Bu uyning chirog‘i hech qachon o‘chmaydi
Yuragi millat dardi bilan yongan, xalqi uchun butun hayotini, borlig‘ini bag‘ishlagan Sharof Rashidov yodgorlik uy-muzeyida ko‘nglimizdan kechganlari…
Aslida bu yerga tamomila boshqa niyat bilan kelgan edim. Uy muzeyining ochilishi-yu undagi diqqatga sazovor yodgorliklar haqida ikki enlik xabar yozish edi maqsadim… Biroq buyuk siymo Sharof Rashidov bolaligi o‘tgan hovliga qadam qo‘yarkanman, qalbimda tushunarsiz, ammo yoqimli his-tuyg‘ular jo‘sh ura boshladi. O‘zgacha fayzi bor edi bu uyning. Farishtali bir uy edi bu uy. Bu qadar hayajon, bu qadar entikishga nima sabab bo‘lganini qoralamamiz so‘ngida anglarsiz, aziz o‘quvchi…
Eski uyimda otamning hidi bor edi, onamning mehri bor edi
“Sharof Rashidov ota-onasi yashagan va o‘zining bolaligi o‘tgan bu uyni juda yaxshi ko‘rardi. Shu ko‘chada Sharof akaning barcha qarindoshlari, aka-ukalari istiqomat qilishardi. U kishi har safar Jizzaxga tashriflari chog‘ida eski uylarini ziyorat qilardilar, uy ichida hech nimani o‘zgartirishga yo‘l qo‘ymasdilar, xonada otalarining choponlari va onalarining ro‘mollari ilinib turardi. Tokchadagi idishlardan tortib barcha buyumlar ham ular tirikligida qanday turgan bo‘lsa shundayligicha saqlanishini qattiq talab qilardilar. Ichkari kirishlari bilan chuqur xo‘rsinib nafas olib birpas turar, so‘ng nafaslarini chiqarardilar. Biz yaqinlar shu odatlariga sira tushunmasdik. Botinib so‘ray olmasdik ham. Bir kuni jur’at qilib u kishining ayollari Xursanoy ayadan so‘radik. Shunda ular “ Sharof aka shunday chuqur nafas olsam ota-onamning hidini tuyaman, ularning mehrini his qilaman deydilar” deya javob qildilar. Rosti, bundan juda ta’sirlandim. Haligacha bu haqda eslasam ko‘zimga yosh keladi. Vafotlaridan ikki yil avval viloyatimiz kattalari Sharof akadan so‘roqsiz ota uyni buzib siz ko‘rib turgan mana shu ko‘rinishga olib kelishdi. Bu yerda juda katta qurilish bo‘ldi. Baland va chiroyli uy qad ko‘tardi. Sharof otaning kelishlarini bilib, yosh-u qari ko‘chada, qarindoshdan tortib mahalla ahligacha shu atrofda. Xizmat mashinalarida yetib kelgan Sharof aka mashinadan tushdilar-u, atrofga bir qarab “ men boshqa joyga kelib qoldim, shekilli” dedilar. Gap nimadaligini darrov tushundilar-u yonlaridagi o‘sha paytdagi obkomning birinchi kotibiga yuzlanib “shu ishni bekor qilibsiz, bu yerga ketgan mablag‘ga yaxshi bir bolalar bog‘chasi qursangiz sizdan minnatdor bo‘lardim” deya uyga ham kirmay ortlariga qaytib ketdilar. U kishining xafa bo‘lganini bildik. Rafiqalari Xursanoy opaning aytishlaricha, Sharof aka qariyb ikki oy juda qattiq siqilib “men endi ota-onamni yo‘qotdim, ularning hidini, mehrini yo‘qotdim. Eski uyimda ularning izi, mehri, hidlari bor edi” degan ekanlar. Shu-shu umrlari so‘ngigacha bu uyga qaytib kelmadilar”, deya xotirlaydi Sharof Rashidovning jiyani Odil Hamroqulov.
