JDPU Kengashining 5-sonli majlisi bo‘lib o‘tdi.
Unda universitet rektori Maksudjan Yuldashev O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Oliy attestatsiya komissiyasi tomonidan ilmiy daraja va unvonlarga ega bo‘lgan 20 nafardan ziyod pedagog-xodimlarga attestatlarni topshirdi.
Shundan so‘ng majlis kun tartibiga muvofiq asosiy masalalar muhokama qilindi. Jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M. Mirziyoyevning Oliy Majlisga yo‘llagan Murojaatnomasida belgilangan vazifalar ijrosi, 2025-yilda universitetda amalga oshirilgan ishlar hamda 2026-yilga mo‘ljallangan ustuvor vazifalar xususida axborot berildi.
Majlisda 2025/2026 o‘quv yili birinchi yarim yilligida yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar, ta’lim sifatini oshirish, pedagog-xodimlar malakasini yuksaltirish, ilmiy-innovatsion faoliyatni rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar tahlil qilindi. Shuningdek, universitetning xalqaro reytinglardagi natijalari ham ko‘rib chiqildi.
Kengash a’zolari tomonidan 2026-yilning 6–10-yanvar kunlari malaka oshirish kurslarini tashkil etish, universitetni raqamlashtirish va sun’iy intellektni joriy etish bo‘yicha rektor maslahatchisi lavozimini ta’sis etish, “Nuroniylar kengashi” faoliyatini yo‘lga qo‘yish masalalari ma’qullandi.
Shu bilan birga, dotsent ilmiy unvoniga tavsiya etish, darslik va o‘quv qo‘llanmalarni tegishli kengashlarga taqdim etish, universitetning yangilangan tashkiliy tuzilmasini tasdiqlash hamda talabalar o‘rtasida “Zakovat” intellektual musobaqalariga tizimli tayyorgarlik ko‘rish yuzasidan qarorlar qabul qilindi.

Состоялось 5-е заседание Совета ДжГПУ.
5-е заседание Совета Джизакского государственного педагогического университета имени Абдуллы Кадыри началось с торжественной церемонии награждения.
На мероприятии ректор университета Максуджан Юлдашев вручил аттестаты более чем 20 педагогам-сотрудникам, получившим ученые степени и звания от Высшей аттестационной комиссии при Министерстве высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан.
После этого в соответствии с повесткой дня заседания были обсуждены основные вопросы. В частности, была представлена информация о выполнении задач, определенных в Послании Президента Республики Узбекистан Ш.М. Мирзиёева Олий Мажлису, о работе, проделанной в университете в 2025 году, а также о приоритетных задачах, намеченных на 2026 год.
На заседании был проведен анализ работы, осуществленной в первом полугодии 2025/2026 учебного года по вопросам молодежи и духовно-просветительской деятельности, повышению качества образования, повышению квалификации педагогических кадров, развитию научно-инновационной деятельности. Также были рассмотрены результаты университета в международных рейтингах.
Члены Совета одобрили вопросы организации курсов повышения квалификации с 6 по 10 января 2026 года, учреждения должности советника ректора по цифровизации университета и внедрению искусственного интеллекта, а также налаживания деятельности «Нуронийлар кенгаши».
Были приняты решения о рекомендации к присвоению ученого звания доцента, представлении учебников и учебных пособий в соответствующие советы, утверждении обновленной организационной структуры университета, а также о систематической подготовке к интеллектуальным соревнованиям «Закават» среди студентов.