Bugun universitetimizda yoshlar hayotida muhim voqea — “Besh tashabbus olimpiadasi” sport musobaqalari ochilishi bo‘lib o‘tdi. Ushbu tadbir O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi hamda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi topshirig‘i asosida talabalarning bo‘sh vaqtini mazmunli o‘tkazish, salomatligini mustahkamlash va iqtidorlarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida tashkil etilmoqda.
20–30-sentyabr kunlari o‘tkaziladigan musobaqalarda talabalarimiz mini-futbol, voleybol, stol tennisi, yengil atletika va stritbol turlarida bellashadilar. Avval fakultetlar ichida saralangan jamoalar keyingi bosqichda fakultetlararo va bosqichma bosqich respublika musobaqalarida chempionlik uchun kuch sinashadi.
Ochilish marosimida so‘zga chiqqan universitet rektori Maqsudjon Yuldashev “Besh tashabbus olimpiadasi”ni yoshlar kuch-g‘ayrati, do‘stlik va hamjihatlik maydoni sifatida ta’kidlab, barcha ishtirokchilarga omad tiladi.
Musobaqaning ilk kungi bellashuvlarini Jismoniy tarbiya va sport fakulteti talaba-yoshlari boshlab berdi. Olimpiada, ishonchimiz komil, talabalarimizga nafaqat g‘alabalar, balki do‘stlik va jamoaviy ruhni mustahkamlash imkoniyatini ham taqdim etadi

Дан старт спортивным соревнованиям «Олимпиады пяти инициатив»
Сегодня в нашем университете произошло важное событие в жизни молодежи — открытие спортивных соревнований «Олимпиада пяти инициатив.» Данное мероприятие организуется по поручению Кабинета Министров Республики Узбекистан и Министерства высшего образования, науки и инноваций с целью обеспечения содержательного проведения свободного времени студентов, укрепления их здоровья и поддержки их талантов.
На соревнованиях, которые пройдут с 20 по 30 сентября, наши студенты будут состязаться в мини-футболе, волейболе, настольном теннисе, легкой атлетике и стритболе. Сначала команды, отобранные внутри факультетов, на следующем этапе будут бороться за чемпионство в межфакультетских соревнованиях, а затем поэтапно в республиканских турнирах.
Выступая на церемонии открытия, ректор университета Максуджон Юлдашев подчеркнул, что «Олимпиада пяти инициатив» является площадкой для проявления энергии и энтузиазма молодежи, дружбы и солидарности, и пожелал всем участникам удачи.
Первый день соревнований открыли студенты факультета физической культуры и спорта. Мы твердо уверены, что Олимпиада предоставит нашим студентам не только возможность одержать победы, но и укрепить дружбу и командный дух.