Чет тиллар факультети Ингилиз тили ва адабиёти ўқитиш методикаси кафедраси қошидаги «Мovie Сlub» Hollywood celebrities мавзусида ўказилган машғулот
Кун тартиби:
1. Whiplash филмини куриш
2. Scenes from the movies
Тугарак рахбари Ф.Шарипов Hollywood celebrities хақида талабаларга гапирди ва тушунтирди. Савол жавоблар хам машғулотни янада мазмунли ўтишига туртки бўлди. Уйда бажарилиши лозим бўлган топшириқлар берилди.
enyaz
Тугарак дарси Давлат Таълим Стандартлари ва CEFR талабларига асасланган холда  олиб борилди ва ўқувчилар ўзларига керак бўлган кўп қизиқарли маълумотларни олди.

On the subject of the movie of Whiplash of the movie Club under the Department of English Language and Literature Teaching Methodology of the Faculty of Foreign Languages of Jizzakh State Pedagogical Institute named after A.Kadiriy
The activities of the day:
1. Watching the movie of Whiplash
2. Scenes from the movies
enyaz
The head of the study group Mr Sharipov Furkat gave information about the movie of Whiplash to the participants and explained the subject. Question and answers followed the lesson and made the course more entertaining. Home assignments were given.
enyaz2
The study group was held according to the requirements of CEFR and State Educational Standards, and the participants received a lot of useful information from the circle.