Jizzax davlat pedagogika universiteti Pedagogika-psixologiya va inklyuziv ta’lim fakultetida 22-noyabr — Xalqaro psixologlar kuni munosabati bilan talaba-yoshlarning psixologik bilim va kompetensiyalarini baholashga qaratilgan “Psixologik mahorat bellashuvi” tadbiri bo‘lib o‘tdi.
Tadbir jarayonida ishtirokchilar turli psixologik vazifalarni bajarish, kommunikatsiya qilish mahorati, kreativ fikrlash, muammoli vaziyatlarni hal etish kabi muhim ko‘nikmalar bo‘yicha o‘zaro bellashdilar. Qatnashchi guruhlar 4 shartdan iborat tanlovda o‘z mahoratlarini namoyish etib, hakamlar hay’ati tomonidan baholandi.
Bellashuv natijalariga ko‘ra: • 1-o‘rin — Psixologiya yo‘nalishining “Intellekt” jamoasiga; • 2-o‘rin — Amaliy psixologiya yo‘nalishining “Psixoenergiya” jamoasiga; • 3-o‘rin — Psixologiya yo‘nalishining “Insight” jamoasiga nasib etdi.
Tadbir yakunida g‘oliblarga diplom, tashakkurnoma va esdalik sovg‘alari topshirildi.
Ushbu bellashuv talaba-psixologlarning kasbiy rivojlanishi, o‘z ustida ishlari hamda amaliy ko‘nikmalarini mustahkamlashga xizmat qiluvchi muhim tadbirlardan biri bo‘ldi.

Psychologists’ Day was widely celebrated at Jizzakh State Pedagogical University.
An event titled “Psychological Skills Competition,” aimed at assessing the psychological knowledge and competencies of student youth, was held at the Faculty of Pedagogy-Psychology and Inclusive Education of Jizzakh State Pedagogical University on November 22, marking International Psychologists’ Day.
During the event, participants competed against each other in performing various psychological tasks, demonstrating skills in communication, creative thinking, and problem-solving. The participating groups showcased their skills in a contest consisting of 4 stages, which were evaluated by the jury.
According to the competition results:
1st Place — was awarded to the “Intellect” team from the Psychology specialization;
2nd Place — was awarded to the “Psychoenergy” team from the Applied Psychology specialization;
3rd Place — was awarded to the “Insight” team from the Psychology specialization.
At the end of the event, diplomas, certificates of appreciation, and commemorative gifts were presented to the winners.
This competition became one of the important events serving the professional development of student-psychologists, their self-improvement, and the strengthening of their practical skills.
These efforts organized at the faculty serve to train qualified, modern-thinking specialists capable of deeply understanding human psychology in the future.