Nodavlat- notijorat ilmiy-ma’rifiy yodgorlik uy-muzeyidagi har bir buyum, turli surat va jihozlar Sharof Rashidovning oddiy muxbirlikdan tortib to davlat rahbari bo‘lgunga qadar bosib o‘tgan zahmatli va mashaqqatli hayotidan hikoya qiladi. Uning ijodxonasida o‘sha ijod ahli izlagan sokin va tinch muhitni his qilasiz, chiroyli husnixat bilan bitilgan qo‘lyozmalarda bir zum ham tinmaydigan rahbarning tig‘iz ish jarayonini sezasiz…
“Noyob” buyum topa olmadim
Yuragida buyuk dard – millat dardi bilan yashagan Sharof Rashidovning yodgorlik uy-muzeyida “noyob” buyum topa olmadim… U yerda oltin zanjirli soat yoki tilla suvi yuritilgan idishlarga ko‘zim tushmadi. Yurtni so‘rab turgan rahbarga bu buyumlar yarashmasmidi? Ko‘rganim bir dunyo kitob edi… Aslida ijodkor uchun kitobdan ortiq zebu zar, noyob narsa bor ekanmi? Sharof Rashidov umri davomida to‘plagani ziyo bo‘ldi.
“Bu yerda Sharof Rashidov shaxsan o‘zlari to‘plagan 7200 dona kitob bor. Turli mavzulardagi asarlarning har birida muallifning dastxati bor. Shunday og‘ir kunlarda ham bu kitoblarni asrab-avaylagan farzandlariga rahmat aytaman. Bu xalqimiz uchun juda katta boylik aslida. Bilasizmi, biz Sharof akaning tashrifini intiqib kutardik. Har gal kelganlarida barchamiz uchun vaqt topa olardilar. Ularning birinchi savollari “qanday kitob o‘qidingiz? Uning mazmunini aytib bering-chi? Asardagi salbiy va ijobiy qahramonlar kim?” kabi savollar bo‘lardi. Navbat bilan o‘qigan asarlarimizni hikoya qilish bizga ham zavq, ham shavq bag‘ishlardi. Ana shunday kitobsevar, mehridaryo, ziyoli inson edi Sharof Rashidov. Har birimizda kitobga bo‘lgan mehrni uyg‘ota bilgan ilk ustozimiz edi ular”, -deydi Odil Hamroqulov.
Diplomat, ijodkor, o‘zlik uchun kurashgan el farzandi Sharof Rashidovning uy-muzeyida uning chet ellik do‘stlari, hamfikrlari va buyuk shaxslar sovg‘a qilgan har bir buyum millatlar o‘rtasida do‘stlik va tinchlik uchun xizmat qilgandek tuyulaveradi. Muzey tashkilotchilarining ta’kidlashicha, bu yerda olimlarga ham bu mavzuda izlanish qilishlari uchun barcha sharoitlar yaratilgan.
Mashaqqatli kunlar…
“Sharof Rashidov vafotlaridan keyingi kunlarni xotirlash men uchun og‘ir. O‘sha mash’um voqealardan so‘ng biz qarindoshlarni yoppasiga qamashdi. Hech bir sababsiz o‘n yetti kun qamoqxona yerto‘lasida qolib ketdik. Biz o‘sha kunlarni yengdik, ammo Sharof Rashidovning oilasiga juda qiyin bo‘ldi. Farzandlari hech qayerga ishga olinmadi. Yolg‘iz o‘g‘illari va rafiqalari Xursanoy aya yashab turgan uylaridan haydaldi. Oxir-oqibat ikki xonali uyda ijarada yashadilar. Bir kuni ulardan xabar olgani bordim. Meni kutib olgan Xursanoy aya hozir dedilar-u tashqariga chiqib ketdilar. Sekin oshxonaga chiqib, muzlatkichni ochdim.Ochdim-u hayratdan qotdim. Muzlatkichda bir shisha qatiq, bir shisha sut va yarim pachka sariyog‘dan boshqa hech qanday yegulik yo‘q edi. Ko‘zimga yosh keldi. Ikki dona nonni qo‘shnidan so‘rab olib chiqqan Xursanoy aya yozgan dasturxonga ham qaramasdan bozorga borib, qo‘limdagi bor pulga yegulik oldim. O‘shanda aya ko‘zlaridagi yoshni ko‘rib nahot inson qadri shunchalar toptalsa deya siqilgandim. Tasavvur qiling, o‘g‘illarini hech qayerga ishga olishmaydi, ayaning nafaqa pullarni ham qirqib tashlashdi… Inson uchun bundan ortiq xo‘rlik bormi? O‘zlari qay ahvolda-yu menga “kelmang Odiljon, bizni deb baloga qolasiz” deydilar”, – deb eslaydi Odil Hamroqulov.
