Bitiruvchi talabalar va ish beruvchilar o‘rtasida samarali uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
2025-yil 10-oktyabr kuni universitet rektori tomonidan tasdiqlangan reja-grafik asosida Maktabgacha va boshlang‘ich ta’limi fakulteti bitiruvchi bosqich talabalari hamda ish beruvchilar o‘rtasida uchrashuv tashkil etildi.
Tadbirda Jizzax viloyati maktabgacha va maktab ta’lim boshqarmasi vakillari, “O‘zmilliy bank” AJ xodimlari, shuningdek, universitet rahbariyati ishtirok etdi.
Uchrashuvning asosiy maqsadi — talabalarni amaliy faoliyatga tayyorlash, ularning kelgusida ishga joylashish jarayonini yengillashtirish hamda ish beruvchilar bilan o‘zaro hamkorlikni mustahkamlashdan iborat bo‘ldi.
Ish beruvchilar talabalarga sohadagi ishlash shartlari, mavjud imkoniyatlar, o‘qish davomida egallangan bilim va ko‘nikmalarning amaliyotdagi ahamiyati haqida ma’lumot berdilar. Shu bilan birga, sohadagi zamonaviy talablar va rivojlanish tendensiyalari haqida ham qimmatli fikrlar bildirildi.
Shu kuni tadbir doirasida PQ-61-sonli Qaror “Kelajakka qadam” dasturi asosida amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan “O‘zmilliy bank” AJ Jizzax viloyati filiali mas’ul xodimi ishtirok etib, bitiruvchilarga imtiyozli kreditlar olish tartibi, moliyaviy qo‘llab-quvvatlash imkoniyatlari hamda mazkur qarorning mazmun-mohiyati haqida batafsil ma’lumot berdi.
Uchrashuv davomida talabalar o‘zlarini qiziqtirgan savollar bilan ish beruvchilar va mutasaddilarga murojaat qildilar. Savollarga tegishli mutaxassislar tomonidan atroflicha va tushunarli javoblar berildi.
Tadbir doirasida, fakultetning bitiruvchi talabalarni ish bilan ta’minlashdagi faolligi va tashabbuskorligi uchun ayrim pedagoglar ham tashakkurnoma va esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandilar. Bu esa ustozlarning mehnati va talabalar kelajagiga qo‘shgan hissasiga bo‘lgan yuksak e’tirof bo‘ldi.
Umuman olganda, mazkur uchrashuv bitiruvchi talabalar, universitet va ish beruvchilar o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash, yosh mutaxassislarni kasbiy faoliyatga tayyorlash va ularning bandligini ta’minlash yo‘lida muhim qadam bo‘ldi.

Прошла продуктивная встреча между выпускниками и работодателями
10 октября 2025 года на основании плана-графика, утвержденного ректором университета, была организована встреча между студентами выпускного курса факультета дошкольного и начального образования и работодателями.
В мероприятии приняли участие представители Управления дошкольного и школьного образования Джизакской области, сотрудники АО «Узнацбанк», а также руководство университета.
Основная цель встречи — подготовка студентов к практической деятельности, облегчение процесса их дальнейшего трудоустройства, а также укрепление взаимного сотрудничества с работодателями.
Работодатели предоставили студентам информацию об условиях работы в отрасли, имеющихся возможностях, практической значимости знаний и навыков, приобретенных во время обучения. Кроме того, были высказаны ценные мнения о современных требованиях и тенденциях развития в данной сфере.
В этот день в рамках мероприятия ответственный сотрудник Джизакского областного филиала АО «Узнацбанк» принял участие в обсуждении работ, осуществляемых на основе программы «Шаг в будущее» согласно Постановлению №ПП-61. Он подробно рассказал выпускникам о порядке получения льготных кредитов, возможностях финансовой поддержки, а также о сути и значении данного постановления.
В ходе встречи студенты обратились к работодателям и ответственным лицам с вопросами, которые их интересовали. На вопросы были даны подробные и понятные ответы соответствующими специалистами.
В рамках мероприятия некоторые педагоги были награждены благодарственными письмами и памятными подарками за активность и инициативность в содействии трудоустройству выпускников факультета. А это стало высоким признанием труда преподавателей и их вклада в будущее студентов.
В целом, данная встреча стала важным шагом на пути дальнейшего укрепления сотрудничества между выпускниками, университетом и работодателями, подготовки молодых специалистов к профессиональной деятельности и обеспечения их трудоустройства.