Toshkent shahridagi Koreya ta’lim markazida koreys tili yo‘nalishi mavjud oliy ta’lim muassasalari ishtirokida 1-Hamkorlik kengashi bo‘lib o‘tdi. Unda Jizzax davlat pedagogika universiteti Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori A. Jabbarova qatnashib, universitetda koreys tili ta’limini rivojlantirish, malakali xorijiy mutaxassislarni jalb etish hamda talabalar uchun xalqaro ta’lim imkoniyatlarini kengaytirish bo‘yicha takliflarni ilgari surdi.
Shuningdek, KOICA grant dasturlari, stajirovkalar, akademik mobillik va ikki diplomli ta’lim dasturlarini yo‘lga qo‘yish masalalari muhokama qilindi.
Mazkur uchrashuv JDPUning Koreya oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorligini mustahkamlash va talabalar uchun yangi xalqaro imkoniyatlarni yaratish yo‘lidagi muhim qadam bo‘ldi.

JSPU Korean Education Center Actively Participated in the Cooperation Council
The 1st Cooperation Council meeting was held at the Korean Education Center in Tashkent with the participation of higher education institutions offering Korean language programs. A. Jabbarova, Vice-Rector for Scientific Affairs and Innovation of Jizzakh State Pedagogical University, attended the meeting and put forward proposals regarding the development of Korean language education at the university, the attraction of qualified foreign specialists, and the expansion of international educational opportunities for students.
Additionally, issues regarding KOICA grant programs, internships, academic mobility, and the establishment of double-degree educational programs were discussed.
This meeting became an important step towards strengthening JSPU’s cooperation with Korean higher education institutions and creating new international opportunities for students.