Farzand ota –ona tanlamaydi
Bu maqolani tayyorlashdan oldin Sayyora Sharofovna bilan telefon orqali suhbatlashdim. Taxminan besh daqiqalik suhbat, o‘sha dilbar ovoz menda chuqur hurmat hissini uyg‘otdi. Otaga munosib farzand bo‘lish ham har kimga emas. Yodgorlik uy-muzeyining tashkil topishida, Sharof Rashidovning shaxsiy buyumlari asrab-avaylanishida ularning xizmatlari beqiyos. Kechinmalarimni, his-hayajonlarimni Sayyora opaning quyidagi so‘zlari bilan yakunlamoqchiman:
“Nazarimda. otamdan katta bir uy meros qoldi. Unda asl o‘zbekona fazilatlar – fidoyilik, kamtarlik, halollik, pokizalik, shirinsuxanlik kamol topadi. Xalqimiz omon ekan, bu uyning chirog‘i hech qachon o‘chmaydi. Zero, el-yurtimiz xalq uchun o‘z hayotini, butun borlig‘ini baxshida qilgan farzandlarini hamisha boshiga ko‘taradi”.

Свет в этом доме никогда не погаснет
То, что пронеслось в наших сердцах в доме-музее Шарафа Рашидова, чье сердце горело заботой о нации, посвятившего всю свою жизнь и существование своему народу…
На самом деле я приехала сюда совсем с другой целью. Моей целью было написать двухстраничное сообщение об открытии дома-музея и его интересных памятниках… Однако, ступая во двор, где прошло детство великой личности Шарафа Рашидова, я ощутила, как в моей душе пробудились непонятные, но приятные чувства. Этот дом имел особую прелесть. Это был дом с ангелами. В конце обзора вы поймете, дорогой читатель, что послужило причиной столь сильного волнения, столь глубокого трепета…
В моем старом доме сохранялся запах отца и тепло материнской любви
«Шароф Рашидов любил этот дом, где жили его родители и где он провел свое детство. На этой улице жили все родственники и братья брата Шарафа. Каждый раз, когда этот человек приезжал в Джизак, они посещали свой старый дом, ничего не позволяли менять в доме, в комнате висели отцовские плащи и материнские платки. Они настаивали на том, чтобы все вещи, начиная с посуды на полке, оставались такими, какими они были при жизни. Как только они вошли, они глубоко вздохнули, а затем выдохнули. Мы, родственники, не понимали этих привычек. Мы даже не могли спросить. Однажды мы осмелились спросить жену этого человека, Аю Хурсаной. Тогда они ответили: «Брат Шараф, если я так глубоко вздохну, они скажут, что я могу чувствовать запах своих родителей и чувствовать их любовь». Честно говоря, я был очень впечатлен. Когда я думаю об этом, у меня до сих пор на глазах наворачиваются слезы. За два года до его смерти старейшины нашего региона, не спросив господина Шарафа, снесли дом и придали ему вид того, что вы видите здесь. Здесь велось огромное строительство. Был построен высокий и красивый дом. Когда Шараф узнал о приезде своего отца, на улице оказались и молодые, и старые, от родственников до жителей района. Брат Шараф, приехавший на служебной машине, вышел из машины, огляделся и сказал: «Мне кажется, я приехал в другое место». Они сразу поняли, в чем дело — он обратился к тогдашнему первому секретарю местного самоуправления и сказал: «Отмените эту работу, я был бы признателен, если бы вы на те деньги, которые пошли сюда, построили хороший детский сад» и ушли обратно, даже не входя в дом. Мы узнали, что он расстроен. По словам жены Хурсаной, брат Шараф почти два месяца находился в депрессии: «Я потерял родителей, потерял их запах и любовь. В моем старом доме остались их следы, их любовь и их запахи». В этот дом они не вернулись до конца жизни», — вспоминает племянник Шарафа Рашидова Одил Хамрокулов.
