Amir Temur buyuk davlat arbobi va qudratli sarkarda.
Mamlakatimizda ulug‘ ajdodlarimiz merosini keng tadqiq va targ‘ib etish, ularning nomini abadiylashtirish, o‘sib kelayotgan navqiron avlodni bobokalonlarimizning faoliyati hamda asarlaridan bahramand etib tarbiyalashga alohida e’tibor qaratib kelinmoqda. Buni shu kunlarda xalqimiz dahosining timsoli, benazir sarkarda va davlat arbobi, sohibqiron Amir Temur tavalludining 689-yilligi munosabati bilan joylarda o‘tkazilayotgan ma’naviy-ma’rifiy tadbirlar, ilmiy-amaliy anjumanlar misolida ham yaqqol ko‘rish mumkin.
Jumladan, Jizzax davlat pedagogika universitetida ham «Amir Temur: tarixi, saboqlari va hozirgi zamon” mavzusida anjuman o‘tkazildi. Tadbirda talaba yoshlar professor o‘qituvchilar hamda OAV xodimlari ishtirok etdi.
Tadbirni professsor Baxtiyor Mirkomilov kirish so‘zi bilan ochib, yurtimizda buyuk davlat arbobi, asrlar islohotchisi, sarkarda, adolat uchun tolmas kurashchi Hazrati Amir Temur bobomiz tavalludining 689-yilligi ijodkorlari, olimlar va yoshlar tomonidan faxr-iftixor bilan yodga olinayotgani, Sohibqiron Amir Temur – biz uchun o‘zligimizni anglash, milliy an’ana va qadriyatlarimizni tiklash borasidagi ulug‘vor ishlarda xalqimizga ma’naviy kuch bag‘ishlab kelayotgan ulug‘ siymolardan biri ekanligi, bugun hayotimizning barcha jabhalarida adolat va haqiqat qaror topayotgan tarixiy bir davrda Amir Temur – bizning sha’n-shavkatimiz, g‘urur va iftixorimiz, xalqimiz dahosining timsoli, ma’naviy qudratimiz ramzi ekanligi xususida so‘z yuritdi.
Tadbirda so‘zga chiqqanlar, Sohibqiron nafaqat o‘z davridagi eng qudratli davlat asoschisi, ilm-fan, madaniyat va ma’naviyat homiysi, balki Osiyo va Yevropa qit’alarida ro‘y bergan tarixiy o‘zgarishlarga hal qiluvchi ta’sir ko‘rsatib, dunyo rivojiga beqiyos hissa qo‘shgan shaxs ekanligini, biz hazrat Amir Temurni buyuk bunyodkor deb boshimizga ko‘tarib, ro‘yi zaminning sayqali bo‘lmish Samarqandda, Shahrisabz, Buxoro, Toshkent va Sohibqiron qurgan bepoyon saltanatning boshqa hududlarida bunyod etilgan nodir me’moriy obidalar, tengsiz bog‘-rog‘lar Temur bobomizga xos amaliy shijoat samarasi ekanligini, alohida ta’kidladilar. Tadbir so‘ngida talaba yoshlar tomonidan buyuk davlat arbobi va qudratli sarkarda hayoti bilan bog‘liq qiziqarli savol-javoblar o‘tkazildi.

Amir Temur is a great statesman and a powerful military leader.
In our country, great attention has been paid to the in-depth study and promotion of the heritage of our great ancestors, immortalizing their names, and educating the rising generation by introducing them to the activities and works of our forefathers. This is clearly evident in the spiritual and educational events and scientific-practical conferences held in connection with the 689th anniversary of the birth of our national genius, the unparalleled military leader and statesman, Timur (Amir Temur), taking place in various regions.
In particular, an event titled ‘Amir Temur: History, Lessons, and Modern Times’ was held at Jizzakh State Pedagogical University. The event was attended by students, professors, and teachers, as well as media representatives.
The event was opened with a speech by Professor Baxtiyor Mirkomilov, who highlighted that the 689th anniversary of the birth of our great statesman, reformer of the century, military leader, and tireless fighter for justice, Hazrat Amir Temur, is being remembered with pride by creators, scholars, and youth. He emphasized that Sovereign Amir Temur is one of the great figures who has contributed to our understanding of ourselves, the restoration of national traditions and values, and the spiritual strength of our people. He pointed out that today, in a historical period where justice and truth are prevailing in all aspects of life, Amir Temur stands as a symbol of our dignity, pride, and the genius of our people, representing the spiritual power of our nation.
Speakers at the event emphasized that Sovereign Amir Temur was not only the founder of the most powerful state of his time, a patron of science, culture, and spirituality, but also a key figure who influenced the historical changes that occurred in both Asia and Europe, contributing immensely to the development of the world. They highlighted that we honor Amir Temur as a great builder, and the remarkable architectural monuments and unparalleled gardens built in Samarkand, Shahrisabz, Bukhara, Tashkent, and other regions of the vast empire he established are tangible results of his practical courage. In the conclusion of the event, students conducted an interesting Q&A session related to the life of the great statesman and powerful military leader.