Mashhur ekspert-trener, professor Ishmuhammedov Ravshan Jo‘rayevich ishtirokida o‘tkazilgan uch kunlik seminarlarda zamonaviy pedagogik texnologiyalar tinglovchilarga sodda va ta’sirchan usullarda yetkazildi.
Mashg‘ulotlar ta’lim sifatini oshirish, innovatsion va interaktiv metodlarni qo‘llash, o‘qituvchining kasbiy mahorati va ijodiy yondashuvini rivojlantirishga qaratildi.
Seminarlar davomida pedagogik texnologiyalarni o‘quv jarayonida qo‘llash, interaktiv ta’lim, muammoli o‘qitish va pedagogik innovatsiyalar mavzulari muhokama qilindi.
Seminar yakuniga ko‘ra, faol ishtirok etgan 34 nafar professor-o‘qituvchi mentor sifatida saralab olindi. Ular keyingi bosqichda mashg‘ulotlarni davom ettirib, o‘z kafedralarida ilg‘or tajribalarni ommalashtiradilar.
Seminarlarning navbatdagi bosqichi yakunlangan bo‘lsa-da, jarayon to‘xtab qolmaydi. Universitetda haftaning shanba kuni “Uzluksiz kasbiy rivojlanish kuni” deb belgilangan.
O‘quv seminarlarida respublikadagi yetakchi, tajribali va mashhur ekspertlar ishtirok etib, professor-o‘qituvchilar uchun amaliy mashg‘ulotlar o‘tkazadilar.

At Jizzakh State Pedagogical University, the next stage of continuous professional development training seminars aimed at enhancing pedagogical skills has been completed.
In the three-day seminars conducted with the participation of the renowned expert-trainer, Professor Ishmuhammedov Ravshan Jorayevich, modern pedagogical technologies were conveyed to the participants in simple and effective ways.
The sessions were focused on improving the quality of education, applying innovative and interactive methods, and developing the teacher’s professional skills and creative approach.
During the seminars, topics such as the application of pedagogical technologies in the educational process, interactive learning, problem-based teaching, and pedagogical innovations were discussed.
At the conclusion of the seminar, 34 actively participating professors and teachers were selected as mentors. They will continue the training in the next phase and disseminate advanced experiences within their departments.
Although the next phase of the seminars has concluded, the process does not stop. Saturday of the week has been designated as the “Continuous Professional Development Day” at the university.
Leading, experienced, and renowned experts from across the republic participate in the training seminars and conduct practical sessions for the professors and teachers.