Bugun Jizzax davlat pedagogika universitetida 15-chi chet tillarni o‘qitish va amaliy tilshunoslik bo‘yicha an’anaviy yillik konferensiya (Foreign Language Teaching and Applied Linguistics – FLTAL o‘z ishini boshladi.
Konferensiya to‘laligicha ingliz tilida, ham jonli hamda onlayn formatda o‘tdi. Ushbu anjumanda 23 ta davlatdan 100 dan oshiq olimlar ishtirok etishmoqda. Anjumanni tilshunos olim Azamat Akbarov ochib berdi.
Konferensiyaning yalpi majlisidagi asosiy spikerlar dunyoning eng top universitetlaridan taklif etildi.Jumladan AQSHning Arizona universitetidan kelgan Pol Key Matsuda ham anjuman mehmoni. FLTAL-ning boshqa an’anaviy konferensiyalardan farqi shundaki, plenar spikerlar 10 daqiqa emas, 60 daqiqa ma’ruza qilishadi, qolgan spikerlar esa 15 daqiqa.
Birinchi plenar ma’ruzani. Arizona universiteti professori Pol Key Matsuda “Sun’iy intellekt asrida til va savodxonlikni qayta tasavvur qilish: muammolar va imkoniyatlar” mavzusida boshlagan bo‘lsa, ikkinchi plenar ma’ruza, Avstriyaning Gras universiteti professori Sara Merser “Nima uchun chet tillar o‘qituvchisining psixologiyasi biz uchun muhimdir” mavzusida davom ettirdi.
Uchinchi plenar ma’ruzani Amerika Qo‘shma Shtatlari, Alabama universiteti professori Ali Fuad Sevgi «Bugungi davrda Ingliz tilini o‘qitish: imkoniyatlar, qiyinchiliklar va istiqbollar» mavzusida o‘tkazdi. To‘rtinchi plenar ma’ruzani Kanada davlati, British Columbia universiteti professori Bonny Norton «Raqamlashtirilgan davrda hikoyalar: imkoniyatlar va istiqbollar» mavzusida o‘tkazdi.
Ta’kidlash joiz, mazkur xalqaro konferensiya xorijiy tillarni o‘qitish metodikasi va amaliy tilshunoslik sohasidagi so‘nggi ilmiy izlanishlar, innovatsion yondashuvlar, tajriba almashinuvi hamda akademik hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qiladi. Anjuman so‘ngida faol ishtirokchilar va tashkilotchilar maxsus sertifikatlar bilan taqdirlanishdi.

The 15th International Conference on Foreign Language Teaching and Applied Linguistics officially started today.
Today, the 15th annual conference on Foreign Language Teaching and Applied Linguistics (FLTAL) began at Jizzakh State Pedagogical University.
The conference was held entirely in English, both live and online. More than 100 scholars from 23 countries are participating in the conference. The conference was opened by linguist Azamat Akbarov.
Keynote speakers at the conference plenary session were invited from top universities around the world. Among them, Paul Key Matsuda from the University of Arizona in the USA is also a guest of the conference. FLTAL differs from other traditional conferences in that plenary speakers give 60 minutes instead of 10 minutes, while other speakers give 15 minutes.
The first plenary lecture was opened by Professor Paul Key Matsuda of the University of Arizona with the topic “Reimagining Language and Literacy in the Age of Artificial Intelligence: Challenges and Opportunities,” while the second plenary lecture was continued by Professor Sarah Mercer of the University of Grasse, Austria, with the topic “Why the Psychology of a Foreign Language Teacher Matters to Us.”
The third plenary lecture was given by Professor Ali Fuad Sevgi from the University of Alabama, USA, on the topic “Teaching English Today: Opportunities, Challenges, and Prospects.” The fourth plenary lecture was given by Professor Bonny Norton from the University of British Columbia, Canada, on the topic “Stories in the Digital Age: Opportunities and Prospects.”
It is worth noting that this international conference serves to promote the latest scientific research, innovative approaches, exchange of experience and strengthen academic cooperation in the field of foreign language teaching methodology and applied linguistics. At the end of the conference, active participants and organizers were awarded with special certificates.