Aziz ustozlar, hurmatli professor-o‘qituvchilar, qadrli talabalar.
Uch ming yildan oshiq tarixga ega insoniylik, mehr-oqibat, muruvvat, mehnatsevarlik kabi qadriyatlarni o‘zida ifoda etadigan Navro‘z bayrami bayrami barchamizga muborak bo‘lsin.
Abu Rayhon Beruniyning “Qadimgi xalqlardan qolgan yodgorliklar”, Mahmud Qoshg‘ariyning “Devonu lug‘otit-turk”, Firdavsiyning “Shohnoma”, Umar Hayyomning “Navro‘znoma”, Abu Bakr Narshaxiyning “Buxoro tarixi” asarlarida  Navro‘z bayramining paydo bo‘lishi quyoshning hamal burjiga kirishi, tun va kunning tenglashuvi, kunduzning uzaya boshlashi kabi qator qiziqarli tarixiy ma’lumotlar keltirilgan.
Navro‘z bayrami – yangilanish fasli nafaqat O‘zbekistonda, balki, Afg‘oniston, Albaniya, Bahrayn, Eron, Hindiston, Iroq, Livan, Ozarbayjon, Pokiston, Qirg‘iziston, Qozog‘iston, Suriya, Tojikiston, Turkiya, Turkmaniston kabi davlatlarda ham keng nishonlanadi.
Milliy qadriyatlarimizning yorqin namunasi bo‘lgan Navro‘zni umumxalq bayrami keyingi yillarda mamlakatimizning barcha hududlarida keng nishonlash an’anaga aylandi. Amalga oshirilayotgan islohotlar esa ushbu bayramga yangicha ruh bag‘ishlamoqda. “2025-yilgi Navro‘z umumxalq bayramiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish to‘g‘risida” gi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti qaroriga ko‘ra, “Atrof-muhitni asrash va “yashil iqtisodiyot” yili”da  Navro‘z shodiyonalari yangicha ruh, Yangi O‘zbekistonning bugungi salohiyati va nufuziga har tomonlama munosib tarzda “Qadriyatlaring boqiy bo‘lsin, Navro‘z!” degan bosh g‘oya asosida yuqori saviyada o‘tkazilmoqda. Bu munavvar ayyomda xalq sayillari, sumalak bazmlari va milliy qadriyatlarimizni o‘zida aks etgan madaniy-ma’rifiy tadbirlar bo‘lib o‘tayapti.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ta’kidlab o‘tganidek “Navro‘z o‘zining o‘lmas ruhi, umuminsoniy g‘oyalari bilan bashariyat hayotidan tobora chuqur o‘rin egallamoqda”. Jumladan mazkur bayram 2009-yil 30-sentyabrda insoniyat madaniy merosining ajralmas qismi sifatida YUNESKO tomonidan umumjahon nomoddiy madaniy meroslar ro‘yxatiga kiritildi.
Azizlar, bu yilgi Navro‘z bayrami muqaddas Ramazon oyida nishonlanishini inobatga olib, keksa avlod vakillarini, xususan, shu universitetda uzoq yillar faoliyat yuritib, bugungi kunda nafaqadagi faxriy ustozlarimiz, hamda  ijtimoiy himoya daftarlariga kiritilgan va ko‘makka muhtoj insonlarning holidan xabar olish, ular uchun bayram dasturxoni yozish kabi turli xayriya tadbirlarini tashkil etdik.  Xabaringiz bor, ayni kunlarda  yurtimizning barcha go‘shalarida “Yashil makon”-Dolzarb bir oylik” bahorgi mavsumi davom etmoqda. Bayram kunlarida barcha hududlarda, ko‘cha, mahalla, tuman va shaharlarda obodonlashtirish va ko‘kalamzorlashtirish aksiyalari, umumxalq hasharlari o‘tkazilmoqda. Jizzax davlat pedagogika universiteti professor-o‘qituvchilari, faol talabalari ham ushbu ezgu ishda o‘z hissalarini qo‘shib kelishmoqda. “Yashil makon-Dolzarb bir oyilik” doirasida universitetning Bo‘ston shaharchasida joylashgan Sirtqi bo‘lim hududiga 500 tup, “Bog‘ishamol” MFY hududidagi yangi qad rostlayotgan o‘quv binosi bog‘iga 2000 ta  mevali va manzarali ko‘chatlar ekildi.  Ummuxalq hasharlari o‘tkazildi.
Hurmatli hamkasblar, qadrli yoshlar.
Navro‘z an’analarini qayta tiklash va asrab-avaylash o‘zbek xalqining madaniy-tarixiy merosiga bo‘lgan chuqur hurmatni anglatadi. Birdamlik, mehr-oqibat kabi insoniy fazilatlarni kuchaytirish va insonlarni vatanparvarlik, mehnatsevarlik, tinchliksevarlik, mehr-shafqatlilik ruhida tarbiyalashga xizmat qiladi.
