A.Qodiriy tavalludiga 130 yil to‘ldi. Adib nomi bilan yuritilayotgan oliygohda xotira kechasi bo‘lib o‘tdi.
2024-yilning 10-aprel kuni o‘zbek romanchilik maktabining asoschisi Abdulla Qodiriy tavalludiga 130 yil to‘ldi. Sana munosabati bilan    universitetning madaniyat saroyida o‘zbek tili va adabiyoti fakulteti tomonidan badiiy xotira kechasi uyushtirildi. buyuk yozuvchi, o‘zbek romanchiligining asoschisi, o‘zbek adabiyoti va madaniyati rivojiga ulkan hissa qo‘shgan atoqli adib Abdulla Qodiriy tavalludining 130 yilligi munosabati bilan uyushtirilgan tadbirda dastlab Abdulla Qodiriyning ilk asarlari, nashr etilgan gazeta va jurnallar, dastlabki kitoblari, boshqa tillarga o‘girilgan asarlari haqida ma’lumotlar berildi.
Shundan so‘ng iqtidorli talabalar teatri tomonidan sahnalashtirilgan adibning so‘nggi kunlari haqidagi sahna ko‘rinishlari qo‘yildi. She’rlari aytildi. Asarlari asosida savol javoblar bo‘lib o‘tdi.

Со дня рождения А. Кадыри прошло 130 лет
10 апреля 2024 года исполнилось 130 лет со дня рождения Абдуллы Кадыри, основателя узбекской романной школы.
В связи с этой датой факультет узбекского языка и литературы организовал художественный памятный вечер во Дворце культуры университета.На мероприятии, организованном по случаю 130-летия со дня рождения Абдуллы Кадыри, великого писателя, основоположника узбекского романа, внесшего большой вклад в развитие узбекской литературы и культуры, была дана информация о первых произведениях Абдуллы Кадири, изданных газетах и ​​журналах, его первых книгах, произведениях, переведенных на другие языки.
После этого была сцена о последних днях писателя, поставленная Театром талантливых студентов. Были прочитаны его стихи. По его произведениям была проведена викторина.