1-oktyabr-O‘qituvchi va murabbiylar kuni munosabati bilan tadbir tashkil etildi.
Farzandining dunyoga kelib, dunyoni o‘rganishida xizmat qiluvchi birinchi tarbiyachisi ota-onasi hisoblansa,  Uni inson sifatida kamol toptirishida, jamiyatda  o‘zining o‘rnini topishda va ertangi kelajagini belgilab olishda  ustoz va murabbiylarning o‘rni beqiyosdir.
Bugun Jizzax davlat pedagogika universitetining madaniyat saroyiga ana shu mo‘tabar insonlar, faxriy ustozlar va mehmonlar taklif etildilar. ta’kidlash joiz ushbu dargoh o‘z faoliyatini  dastlab 29 nafar ustozlar bilan boshlagan bo‘lsa, bugungi kelib bu raqamlar 700 nafardan ziyodini tashkil etadi. 1978-yil Jizzax davlat pedagogika instituti o‘zining 249 nafar ilk talabalarini qabul qilib olgan bo‘lsa,  o‘tgan 50-yil davomida esa bitirgan talabalarning umumiy soni 52857 nafardan oshdi. Ular orasida el nazariga tushgan, nafaqat Respublikamizda, balki xorijda ham turli sohalarda faoliyat yuritayotgan rahbar xodimlar va ustozlarning borligi ko‘ksimizni faxrga to‘ldiradi. Tadbirda so‘zga chiqqanlar bunday yutuqlarda ta’lim muassasamizda ham uzoq yillar faoliyat ko‘rsatib, bugungi kunda shogirdlariga o‘z maslahatlarini ayamay, yosh kadrlar bilan yelkama-yelka xizmat qilayotgan ustoz faxriylarimizning hissasi beqiyos ekanligini ta’kidlashdi.
Tadbirda bayram arafasida davlatimiz rahbarining farmoniga asosan hamda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining oliy ta’lim a’lochisi ko‘krak nishoni  bilan taqdirlanganlar universitet rektori tomonidan yana bir bor e’tirof etildi. Ularga esdalik sovg‘alari va diplomlar tantanali ravishda topshirildi.
Tadbirda uzoq yillar shu muassasada rektorlik lavozimda faoliyat yuritgan sobiq rektorlar hamda yurtimizdagi pedagogika yo‘nalishida faoliyat yuritayotgan oliy ta’lim muassasalari vakillari ham ishtirok etishdi.
Mehmonlar universitet rektoriga o‘z sog‘larini topshirishdi. O‘z navbatida faxriy mehmonlarga universitet kasaba uyushmasi tomonidan ta s tantanali ravishda topshirildi.

Состоялось мероприятие, посвященное 1 октября — Дню учителей и наставников.
Если родители являются первыми воспитателями, которые служат рождению ребенка и познанию мира, то роль учителей и наставников несравнима в его становлении как человека, нахождении своего места в обществе и определении его завтрашнего дня.
Сегодня во Дворец культуры Джизакского государственного педагогического университета были приглашены эти уважаемые люди, почетные учителя и гости. Следует отметить, что если первоначально данное учреждение начало свою деятельность с 29 учителей, то сегодня эти цифры составляют более 700 человек. В 1978 году Джизакский государственный педагогический институт принял 249 первых студентов, а за последние 50 лет общее количество выпускников превысило 52 857 человек. Среди них мы гордимся наличием лидеров и педагогов, которые привлекли внимание общественности и работают в различных сферах не только в нашей Республике, но и за рубежом. Выступившие на мероприятии отметили, что вклад наших преподавателей-ветеранов, которые много лет работают в нашем учебном заведении и сегодня плечом к плечу с молодыми кадрами служат своим ученикам, не имеет себе равных.
На мероприятии ректор университета вновь признал награжденных накануне праздника нагрудным знаком «Отличник высшего образования» Министерства высшего образования, науки и инноваций. Им торжественно вручены памятные подарки и дипломы.
В мероприятии также приняли участие бывшие ректоры, работавшие в этом учреждении на протяжении многих лет, а также представители высших образовательных учреждений нашей страны, работающих в сфере педагогики.
Гости вручили свои подарки ректору университета. В свою очередь профсоюз университета вручил почетным гостям сертификаты.
На мероприятии также были вручены статуэтки и почетные грамоты стипендиатам университета.
Праздник завершился театрализованной концертной программой, подготовленной художественным коллективом университета.