Каждый предмет, различные фотографии и оборудование в доме-музее некоммерческого научно-просветительского памятника рассказывают историю непростой и трудной жизни Шарофа Рашидова, от простого репортера до главы государства. В его мастерской вы почувствуете тихую и умиротворенную атмосферу, которую ищут творческие люди, заметите напряженный рабочий процесс руководителя, не останавливающегося ни на минуту в прекрасно написанных рукописях…
Не смогла найти «уникальный» предмет
В мемориальном доме-музее Шарофа Рашидова, который жил с большой болью в сердце — болью нации, мне не удалось найти ни одного «уникального» предмета… Там я не увидела ни часов с золотой цепочкой, ни посуды, покрытой позолотой. Разве эти предметы не подошли бы лидеру, который правил страной? Я увидел мир книг… В самом деле, есть ли что-нибудь более ценное и уникальное для художника, чем книга? Шароф Рашидов за свою жизнь накопил богатство.
«Здесь 7200 книг, которые Шароф Рашидов собрал лично. Каждая из работ на разные темы имеет авторскую подпись. Хочу поблагодарить их детей за то, что они хранят эти книги даже в такое трудное время. Это большое богатство для нашего народа. Знаете, мы ждали визита брата Шарафа. Каждый раз, когда они приходили, они находили время для всех нас. Их первые вопросы: «Какую книгу ты читал?» Расскажите мне о его содержании? Кто отрицательные и положительные персонажи пьесы?» были бы такие вопросы. Рассказ о прочитанных нами произведениях, в свою очередь, доставлял нам и удовольствие, и энтузиазм. Шароф Рашидов был таким книголюбивым, доброжелательным, умным человеком. Они были нашими первыми учителями, которые смогли пробудить в каждом из нас любовь к книге», — говорит Одил Хамрокулов.
В доме-музее боровшегося за свою личность дипломата, творца, патриота Шарофа Рашидова каждый предмет, подаренный его зарубежными друзьями, соратниками и великими личностями, словно служит дружбе и миру между народами. Организаторы музея говорят, что здесь созданы все условия для того, чтобы ученые проводили исследования по этой теме.
Тяжелые дни…
«Мне тяжело вспоминать дни после смерти Шарафа Рашидова. После тех страшных событий наших родственников заперли. Мы простояли в подвале тюрьмы семнадцать дней без всякой причины. Мы преодолели эти дни, но для семьи Шарафа Рашидова это было очень тяжело. Его дети нигде не работали. Хурсаной Аю выгнали из дома, где жили их единственные сыновья и жены. В итоге они поселились в арендованном двухкомнатном доме. Однажды я пошел получить от них сообщение. Сказала сейчас Ая Хурсаной, которая меня приветствовала, и вышла. Я медленно пошла на кухню и открыла холодильник. Я открыла его и была в шоке. В холодильнике не было ничего, кроме бутылки йогурта, бутылки молока и полпачки сливочного масла. На глаза мне навернулись слезы. Я пошел на рынок и купил еды на все деньги, которые у меня были. В тот момент, видя слезы на ее глазах, я подумал, что ценность человека может настолько снизиться. Представьте себе, что сыновей никуда не возьмут на работу, отрезают матери содержание… Есть ли что-нибудь унизительнее для человека, чем это? Мне говорят: «Не приезжай, Одилджон, ты из-за нас попадешь в беду», — вспоминает Одил Хамрокулов.
Ребенок не выбирает родителей
Перед подготовкой этой статьи я разговаривала по телефону с Сайёрой Шарифовной. Примерно через пять минут разговора этот очаровательный голос вселил во меня глубокое чувство уважения. Не каждому дано быть ребенком, достойным отца. Их заслуги бесподобны в создании Мемориального дома-музея и сохранении личных вещей Шарофа Рашидова. Я хотела бы завершить свои переживания и эмоции следующими словами Сестры Планеты:
«По моему мнению. Мой отец унаследовал большой дом. В нем совершенны исконные узбекские качества – самоотверженность, смирение, честность, чистота, милость. Пока живы наши люди, свет этого дома никогда не погаснет. Ведь наша страна всегда будет воспитывать своих детей, пожертвовавших свою жизнь и все свое существование ради народа».