Amir Temur buyuk davlat arbobi va qudratli sarkarda.
Mamlakatimizda ulug‘ ajdodlarimiz merosini keng tadqiq va targ‘ib etish, ularning nomini abadiylashtirish, o‘sib kelayotgan navqiron avlodni bobokalonlarimizning faoliyati hamda asarlaridan bahramand etib tarbiyalashga alohida e’tibor qaratib kelinmoqda. Buni shu kunlarda xalqimiz dahosining timsoli, benazir sarkarda va davlat arbobi, sohibqiron Amir Temur tavalludining 689-yilligi munosabati bilan joylarda o‘tkazilayotgan ma’naviy-ma’rifiy tadbirlar, ilmiy-amaliy anjumanlar misolida ham yaqqol ko‘rish mumkin.
Jumladan, Jizzax davlat pedagogika universitetida ham «Amir Temur: tarixi, saboqlari va hozirgi zamon” mavzusida anjuman o‘tkazildi. Tadbirda talaba yoshlar professor o‘qituvchilar hamda OAV xodimlari ishtirok etdi.
Tadbirni professsor Baxtiyor Mirkomilov kirish so‘zi bilan ochib, yurtimizda buyuk davlat arbobi, asrlar islohotchisi, sarkarda, adolat uchun tolmas kurashchi Hazrati Amir Temur bobomiz tavalludining 689-yilligi ijodkorlari, olimlar va yoshlar tomonidan faxr-iftixor bilan yodga olinayotgani, Sohibqiron Amir Temur – biz uchun o‘zligimizni anglash, milliy an’ana va qadriyatlarimizni tiklash borasidagi ulug‘vor ishlarda xalqimizga ma’naviy kuch bag‘ishlab kelayotgan ulug‘ siymolardan biri ekanligi, bugun hayotimizning barcha jabhalarida adolat va haqiqat qaror topayotgan tarixiy bir davrda Amir Temur – bizning sha’n-shavkatimiz, g‘urur va iftixorimiz, xalqimiz dahosining timsoli, ma’naviy qudratimiz ramzi ekanligi xususida so‘z yuritdi.
Tadbirda so‘zga chiqqanlar, Sohibqiron nafaqat o‘z davridagi eng qudratli davlat asoschisi, ilm-fan, madaniyat va ma’naviyat homiysi, balki Osiyo va Yevropa qit’alarida ro‘y bergan tarixiy o‘zgarishlarga hal qiluvchi ta’sir ko‘rsatib, dunyo rivojiga beqiyos hissa qo‘shgan shaxs ekanligini, biz hazrat Amir Temurni buyuk bunyodkor deb boshimizga ko‘tarib, ro‘yi zaminning sayqali bo‘lmish Samarqandda, Shahrisabz, Buxoro, Toshkent va Sohibqiron qurgan bepoyon saltanatning boshqa hududlarida bunyod etilgan nodir me’moriy obidalar, tengsiz bog‘-rog‘lar Temur bobomizga xos amaliy shijoat samarasi ekanligini, alohida ta’kidladilar. Tadbir so‘ngida talaba yoshlar tomonidan buyuk davlat arbobi va qudratli sarkarda hayoti bilan bog‘liq qiziqarli savol-javoblar o‘tkazildi.

Амир Темур — великий государственный деятель и могущественный полководец
В нашей стране уделяется особое внимание широкому изучению и пропаганде наследия наших великих предков, увековечиванию их имен, воспитанию подрастающего поколения, пользующегося деятельностью и трудами наших великих предков. Это наглядно видно на примере проводимых в эти дни на местах духовно-просветительских мероприятий, научно-практических конференций, посвященных 689-летию со дня рождения великого полководца и государственного деятеля Амира Темура.
В частности, в Джизакском государственном педагогическом университете состоялась конференция на тему «Амир Темур: история, уроки и современность». В мероприятии приняли участие студенты, преподаватели и сотрудники СМИ.
Профессор Бахтиёр Миркомилов открыл мероприятие вступительным словом, отметив, что 689-летие со дня рождения великого государственного деятеля, реформатора веков, полководца, неутомимого борца за справедливость Хазрата Амира Темура с гордостью отмечается творческой интеллигенцией, учеными и молодежью нашей страны. Он подчеркнул, что Сахибкиран Амир Темур является одной из великих личностей, вдохновляющих наш народ духовной силой в грандиозной работе по самопознанию, возрождению национальных традиций и ценностей. Профессор также отметил, что сегодня, в исторический период, когда во всех сферах нашей жизни утверждаются справедливость и истина, Амир Темур остается символом нашей славы и достоинства, воплощением гения нашего народа и олицетворением нашей духовной мощи.
Выступавшие на мероприятии особо подчеркнули, что Сахибкиран был не только основателем самого могущественного государства своего времени, покровителем науки, культуры и духовности, но и личностью, оказавшей решающее влияние на исторические преобразования в Азии и Европе, внесшей неоценимый вклад в мировое развитие. Они отметили, что мы превозносим хазрата Амира Темура как великого созидателя, и что уникальные архитектурные памятники и несравненные сады, созданные в Самарканде — жемчужине земли, а также в Шахрисабзе, Бухаре, Ташкенте и других регионах обширного государства Сахибкирана, являются плодами практической энергии нашего предка Темура. В завершение мероприятия студенческая молодежь провела интересную викторину, связанную с жизнью великого государственного деятеля и могущественного полководца.