“Bitiruvchi – 2026”: Ish beruvchilar bilan ochiq muloqot va ishga taqsimot.
Jizzax davlat pedagogika universiteti Filologiya fakultetida “Bitiruvchi – 2026” mavzusida ish beruvchilar bilan uchrashuv hamda yakuniy ishga taqsimot tadbiri tashkil etildi.
Tadbirda fakultet bitiruvchilari, universitet rahbariyati hamda viloyatdagi tegishli tashkilotlar vakillari ishtirok etdilar. O‘quv ishlari bo‘yicha prorektor Haqberdi Hamzayev bitiruvchilarga kelgusi kasbiy faoliyatida zarur bo‘lgan amaliy ko‘nikmalar, mas’uliyat va zamonaviy mehnat bozori talablari haqida fikr bildirdi.
Shuningdek, Jizzax viloyat Maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasining Inson resurslarini boshqarish va rivojlantirish bo‘limi boshlig‘i B. Norbo‘tayev, viloyat maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limlari rahbarlari, Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik bosh boshqarmasi vakili A. Fayziyev, Davlat xizmatini rivojlantirish agentligi (ARGOS)ning Jizzax viloyati filiali hamda O‘zbekiston Respublikasi Milliy banki AJ Jizzax filiali “Kelajakka qadam” dasturi mas’uli F. Nizomovlar bitiruvchilarga mavjud bo‘sh ish o‘rinlari, bandlik imkoniyatlari va tanlov tartiblari haqida atroflicha ma’lumot berdilar.
Uchrashuv ochiq muloqot shaklida o‘tib, bitiruvchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga mutaxassislardan bevosita javob olish imkoniyatiga ega bo‘ldilar. Tadbir bitiruvchilarning kasbiy yo‘nalishini aniqlashtirish hamda ularni mehnat bozoriga samarali integratsiya qilishga xizmat qildi.

«Выпускник — 2026»: Открытый диалог с работодателями и распределение на работу
На факультете филологии Джизакского государственного педагогического университета была организована встреча с работодателями на тему «Выпускник — 2026», а также мероприятие по распределению на выпускные квалификационные работы.
В мероприятии приняли участие выпускники факультета, руководство университета и представители профильных организаций области. Проректор по учебной работе Хакберди Хамзаев высказал свое мнение о практических навыках, ответственности и требованиях современного рынка труда, которые понадобятся выпускникам в их будущей профессиональной деятельности.
Также подробную информацию о существующих вакансиях, возможностях трудоустройства и порядке отбора выпускникам предоставили начальник отдела управления и развития человеческих ресурсов Управления дошкольного и школьного образования Джизакской области Б. Норбутаев, руководители областных отделов дошкольного и школьного образования, представитель Главного управления по сокращению бедности и занятости А. Файзиев, а также ответственный за программу «Келажакка кадам» от Джизакского областного филиала Агентства развития государственной службы (ARGOS) и Джизакского филиала АО «Национальный банк Республики Узбекистан» Ф. Низомов.
Встреча прошла в формате открытого диалога, в ходе которого выпускники смогли получить от специалистов прямые ответы на интересующие их вопросы. Мероприятие способствовало определению профессиональной ориентации выпускников и их эффективной интеграции в рынок труда.