Buxoro davlat pedagogika institutida prorektorlar kengashining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tmoqda
Bugun, 29-noyabr kuni, Buxoro davlat pedagogika institutida pedagogika yo‘nalishidagi oliy ta’lim muassasalari Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektorlari kengashining 4-sonli yig‘ilishi o‘z ishini boshladi.
Yig‘ilishda mamlakatimizdagi 13 ta pedagogikaka ixtisoslashgan oliy ta’lim muassasalarining ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektorlari ishtirok etmoqda. Ular qatorida Jizzax davlat pedagogika universiteti prorektori Anora Jabborova ham faol ishtirok etmoqda. Shuningdek, pedagogika OTMlarining ilmiy bo‘lim rahbarlari ham tadbirda ishtirok etmoqda.
Uchrashuv doirasida Buxoro davlat pedagogika instituti rektori Bahodir Ma’murov Bahshulloyevich prorektorlar bilan alohida muloqot olib bordi. Suhbat davomida institutning kelgusidagi strategik rivojlanishiga oid ustuvor vazifalar belgilab olindi.
Xususan, quyidagi masalalar atroflicha muhokama qilindi:
• ilmiy tadqiqotlar natijalarini amaliyot va ta’lim jarayonlariga tatbiq etish;
• ilmiy kadrlar salohiyatini oshirish va malakali yosh tadqiqotchilarni tayyorlash;
• innovatsion ishlanmalarni tijoratlashtirish bo‘yicha taklif va tashabbuslarni joriy etish.
Shu bilan birga, mavjud ilmiy loyihalarni amaliyotga joriy qilish, hamkor tashkilotlar bilan o‘zaro munosabatlarni mustahkamlash va yangi ilmiy tashabbuslarni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha muhim takliflar ilgari surildi.

The next meeting of the Vice-Rectors’ Council is taking place at the Bukhara State Pedagogical Institute.
Today, November 29, the fourth meeting of the Council of Vice-Rectors for Scientific Work and Innovations of higher educational institutions in the field of pedagogy began its work at the Bukhara State Pedagogical Institute.
Vice-rectors for scientific work and innovations from 13 pedagogy-specialized higher education institutions in our country are participating in the meeting. Among them, Jizzakh State Pedagogical University’s Vice-Rector Anora Jabborova is also actively participating. Additionally, heads of scientific departments from pedagogy HEIs are taking part in the event.
Within the framework of the meeting, Rector of Bukhara State Pedagogical Institute, Bahodir Ma’murov Bakhshullayevich, held a separate conversation with the vice-rectors. During the discussion, priority tasks for the institute’s future strategic development were identified.
Specifically, the following issues were discussed in detail:
• Applying the results of scientific research to practice and educational processes;
• Enhancing the potential of scientific personnel and training qualified young researchers;
• Implementing proposals and initiatives for the commercialization of innovative developments.
At the same time, important proposals were put forward regarding the practical implementation of existing scientific projects, strengthening mutual relations with partner organizations, and launching new scientific initiatives.