Fursatdan foydalanib,  bugungi sayil-shodiyonamizda ishtirok etayotgan aziz mehmonlarimizni, hurmatli ustozlarimizni, katta orzu-umidlar bilan saflarimizga kirib kelayotgan navqiron o‘g‘il-qizlarimizni  dildan qutlab, baxt va omad ezgu tilaklarimni yo‘llayman.
Aziz va muhtaram yurtdoshlar!
Barchangizni, butun xalqimizni Navro‘z umumxalq bayrami bilan yana bir bor tabriklayman. Fasli navbahor har bir oila, har bir mahallaga, elu yurtimizga tinchlik va farovonlik, baxtu saodat olib kelsin! Yurtimiz tinch, xalqimiz omon bo‘lsin! Navro‘zi olam barchamizga muborak bo‘lsin!

Дорогие наставники, уважаемые профессора-преподаватели, дорогие студенты
Поздравляю всех с праздником Навруз, который имеет более чем трехтысячелетнюю историю и воплощает в себе такие ценности, как человечность, доброта, милосердие и трудолюбие.
В произведениях Абу Райхана Беруни «Памятники минувших поколений,» Махмуда Кашгари «Диван лугат ат-турк,» Фирдоуси «Шахнаме,» Умара Хайяма «Наврузнаме,» Абу Бакра Наршахи «История Бухары» приведен ряд интересных исторических сведений о происхождении праздника Навруз, связанных с вхождением солнца в созвездие Овна, равноденствием и удлинением дня.
Праздник Навруз — время обновления — широко отмечается не только в Узбекистане, но и в таких странах, как Афганистан, Албания, Бахрейн, Иран, Индия, Ирак, Ливан, Азербайджан, Пакистан, Кыргызстан, Казахстан, Сирия, Таджикистан, Турция, Туркменистан.
В последние годы стало традицией широко отмечать Навруз, являющийся ярким примером национальных ценностей, во всех регионах нашей страны. Осуществляемые реформы придают этому празднику новый дух. В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан «О подготовке и проведении всенародного праздника Навруз в 2025 году», в «Год охраны окружающей среды и «зеленой экономики» празднование Навруза проводится на высоком уровне в новом духе, соответствующем нынешнему потенциалу и престижу Нового Узбекистана, на основе главной идеи «Пусть твои ценности будут вечными, Навруз!». В этот светлый праздник проходят народные гуляния, праздники сумаляка и культурно-просветительские мероприятия, отражающие наши национальные ценности.
Как отметил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, «Навруз своим бессмертным духом, общечеловеческими идеями занимает все более глубокое место в жизни человечества». В частности, 30 сентября 2009 года этот праздник был включен ЮНЕСКО в список всемирного нематериального культурного наследия как неотъемлемая часть культурного наследия человечества.
Учитывая, что в этом году праздник Навруз отмечается в священный месяц Рамадан, мы организовали различные благотворительные мероприятия для представителей старшего поколения, в частности, для наших уважаемых учителей, которые много лет работали в этом университете и в настоящее время находятся на пенсии, а также для людей, внесенных в тетради социальной защиты и нуждающихся в помощи, такие как посещение их и накрытие для них праздничного стола.  Как вам известно, в эти дни во всех уголках нашей страны продолжается весенний сезон «Зеленое пространство — Актуальный месяц». В праздничные дни во всех регионах, на улицах, в махаллях, районах и городах проводятся акции по благоустройству и озеленению, общенародные хашары. Профессора, преподаватели и активные студенты Джизакского государственного педагогического университета также вносят свой вклад в это благородное дело. В рамках «Зеленого пространства — Актуального месяца» на территории заочного отделения университета, расположенного в поселке Бустон, высажено 500 деревьев, а в парке нового учебного корпуса в махалле «Богишамол» — 2000 саженцев фруктовых и декоративных деревьев.  Были проведены всенародные хашары.
Уважаемые коллеги, дорогая молодежь.
Возрождение и сохранение традиций Навруза свидетельствует о глубоком уважении к культурно-историческому наследию узбекского народа. Это служит укреплению таких человеческих качеств, как солидарность, доброта и милосердие, и воспитанию людей в духе патриотизма, трудолюбия, миролюбия и сострадания.
Пользуясь случаем, сердечно поздравляю участвующих в сегодняшнем празднике наших дорогих гостей, уважаемых учителей, юношей и девушек, вступающих в наши ряды с большими надеждами, и желаю им счастья и удачи.
Еще раз поздравляю всех вас, весь наш народ с всенародным праздником Навруз. Пусть весна принесет мир и благополучие, счастье и процветание каждой семье, каждой махалле, нашей стране! Пусть наша страна будет мирной, а наш народ — в безопасности! С праздником Навруз!