Talabalar jazoni ijro etish muassasasi faoliyati bilan tanishdilar.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Aholi salomatligi va millat genofondini giyohvandlik va narkojinoyatlardan samarali himoya qilish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Farmoni ijrosi doirasida Jizzax davlat pedagogika universiteti talabalari jazoni ijro etish muassasasiga tashrif buyurdilar.
Jizzax viloyati, Jizzax shahar, «A» sanoat hududida joylashgan Jizzax viloyati Jazoni ijro etish departamenti uchinchi mintaqaviy hudud 29-sonli markaziy koloniyasiga universitet talabalarining tashrifi tashkil etildi.
Talabalar koloniya faoliyati bilan yaqindan tanishib, mahkumlar bilan o‘tkazilgan davra suhbatida giyohvandlikning oqibatlari nafaqat shaxsning hayotini barbod qilishi, balki uning oilasi, atrof-muhiti va butun jamiyat uchun og‘ir ijtimoiy muammolarga sabab bo‘lishiga bevosita guvoh bo‘ldilar.
Eslatib o‘tamiz, ushbu masalada Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri hamda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri yoshlar, ota-onalar va pedagoglarni giyohvandlik hamda narkojinoyatlarning salbiy oqibatlaridan ogohlikka chaqiruvchi qo‘shma murojaatni e’lon qilishgan edi. Bu murojaat Jizzax davlat pedagogika universiteti rektori tomonidan ham keng targ‘ib qilinmoqda.

Студенты ознакомились с деятельностью учреждения исполнения наказаний.
В рамках исполнения Указа Президента Республики Узбекистан «О комплексных мерах по эффективной защите здоровья населения и генофонда нации от наркомании и наркопреступлений» студенты Джизакского государственного педагогического университета посетили учреждение исполнения наказаний.
Был организован визит студентов университета в центральную колонию №29 третьего регионального управления Департамента исполнения наказаний Джизакской области, расположенную в промышленной зоне «А» города Джизак Джизакской области.
Студенты близко ознакомились с деятельностью колонии и во время проведенной беседы с осужденными непосредственно стали свидетелями того, как последствия наркомании не только разрушают жизнь человека, но и приводят к серьезным социальным проблемам для его семьи, окружения и общества в целом.
Напомним, что по данному вопросу министр дошкольного и школьного образования, а также министр высшего образования, науки и инноваций опубликовали совместное обращение, призывающее молодежь, родителей и педагогов к осознанию негативных последствий наркомании и наркопреступлений. Это обращение также активно распространяется ректором Джизакского государственного педагогического университета.