Bugun Jizzax davlat pedagogika universitetida 15-chi chet tillarni o‘qitish va amaliy tilshunoslik bo‘yicha an’anaviy yillik konferensiya (Foreign Language Teaching and Applied Linguistics – FLTAL o‘z ishini boshladi.
Konferensiya to‘laligicha ingliz tilida, ham jonli hamda onlayn formatda o‘tdi. Ushbu anjumanda 23 ta davlatdan 100 dan oshiq olimlar ishtirok etishmoqda. Anjumanni tilshunos olim Azamat Akbarov ochib berdi.
Konferensiyaning yalpi majlisidagi asosiy spikerlar dunyoning eng top universitetlaridan taklif etildi.Jumladan AQSHning Arizona universitetidan kelgan Pol Key Matsuda ham anjuman mehmoni. FLTAL-ning boshqa an’anaviy konferensiyalardan farqi shundaki, plenar spikerlar 10 daqiqa emas, 60 daqiqa ma’ruza qilishadi, qolgan spikerlar esa 15 daqiqa.
Birinchi plenar ma’ruzani. Arizona universiteti professori Pol Key Matsuda “Sun’iy intellekt asrida til va savodxonlikni qayta tasavvur qilish: muammolar va imkoniyatlar” mavzusida boshlagan bo‘lsa, ikkinchi plenar ma’ruza, Avstriyaning Gras universiteti professori Sara Merser “Nima uchun chet tillar o‘qituvchisining psixologiyasi biz uchun muhimdir” mavzusida davom ettirdi.
Uchinchi plenar ma’ruzani Amerika Qo‘shma Shtatlari, Alabama universiteti professori Ali Fuad Sevgi «Bugungi davrda Ingliz tilini o‘qitish: imkoniyatlar, qiyinchiliklar va istiqbollar» mavzusida o‘tkazdi. To‘rtinchi plenar ma’ruzani Kanada davlati, British Columbia universiteti professori Bonny Norton «Raqamlashtirilgan davrda hikoyalar: imkoniyatlar va istiqbollar» mavzusida o‘tkazdi.
Ta’kidlash joiz, mazkur xalqaro konferensiya xorijiy tillarni o‘qitish metodikasi va amaliy tilshunoslik sohasidagi so‘nggi ilmiy izlanishlar, innovatsion yondashuvlar, tajriba almashinuvi hamda akademik hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qiladi. Anjuman so‘ngida faol ishtirokchilar va tashkilotchilar maxsus sertifikatlar bilan taqdirlanishdi.

15-я Международная конференция по преподаванию иностранных языков и прикладной лингвистике сегодня официально начала свою работу
Сегодня в Джизакском государственном педагогическом университете начала свою работу 15-я ежегодная конференция по преподаванию иностранных языков и прикладной лингвистике (Foreign Language Teaching and Applied Linguistics — FLTAL).
Конференция прошла полностью на английском языке, как в прямом эфире, так и в онлайн-формате. В конференции принимают участие более 100 ученых из 23 стран. Конференцию открыл лингвист Азамат Акбаров.
Основные спикеры на пленарном заседании конференции были приглашены из ведущих университетов мира. В частности, гостем конференции стал Пол Кей Мацуда из Аризонского университета США. Отличие FLTAL от других традиционных конференций заключается в том, что пленарные спикеры выступают не 10 минут, а 60 минут, в то время как остальные докладчики — 15 минут.
Первый пленарный доклад представил профессор Университета Аризоны Пол Кей Мацуда на тему «Переосмысление языка и грамотности в эпоху искусственного интеллекта: проблемы и возможности.» Второй пленарный доклад продолжила профессор Университета Граца в Австрии Сара Мерсер, выступив с темой «Почему психология преподавателя иностранных языков важна для нас».
Третий пленарный доклад был проведен профессором Университета Алабамы Али Фуадом Севги на тему «Обучение английскому языку в современную эпоху: возможности, трудности и перспективы». Четвертый пленарный доклад на тему «Истории в цифровую эпоху: возможности и перспективы» провела профессор Бонни Нортон из Университета Британской Колумбии в Канаде.
Следует отметить, что данная международная конференция служит укреплению последних научных исследований, инновационных подходов, обмена опытом и академического сотрудничества в области методики преподавания иностранных языков и прикладной лингвистики. По окончании конференции активные участники и организаторы были награждены специальными сертификатами.