера.
После церемонии посадки саженцев гости также подробно ознакомились с условиями, созданными в университете. В частности, они с интересом посетили Информационно-ресурсный центр, где ознакомились с книжным фондом, электронной базой данных и современными возможностями, предоставленными для студентов.
Также они посетили музей «Памяти жертв репрессий» и ознакомились с экспозициями, посвященными истории страны и трагическим событиям. Было установлено, что мероприятие продолжится сегодня в 18:00 в студенческом общежитии вечером «Вокруг костра».