JDPU Kengashining 5-sonli majlisi bo‘lib o‘tdi.
Unda universitet rektori Maksudjan Yuldashev O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Oliy attestatsiya komissiyasi tomonidan ilmiy daraja va unvonlarga ega bo‘lgan 20 nafardan ziyod pedagog-xodimlarga attestatlarni topshirdi.
Shundan so‘ng majlis kun tartibiga muvofiq asosiy masalalar muhokama qilindi. Jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M. Mirziyoyevning Oliy Majlisga yo‘llagan Murojaatnomasida belgilangan vazifalar ijrosi, 2025-yilda universitetda amalga oshirilgan ishlar hamda 2026-yilga mo‘ljallangan ustuvor vazifalar xususida axborot berildi.
Majlisda 2025/2026 o‘quv yili birinchi yarim yilligida yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar, ta’lim sifatini oshirish, pedagog-xodimlar malakasini yuksaltirish, ilmiy-innovatsion faoliyatni rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar tahlil qilindi. Shuningdek, universitetning xalqaro reytinglardagi natijalari ham ko‘rib chiqildi.
Kengash a’zolari tomonidan 2026-yilning 6–10-yanvar kunlari malaka oshirish kurslarini tashkil etish, universitetni raqamlashtirish va sun’iy intellektni joriy etish bo‘yicha rektor maslahatchisi lavozimini ta’sis etish, “Nuroniylar kengashi” faoliyatini yo‘lga qo‘yish masalalari ma’qullandi.
Shu bilan birga, dotsent ilmiy unvoniga tavsiya etish, darslik va o‘quv qo‘llanmalarni tegishli kengashlarga taqdim etish, universitetning yangilangan tashkiliy tuzilmasini tasdiqlash hamda talabalar o‘rtasida “Zakovat” intellektual musobaqalariga tizimli tayyorgarlik ko‘rish yuzasidan qarorlar qabul qilindi.

The 5th meeting of the JSPU Council was held.
The 5th meeting of the Council of the Abdulla Qodiriy Jizzakh State Pedagogical University began with a ceremonial award ceremony.
During the meeting, the university rector, Maksudjan Yuldashev, presented certificates to more than 20 teaching staff who had been awarded academic degrees and titles by the Higher Attestation Commission under the Ministry of Higher Education, Science, and Innovations of the Republic of Uzbekistan.
Following this, the main agenda items were discussed in accordance with the meeting’s schedule. This included information on the implementation of tasks outlined in the Address of the President of the Republic of Uzbekistan, Sh.M. Mirziyoyev, to the Oliy Majlis, the work carried out at the university in 2025, and the priority tasks planned for 2026.
The meeting analyzed work carried out in the first half of the 2025/2026 academic year concerning youth affairs and spiritual-educational work, improving the quality of education, enhancing the qualifications of teaching staff, and developing scientific and innovative activities. The university’s results in international rankings were also reviewed.
Council members approved issues regarding organizing professional development courses from January 6-10, 2026, establishing the position of Rector’s Advisor for university digitalization and artificial intelligence implementation, and launching the activities of the “Council of the Gifted.”
Additionally, decisions were made on recommending candidates for the academic title of associate professor, submitting textbooks and manuals to the relevant councils, approving the university’s updated organizational structure, and establishing systematic preparation for “Zakovat” intellectual competitions among students.